Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Eu am de aproape 4 -5 ani, si sunt foarte multumit de el.
Skip ads

  • mircea31

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Mersi de raspuns.înseamnã ca este bun și ãsta nu numai originalul.ai avut probleme cu zafira de când o ai.ești mulțumit de ea.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Sunt la a 2-a Zafira, prima 1.6 ( 500 000 Km ) iar acum 1.8 ( 170 000 Km ), sunt si voi fi multumit de Zafira ( poate sunt eu mai norocos ) atii am vazut ca au mai avut probleme.
Iar de scut ce sa zic, pentru mine a fost sfant Very Happy
Trebuia sa schimb zeci de bai de ulei pana acum Razz
  • mircea31

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Am inteles.eu o am de la cumnatul din germania.a luato el de noua din 2002 doi.când mia dato el acum 5 ani a avut 70.000 de km acum am 117.000 km.nu prea umblu cu ea decât sâmbãtã sau duminica ca în rest sunt cu cea de servici.o singura problema mai grava ca sa zic așa am avut .mia fãcut figuri bobina de inducție care cuprinde toate patru bujii și mia explodat toba în mers.eram pe autostrada.mam tras urgent pe banda de urgenta și mam dus așa cu ea pana acasã vreo 50 km.zici ca eram cu tractorul dupã mine. și am fost nevoit sa schimb toatã toba dintrun cap în altul și cu ocazia ãsta am schimbat și discurile de frânã și tot ce tine de frana plus toate bujiile.am bãgat anul trecut în ea 3000 de lei dar nu îmi pare rau.acum am vãzut ca mã lasã bateria dar din 2002 îi este și ei timpul.în rest sunt multumit.
Skip ads

  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
E o confuzie.
Povestea cu încãlzirea vine de la faptul cã benzinarele nu au scut (de plastic) sub motor si diesel-urile au.
Nu se încãlzeste neapãrat motorul, ci scutul, care chiar se deformeazã, se poate topi parțial, nu cred cã ar putea lua foc.
La benzinã, evacuarea trece din fața mașinii (unde e galeria de evacuare) pe sub motor spre spate, chiar pe lângã scut (milimetri/centimetri sunt acolo). De aceea benzinarele nu au decãt scut de metal, cã se incãlzește (nu motorul, ci scutul).
Diesel-urile au evacuarea intre motor și parbriz, deci coloana de evacuare nu mai trece pe sub motor, pe lângã scut și ele pot avea scut de plastic, care, neavând lângã el o evacuare încinsã, nu se mai incãlzește (scutul, nu motorul).
Acum, dacã se încãlzește motorul cã s-a obturat aerul rece dedesubt, e o problemã dacã nu funcționeazã electroventilatorul de rãcire, dar nu aș crede ca un ulei mai cãlduț în baia de ulei duce chiar la supraîncalzirea/griparea motorului, care e cu totul altceva.
  • mircea31

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Cred ca ai dreptate.
  • ViorelX

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Sunt si eu in cautarea unui scut pt Opel Zafira A 1.6, 16V din 2001. Eram pe cale sa iau unul neoriginal, nou, vopsit, dar cand am vazut cat de urat s-a dus vopseaua si s-a corodat, m-am razgandit. Acum sunt decis sa iau unul original de la dezmembrari. Problema e ca pt moment nu gasesc exact pt modelul meu. Am inteles bine ca se potriveste si de la Zafira B, orice motorizare?
  • mircea31

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Da așa este se potrivește. Și eu miam cumpãrat unul dar nu original.mam dus cu talonul și mia comandat unul cu 150 de lei.tabla groasa și greu.nu a prea dat la gãuri dar lam fãcut eu de o dat cumva.mãcar știu ca am totul protejat.dupã ce lam pus am fãcut un drum de spania și inapoi fãrã nici o problema.poți sa Îți cumperi linistit dar numai sa mergi cu talonul.
  • ViorelX

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Deci se potriveste, dar gaurile mai trebuie modificate. Asa nu-mi place. Nu ca n-am cu ce sau nu sunt in stare sa largesc gaurile, dar nu-mi place!

Pe site-urile de dezmembrari, momentan nu gasesc.
Vad aici scut de Zafira B sau Astra G:
http://www.revizieshop.ro/o...original-gm-p-512

Sa-l iau?
Are cam multe gauri de aerisire. Pe acolo intra apa, noroi, nisip... Deci nu protejeaza prea bine...
  • mircea31

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Al meu nui asa ci asa.
  • ViorelX

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Da, asta e mai usor de gasit, e ieftin si initial din asta am vrut sa cumpar, dar cand am vazut ce urat se deterioreaza...
  • mircea31

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Chiar nu am avut treaba cu el.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR