Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • dino

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2006

  • Mesaj Privat
E buna de ceva diagnosticarea auto pe care o fac? este relevanta, ma ajuta la ceva cand merg la un service? Adica, merita sau arunc aiurea banii?
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
dino a scris:E buna de ceva diagnosticarea auto pe care o fac? este relevanta, ma ajuta la ceva cand merg la un service? Adica, merita sau arunc aiurea banii?

Am cautat si eu pe net autotest si am gasit ceva cu marcaje, indicatoare etc.
Daca te referi la Computest din targul Vitan, s`ar putea sa fie ceva de capul lor. Dar romanii nostri cum sunt inventivi, ma refer la samsari, sigur imping ei spaga la baietii de acolo.
Vb. in necunostinta de cauza, s`ar putea sa fie tari si nush eu.
  • dino

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu, e pentru Vectra mea. Vreau sa stiu cam ce naiba are... inainte sa merg la un service...aia pot sa inventeze tot felul de probleme pt a lua banul... pe cand astia, daca nu au service...or fi mai corecti...
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu am mai spus intr-un post de al meu ce parere am.
Testul de acolo al masinii este orientativ, oricum nu stiu (eu) ce test foarte bun poti face unei masini, dar decit de loc, macar e un punct de plecare.
O parte din rezultatele testului sunt date de un calculator ceea ce e bine, iar cealalta parte este data de om, ceea ce e discutabila. Cind am fost eu, erau 2 ingineri foarte tineri care cautau sa ma abureasca, (ca imi inlocuiesc ei nustiucepiese si ca e mult de munk si sa ii platesc bine), insa rezultatul testului s-a dovedit a fi real, constat mai apoi.
Skip ads

  • varza

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
parerea mea despre baietii aia de la Vitan (din targ) este de bine. sa ve spun si de ce: unu la mana nu au cum sa ia bani de la samsari fiindca sistemul nu le permite (sunt camere de supravegere peste tot, iar filmuletele sunt verificate saptamanl de patroni-care se pricep la aparatura respectiva, deci nu pot fi aburiti de angajati); a doua chestie e ca ai o idee destul de buna despre ce trebuie sa iti faci griji sau nu la cumpararea unei masini si cum poti sa mai negociezi eventual; a treia chestie este ca totusi nu as recomanda testul la iei decat daca vrei sa cumperi o masina. Nu vad pentru care motiv ar trebui sa le dai si lor bani pentru diagnosticare si celor de la service unde repari. Sunt de parere ca cel mai bine e ca diagnosticarea masinii sa fie facuta de cel care o repara (in caz ca "o repara" sa poti sa ii spargi capul).
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu dak m-am exprimat foarte clar. Dupa ce am facut testul la ei, 2 ingineri, cei care au facut testul, m-au chemat la ei in birou sa imi explice rezultatul testului. Aici mi-au zis ca amortizorul pe dreapta e uzat si ca ar fi indicat sa schimb si semeringurile, ca am o mica scurgere de ulei de la cutie si ca pot face ei treaba asta, dar e cam multa munca si ... .
Apoi mi-au indicat si magazinul de unde sa cumpar piesele ca il cunosc ei pe vinzator sau patron si ca le face o reducere.
In realitate produsele din magazinul acela erau scumpe, ca sa nu zic foarte scumpe. Nu ii acuz, pentru ca eu le-am cerut sa imi indice de unde sa iau piesele, pentru ca in vremea aia nu cunosteam magazine, pretzuri, etc.
Insa ideea care vreau sa ramina este ca testul e ok, dar atit, testul.
  • varza

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pai asta am zis si eu. nimic altceva. testul in sine e OK si nu prea pot sa-l fraudeze ca le da patronul la gioale; mai departe nu e cazul caci nu e service si orice altceva faci pe barba ta Smile
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pierdere de timp si bani,sistemul e ca la noi la nimenea.Oamenii fac un test,debiteaza orice pentru ca nu ei vor fi cei care si remediaza dupa care urmeaza faza cea mai tare.RECOMANDAREA de unde sa cumparam si unde sa reparam.Sincer pierdere de timp,mai bine mergem cu masina la service,diagnosticam,luam o hotarare la fata locului eventual se negociaza preturi ceva..masina se rezolva daca mai este cazul...si atunci intrebarea la ce bun atatea diagnosticari? Cei de la TEST AUTOVIT nu-si asuma nici o responsabilitate,urmeaza recomandarile lor...pana la urma tot cu cei care vor pune mana sa repare se discuta la obiect.Exista specificat faptul caAUTOVIT nu-si asuma anumite responsabilitati...atunci ce rost mai au testele lor?
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cum adica nu au cum sa ia bani de la samsari? Pai sa va lamuresc in AUTOVIT sunt un numar de samsari binestiuti cu telefoane mobile care dau diagnosticele online pentru tot si stabilesc preturile pe loc.Cumva baietii de la AUTOVIT nu mai pleaca si ei acasa?camerele de luat vederi monitorizeaza totul?sa fim seriosi mafia masinilor scumpe e destul de bine pusa la punct,si noi ne imbatam cu apa rece la vederea unei camere de luat vederi.
Mai pe romaneste am o problema cu o masina de ceva bani evident ati ghicit sun pe cineva care intermediaza asa ceva in VITAN si asa am aflat istoricul nescris al unei masini care a fost vanduta de 8 ori numai in targ si reparata si rasreparata si ulterior vanduta ca apartinand unei firme din afara si folosita numai la intalniri oficiale.Asta e povestea standard sau cea cu batrana care in 5 ani a facut doar 60.000km.de la piata pana acasa.Bine vinovati sunt cei care platesc asemenea scenarii,combinatii pe la service-uri,si toata masinaria asta care din pacate functioneaza perfect cand e vorba de-a scoate bani.
Sfatul meu e va place o masina?o luati mergeti la service-ul pe care al considerati de cuviinta,se face constatare scrisa pe baza ei se negociaza pretul,daca se convine asupra vanzarii si pretul in noile conditii daca e avantajos masina ramane la reparat.Cine a semnat nota de constatre care a stat la baza negocierii pretului de vanzare raspunde pentru tot.SIMPLU.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Stai sa vezi tu ce o sa raspunda consilierul ala de service care a semnat pe nota de constatare . Laughing
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Am fost si eu cu un prieten cu o masina in Vitan. La prima vedere totul ok, si-au facut oamenii treaba, au venit si au explicat ca masina e ok ca scoate cai respectivi, ca nu a fost lovita,ca merge aerul, ca totul in materie de bucsaraie e ok.
Dupa fix 1 luna pica ambreiajul, incepe sa troncane ceva pe fata- capat de bara. Dupa vreo 6 luni observam ca de fapt masina fusese lovita in fata, armatura de la bara era indoita rau si presa pe ventilatorul de aer conditionat care mergea din cand in cand si la 20% din rotatia lui initiala.
Parerea mea e ca nu se merita, mai ales pentru aia 250 ron pe care ii dai. As fi preferat sa ma uit eu la ea si sa ii salvez omului banii, dar am zis ca fiind un test auto se merita. Cat despre meseriasii de acolo....nu am cuvinte. Incep sa cred ca bertone avea dreptate cand zicea ca totul se leaga.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
M-am lamurit si eu cu autotestul si cu "marii meseriasi" de acolo cand am fost cu Tigra in luna martie. Nu mai imi amintesc exact ce mi-au zis ca are masina, insa am raportul acasa si cand ajung o sa editez acest post.

Ideea este ca nu a fost nimic din ceea ce ziceau ei in afara de vopsea, ca a fost revopsita, lucru pe care il stiam deja.

Mi-a parut rau dupa cei 250ron dati si parerea mea este ca mai bine va luati un prieten , doi, cu voi si mergeti undeva la un atelier auto si o verificati cap coada .

Oricum e o mare loterie cu masinile sh Smile
Skip ads

  • starter666

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LEx
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2006

  • Mesaj Privat
salut! acuma depinde si de unde iei masina .. ca daca o iei de la cineva care nu e samsar .. poti sa faci testu in autovit si sa aflii ce are masina ! pe mine unu ma salvat acel test .. inainte de masina care o am .. am vrut alta .. care sa dovedit a fi o alegere gresita .. toate bune si frumoase .. masina mergea bine .. nu se observa vreo problema .. pana la test .. acolo am aflat ca era lovita frontal .. lonjeroane sudate .. avea nust ce scurgere de ulei .. un amortizor era pe duca .. masina era 2.0dti .. da nu mai avea dekat vreo 85cai .. ! pe mine unu acel test ma ajutat foarte mult sa nu imi iau teapa cu acea masina ! ca sunt ele masluite unele .. probabil ca sunt mana in mana cu samsari de prin targ .. ! dar asta nu inseamna ca nu tre sa ne mai ducem pe la ei .. pentru ca nu toti care vand o masina sunt samsari .. !
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Sunt utili insa, daca ii luam in serios si schimbam tot ce mi-au zis ma ajungea vreo 25mil la momentul respectiv . Ce am avut de schimbat de fapt si de drept au fost doar niste garnituri , restul dovendindu-se ca nu aveau nimic .

Te ajuta intr-adevar la partea de caroserie, zone de chituire, vopsea, paralelismul rotilor, dinamometru .

OT Din feedback-ul unui client de-al lor, cica avea un bmw de vanzare si a mers cu potentialul client . La testul pe dinamometru i-au iesit 6ponei lipsa, erau probabil la plimbare . Meseriasii i-au zis ca ii lipsesc caii din cauza ca ii lipseste un proiector si ii atarna firele Very Happy .

In rest numai de bine sa auzim de ei.
  • cmg
  • *
  • 1 mesaje
  • din 12 Sep 2007
  • Astra 2002 Z16XE
  • Bucuresti
  • cmg

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
intrebarea mea e ... 250RON e tot testul ... ca am gasit ceva pe net cum ca vopseaua (testul pt vopsea) e nush cat ... motorul e nush cat?

ne da cineva detalii in ce consta testul asta?
  • alkaidosu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Chiar astazi am fost sa fac si eu test la Autovit, pot spune ca sunt multumit. Bun in ce consta acest test :
1 - verificarea caroseriei ( daca vopseaua e sau nu originala, daca a fost lovita sau nu, daca a fost rasturnata sau nu)
2 - verificare sasiu;
3 - verificare emisii;
4 - verificare instrumente ale masinii;
5 - verificare transmisie;
6 - verificare motor;
7 - verificare sistem franare;
8 - verificare suspensie;
Acestea mai sus mentionate costa 250 ron, pe langa acest test, mai exista inca unul care iti verifica tot ce inseamna parte electrica la o masina acest test mai costa 120 ron. Insa mai trebuie retinut inca un lucru : cand intrii cu masina in targ sa o duci la test, trebuie sa platesti 25 ron intrarea. Banii acestia se recupereaza in momentul cand platesti testul ti se scad cei 25 ron.
  • ionut vasilian

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Insignia 2012 a20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
parintii mei si-au cumparat o laguna sh, 1.9dci de 5 ani vechime si am fost in autovit la test
250 ron,multumit mai ales de testul caroseriei unde pe partea stanga(aripa si usa spate)s-a gasit chit spre surprinderea tuturor. nimeni nu si-a dat seama pe moment (stratul de chit era foarte subtire,aprox.300 de microni).dar cel mai bine pt. a testa masina este testul la rep.La autov nu iti spun de airbag-uri si alte chitibusuri.in mare parte satisfacator mai ales ca cei care lucreaza acolo sau cel putin asa a fost atunci sunt studenti sau fosti studenti de la politehnica,sectia autovehicule rutire,deci au putine cunostinte
  • ionut vasilian

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Insignia 2012 a20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
scuze de exprimare,''putine cunostiinte'',in sensul ca se pricep.cand am fost eu cunosteam personal persoana care examina masina si de asta imi permit sa spun de bine.
  • leonard 73

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 hasbak
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
varza a scris:pai asta am zis si eu. nimic altceva. testul in sine e OK si nu prea pot sa-l fraudeze ca le da patronul la gioale; mai departe nu e cazul caci nu e service si orice altceva faci pe barba ta Smile

  • leonard 73

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 hasbak
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
cum aflu cit mai am pina la revizie
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR