Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • vanu2000

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Salutare,

Sunt curios daca cineva a avut problema cu care ma confrunt eu si anume:
-oglinzile electrice nu-si mai modifica pozitia atunci cand actionez butoanele de comanda de pe usa de la sofer.

Nu o singura data am gasit oglinzile masinii date peste cap, cu toate ca 90% din cazuri le rabatez.
Atunci cand functionau, auzeam cum motorasul actiona oglinda in pozitia dorita.

Ma gandesc sa incep cu sigurantele apoi desfacerea si verificarea panoului de pe usa apoi motorasul din interiorul oglinzii, ceva-mi spune ca nu mai primeste curent, cu siguranta un circut, o siguranta sau motorasele arse e una din cauze.
O sa verific si partea care transmite lucrul mecanic de la motoras la olinda, avand in vedere faptul ca au fost date peste cap.

A mai patit cineva treaba asta si ma poate ajuta cu un sfat?

Multumesc anticipat,
Razvan

Opela Astra H, Z17DTH, 2004, Disel
Skip ads

  • Ionut_Ph

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut,am si eu o problema cu oglinda electrica de pe stanga functioneaza sus jos si spre exterior dar spre interior nu se audeun zgomot cum ar sarii si nu misca geamul
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@vanu2000: Salut si bine ai venit in Club Opel!
Din lista cu sigurantele la H (in tabloul din portbagaj) am gasit asa:
- sig. 21, 7.5A- Oglinzi retrovizoare exterioare incalzite (mie-mi suna a incalzire oglinzi)
- sig. 26, 7,5A- Oglinzi exterioare cu actionare electrica (asta cred ca e)
Astea-s numerele din acel tablou, daca ai tabloul tip B (dreptunghiular si cu "locuri" pentru vreo 44 de sigurante)
Daca ai un tablou micut, doar cu vreo zece (Tipul A) acolo am gasit sig. nr. 8, tot de 7,5A- Oglinzi exterioare incalzite.

@Ionut_Ph: apasa pe geamul oglinzii spre partea in care nu mai merge. Oglinda o sa sara pe alt scat.
Se aude un clanc si oglinda se fixeaza altfel in suport.
  • marius9228

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Si eu am probleme cu oglinzile. Am incercat niste sigurante pe care le aveam si nu clintesc deloc. Sper doar ca nu erau bune. Acum am cumparat alte sigurante, dar sunt plecat si nu am masina cu mine sa le probez. Daca sunt defecte motorasele, aveti idee ce preturi au, ca nu am gasit?
Skip ads

  • valentintinca

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z 17 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2012

  • Mesaj Privat
salutare. azi am reusit sa desfac complet oglinda din dreapta. am gasit 2 motorase dintre care unul defect.
oglinda se misca stanga-dreapta si cam atat.

stie cineva de unde pot cumpara motorase in genul asta?
  • nanutza

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
ESTI sigur ca unul din cele 2 motorase este stricat ? ai facut proba cu un alt modul de butoane .? daca ai nevoie de unul de proba ti-l imprumut pe al meu .

PS: nu vei gasi unul din cele 2 motorase mici ci vei gasi tot motorul care actioneaza oglinda sus -jus si stanga -dreapta.
  • marius9228

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Am descoperit de ce nu mergeau oglinzile electrice. Problema era de la modulul de butoane. L-am desfacut si am constatat ca piciorusul pentru oglinzi nu era prins in acel "Y" care se misca stanga-dreapta atunci cand apasam butoanele oglinzilor.
  • valentintinca

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z 17 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2012

  • Mesaj Privat
nanutza a scris:ESTI sigur ca unul din cele 2 motorase este stricat ? ai facut proba cu un alt modul de butoane .? daca ai nevoie de unul de proba ti-l imprumut pe al meu .

PS: nu vei gasi unul din cele 2 motorase mici ci vei gasi tot motorul care actioneaza oglinda sus -jus si stanga -dreapta.

sunt sigur pentru ca le-am schimbat intre ele Smile)
  • nanutza

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Gasesti din dezmembrari un motoras complet de la o masina cu carcasa oglindei sparta ca altfel nu vor dezmembra oglinda functionala pt un motoras.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR