Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
ce solutii de curatat bordul folositi si dak sunteti multumiti de efectele sale??Ma gandeam sa o duc la o spalatorie sa o fac brici dar ma gandesc k aia o sa o dea pe bord q un silicon ordinar si vreau sa ii fac eu bordu:D.multumesc anticipat !!
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salut! Eu am renuntat sa duc masina la spalatorie de muuuult timp; o aspir in fata blocului si o spal la cineva in curte. Dupa ce o spal si o sterg cat de cat, ii aplic o ceara (se gaseste la Selgros, costa 200.000 flaconul si ajunge cel putin la 5 spalari). Cu aceeasi ceara, dau si interiorul; e pe baza de apa si nu lasa urme, doar un luciu frumos pe plastic. Am observat ca nici praf nu se mai aduna ca inainte de a o folosi.
Deci, cauta ceva care sa nu lase urme; siliconul ala de la spalatorii e praf: luceste putin, miroase oribil si mai e si unsuros.
  • pystha

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2006

  • Mesaj Privat
si cum se numeste ceara aia de la Selgros?
am mai vazut spray cu silicon (cu diferite mirosuri) special pentru borduri tot la Selgros. Sunt bune de ceva?


Ultima modificare facuta de pystha la Dum 17 Dec, 2006 6:18 pm
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
am cumparat eu de la augsburg o solutie de curatat bordul , vine sub forma de pulverizator. e ca un fel de pronto pentru mobila ca consistenta si metoda de stergere.

cand cobor pe la masina va zic cum se numeste.
Skip ads

  • ghostrider

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
cronny a scris:ce solutii de curatat bordul folositi si dak sunteti multumiti de efectele sale??Ma gandeam sa o duc la o spalatorie sa o fac brici dar ma gandesc k aia o sa o dea pe bord q un silicon ordinar si vreau sa ii fac eu bordu:D.multumesc anticipat !!


Eu recomand TURTLE WAX products.Sunt foarte multumit de ele.
Siliconul este fain, lasa un miros placut.
Insa sunt destul de piperate ca pret Smile
Le poti gasi in CORA
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=8450
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=5533

Cineva pe acolo recomanda Cherry care intra in plastic nu ramane unsuros. L'am testat si eu acum ceva timp si de atunci nu stiu ce m'as face fara el. Curata pragurile de orice urma de pantof. Very Happy
  • Atx2005

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2005

  • Mesaj Privat
eu folosesc niste servetele pe care le cumpar de la statiile OMV si sunt intr-un plic verde.curata excelent, parfumeaza si dau si luciu fara a unge bordul.
  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Va rog frumos ajutati-ma si pe mine in legatura cu bordul :
Mi-am cumparat zilele trecute un silicon si cand dau pe bord cu el imi ramane alb. Nucred ca a vazut acesta vreodata silicon pe el.Si am mai incercat si cu alte tuburi de silicon dar au acelasi efect...si nu stiu cu ce altceva l-as putea face sa straluceasca....Poate ma ajutati voi (Bordul e cel de culoare bleau inchis si cu consola neagra)Vectra a 1,6i--1992(C16NZ)
Skip ads

  • pystha

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2006

  • Mesaj Privat
dupa parerea mea mai bine lasi asa, nu e bine sa straluceasca
cand bate soarele din fata o sa regreti...
  • 69MED

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Siret
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Eu nu le lustruiesc , ci il streg cu servetele umede pentru copii . Aduna praful . E super .
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ma bag si eu..poate ca nu strica incercat..pe la noi se gaseste in sticlute ulei siliconic...am cumparat una acum 1 an..vreo 15-20 mii si am dat pe bord(si mai am jumatate de sticluta!)..inca nu s-a matuit..e adevarat trebuie sa dai mai din greu, sa astepti 1 zi dar efectul e tare misto..nu straluceste asa ca si cu siliconul ala prost
  • MindToAsk

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1978 12N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Si eu mi-am luat o sticluta de aia de ulei siliconic parca la vreo 5 lei vara trecuta. Inca mai am peste jumate. Iasa super bine! Negrul e negru dupa (chiar si pe cauciuc)! Nu mai stiu ce firma e... e un bord de skoda pe ea. Incearca cu de asta. Vezi sa nu dai pe volan Wink
Skip ads

  • dny

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: brasov
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
in primul rand ai grija cu ce fel de silicon dai .ar fi neplacut sa te trezesti la vara cu crapaturi pe bord.daca dai cu spray nu trebuie sa dai cu carpa dupa ca se albeste bordul, daca dai cu silicon care este ca o pasta alba este indicat sa folosesti un burete sau o carpa curata si sa pui silicon pe burete si nu direct pe bord.Eu personal nu folosesc silicon pt. bord. sterg din cand in cand praful cu servetele umede.folosesc in schimb silicon pt. kedere si fetele de usi, da impresia de super curat.
  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu folosesc lavete umede cu ulei siliconic speciale pt suprafete de plastic,se gasesc la OMV la 10RON pachetul.
  • kodruc

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie:
  • Masina: Astra Z 14 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2007

  • Mesaj Privat
nush sigur dak e bene ce iti zic dar am incercat mai demult pe dacia lu tata
vaselina siliconica se foloseste pt a unge rulmentzi la rotzi la avioane vb serios
si tata tot asa avea bordul alb si am dat cu vaselina respectiva si a iesit super bene

P.S. trebuie sa stergi foarte bene cu o laveta fara scame

sa nu crezi k fac baza deci vb la modul cel mai serios dar cauta sa te mai documentezi
nu vreau pe urma sa-mi zici k e vina mea : toate cele bune Wink
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
asa foloseam si eu pe dacie ,tot vaselina siliconica
dar ce bord are dacia si ce bord are opelul ,ma refer la textura materialului
  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu am cumparat un Spray ce NU contine silicon si lasa bordul curat si plasticul mat cum a venit din fabrica. Am folosit tot felul de smacuri pe baza de silicon dar dupa ce le foloseam se imbacsea urat de la praf si nu imi placea cum arata/
  • kodruc

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie:
  • Masina: Astra Z 14 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2007

  • Mesaj Privat
tocmai de asta am zis k trebuie sters foarte bene

normal k e diferentza de material nu compari dacia cu opel la materiale

tocmai de asta am zis ca trebuie sa intrebi intai dak merge
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
alynutzu_cvm a scris:Va rog frumos ajutati-ma si pe mine in legatura cu bordul :
Mi-am cumparat zilele trecute un silicon si cand dau pe bord cu el imi ramane alb. Nucred ca a vazut acesta vreodata silicon pe el.Si am mai incercat si cu alte tuburi de silicon dar au acelasi efect...si nu stiu cu ce altceva l-as putea face sa straluceasca....Poate ma ajutati voi (Bordul e cel de culoare bleau inchis si cu consola neagra)Vectra a 1,6i--1992(C16NZ)


Renunta la silicon pentru ca acesta, mai ales vara, creaza efectul de lupa si duce la coacerea bordului. Foloseste spray pe baza de grafit si o sa fi multumit. Rezista in timp, se aplica usor, miroase a nou. Smile
  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Pana la urma am facut rost de la cineva de niste vaselina siliconica si am dat prima data de proba intr-un colt al bordului si am ramas impresionat de lustrul creat.Tot ce trebuie facut e sa o intinzi bine si uniform.Acum o sa continui cu aceasta pana o termin dupa care o sa incerc si altceva(spray pe baza de grafit sau ulei siliconic),dar in nici un caz silicon.Dar spray pe baza de grafit unde gasesc si cam cat costa?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR