Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • mycutzu_jr

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1996 X17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salut am un Opel Vectra B 1996 1.7 TD eu sunt incepator nu am permis decat de 8 luni da am mers foarte mullt cu masina si am o problema cand turez masina la peste 3500 de ture imi scoate un fum foarte negru si daca o turez din prima la 4000 de ture e si mai rau.. ce ma sfatuiti?
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Bine ai venit.
Verifica turbina. E posibil sa pape ulei daca e uzata.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Daca ar minca ulei fumul ar fi albastru...depinde de cantitate dar e normal sa scoata fum negru....nu stiu stilul tau de condus dar daca mergi mult prin oras iti recomand sa mergi cu ea in afara orasului si cu motorul la 90 grade mergi cu el turat la 4000RPM ceva km si ai sa vezi ca se curata galeria de admisie ,evacuarea si tobele,... asta este parerea personala deci nu spun ca asta e cea mai buna metoda .
  • PH09PIV

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Cred ca mergi subturat recomandarile lui Tase sunt bune .Drumuri bune
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,659
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Pierzi din presiunea care o face turbina, pe undeva. Verifica tot traseul turbo->intercooler->admisie.

De obicei se coace si crapa furtunul de la intercooler, cel de sus de la iesire, ala gros in forma de S. Sau e posibil sa nu-ti etanseze intercooler-ul (sa fie sparta vre-o celula). Sau poate cineva ti-a umblat la debit, rotind de surubul de pe pompa de injectie ca sa traga mai bine motorul. Sau poate furtunasul ala care iese din admisia presurizata si intra in pompa de injectie sus in ciuperca e spart, ori poate ti-a iesit la un capat. Cauze sunt destule... si in general depinde de starea generala a masinii (daca a fost prost servisata si muncita k'lumea de cei ce-au avut-o inaintea ta).

Auzi vre-un suierat-ceva cand o turezi ? La liber, sau in mers cu geamurile laterale deschise (ca sa auzi mai bine).

Trage bine la deal, sau se cam târâie ? Cand da cu mult fum negru in turatii mari, exact asa se intampla, trage ca o caruta (motorul primeste doar motorina, nu are destul aer cu care sa-l arda).
  • mycutzu_jr

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1996 X17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salut multumesc ca ati rasp intr-un nr asa de mare fumu negru imi apare la turati mari adik in jur de 4000 si dak o duc din prima si nu se aude nici un zgomot ciudat la masina trage destul de bine in rampa
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR