Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Am un vecin care are un Peugeot diesel si spune ca la el in cartea masinii zice ca pe la 120.000 de km trebuie sa schimbe filtrul de noxe ( PDF sau Particle Diesel Filter). Posesorii de insignia motorina au avut probleme cu filtrul asta, e un consumabil care trebuie schimbat sau e garantat pe viata? Din ce am inteles o problema ar fi circulatul des in oras.
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Vecinul tau are alt tip de DPF, care are un rezervor de ceramina care trebuie umplut periodic in functie de numarul de regenerari. Daca o sa citesti manualul de utilizare o sa gasesti pe undeva "not recommended for city driving" desi un diesel intretinut corect duce linistit 3-400.000 km fara probleme la dpf chiar si in mediu urban.
Faza cu "garantat pe viata" e o gluma nu? Laughing
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Garntat pe viata..adica atat timp cat merge masina....asta era ideea
  • Thor_

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
@ elegance

Aditivul folosit este o cerina, in speta au fost 3 sau chiar 4 tipuri folosite in functie de evolutia filtrului.
Completarea nu se face in functie de numarul de regenerari, ci acest aditiv a fost gandit sa se termine dupa un anumit numar de km, 80 k km , 120 k km si se injecteaza in carburant la fiecare alimentare existand un algoritm in functie de cati litri alimentezi.
Permite-mi sa fiu circumspect , mai ales ca am fost posesor de FAP Very Happy, asupra faptului ca un filtru de particule ar tine 300 k km - 400 k km, nu cred ca nici cele fara intretinere nu duc atat.
Skip ads

  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pana la urma , la insignia cum e? Trebuie schimbat dupa un anumit nr de kilomentri intr-o exploatare normala?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu. Se schimba doar daca apar probleme la el.
  • eu1

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2016

  • Mesaj Privat
guliver a scris:Am un vecin care are un Peugeot diesel si spune ca la el in cartea masinii zice ca pe la 120.000 de km trebuie sa schimbe filtrul de noxe ( PDF sau Particle Diesel Filter). Posesorii de insignia motorina au avut probleme cu filtrul asta, e un consumabil care trebuie schimbat sau e garantat pe viata? Din ce am inteles o problema ar fi circulatul des in oras.


Problemele apar stai linistit, nimic nu e pe viata este totul gandit.. pentru a preveni eventuale propleme il elimini dpf egr off plus o mica modifica la clapete, fizic si din soft
  • niculae matei

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Bravo eu.ai spus bine filtru de particule jos si stai liniștit nu mai gripezi nimic si uleiul rãmîne de calitate.eu fãrã filtru de particule schimb uleiul la 20.000km sau la un an
  • Mylux

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Si la ITP cum mai treceti...,cu spaga?
Pe langa faptul ca sunt cele mai nocive noxele de la diesel va mai si laudati cu faptul ca oferiti plamanilor nostrii gratis aceste noxe nocive doar pentru a nu avea voi probleme la cotetele voastre!

Rusine!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR