Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
As vrea sa schimb singur filtrul de ulei la Z14XEP dar nu stiu daca trebuie impregant filtru cu ulei sau se baga pur si simplu.In caz ca trebuie impregnat cum procedez?
Skip ads

  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
la z12 nu trebuie
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
se unge cu ulei si se impregneaza, mai citeste odata postul meu
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Desi am schimbat generatia de Astra , acum am Z14XEP care seamana foarte bine cu Z12XE , consumabile sint aceleasi - manopera de intretinere aceeasi .
Ma pregatesc pentru revizia de 15.oookm(desi mai am 4.500km) si am sa ma orientez spre noul Castrol EDGE 0w30 - API:SM/CF , filtru de ulei de la FRAM fara supapa suplimentara de bypass sau in caz ca nu gasesc merg pe varianta de filtu de la Purolator . Nu recomand filtre de la Mahle , Mann , Champion deoarece au supapa suplimentara de bypass care nu lasa bypassul "original" sa'si faca treaba .

P.S. Dane pune si Z14XEP in titlu sa vada mai rapid cei interesati .
Skip ads

  • matey

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 1995 c 14 nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut!Am intrat accidental pe adresa dvs de discutii si dupa ce am citit ce se vorbesteaici mi-am facut si eu un cont ptr.a discuta cu dvs!Sper ca am sa gasec informatii si sfaturi utile de la cei mai experimetati in omeniul OPEL!
Eu am un OPEL CORSA Z 12 XE 1.2cm 75 cp din 2002 full-option!
  • adydmy

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Salut baieti am si eu o nelamurire, am o corsa 1,2 c 16v 73000Km din 2001 si trebuie sa ii fac schimbul de ulei si sunt nedumerit ,masina a fost cumparata din germania am la ea carte sevice dar tipul de ulei pe care lau pus nemtii este 10w40 si doar atat ,nu scrie marca sau eu mai stiu ce,daca ati putea sa imi dati si mie cateva sfaturi care sa imi fie de folos in alegerea uleiului ar fi foarte de folos pt mine
  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
firma o alegi tu si la 73 de mii eu zic ca e bun 5w40..personal folosesc repsol 5w40 am 65 000km si sunt foarte multumit.O zi buna tuturor!
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
f1specialfx iei capacul de la filtru, bagi filtrul in el si pur si simplu torni ulei peste filtru incet ca sa absoarba bine toata cantitatea de ulei pusa. Cand vezi ca s-a umezit tot filtrul e suficient. Il pui cu capac cu tot la locul lui si il strangi. Poti schimba si garnitura, filtrele cam vin cu garnitura noua. Eu l-am strans doar cu mana si nu picura deloc. poti folosi o cheie da sa nu-l strangi f tare.
Skip ads

  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
adydmy citeste tot ce s-a scris la acest capitol. Pt perioada de iarna ar fi mai bun un 0w40 de la Mobil. Vara poti pune 5w40 sau 5w50. 10w40 il folosesc nemtii pt km multi. Nu e cazul in Romania datorita multor factori, ca drumurile, praful, temperatura etc...il poti folosi vara dc mergi in tari unde temp depaseste 40 grade. Insa nu-l folosi iarna. Dc schimbi uleiul ca sa nu ai probleme, lasi motorul sa se incalzeasca, apoi dai drumul la buson, te duci in treaba ta vreo 2 ceasuri si apoi poti sa-l pui pe ala nou. Asa stii ca nu se amesteca cu cel vechi indiferent de la ce firma a fost sau ce tip de ulei ai avut inainte. Asa o sa vezi ca nici cel nou nu se murdareste f repede.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In Germania clima e mai blinda decit la noi, iarna -5 si vara +25grd. La +30 aia se sufoca si dau drumul la AC, pentru noi un +30 e floare la ureche. Din aceste considerente ei pun 10W40 dar la noi nu se poate asa ceva.
  • adydmy

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pentru sfaturi m-am lamurit cam ce ulei sa-i pun si cum sa-l schimb.
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daca ai posibilitatea schimba-l singur. E mai sigur decat sa mergi pe la nea Gica. Sau dc tot vrei sa nu te murdaresti pe maini macar documenteaza-te si vezi cand pune mana nea Giga unde nu trebe sa-l dai peste labe. Bafta!
Skip ads

  • rak
  • *
  • 12 mesaje
  • din 24 Oct 2007
  • Agila 2002 1.20 z12xe
  • Gorj
  • rak

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Agila 2002 1.20 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2007

  • Mesaj Privat
eu am ulei aral 10w40 si pe cartea service din germania scrie ca sa fac schimbul la 30.000 este corect? masia are revizia facuta la 116.000, in prezent are 117.500.distributia uleiul din cutia de viteze la cat se schimba? carbunescu_ali@yahoo.com
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
In Romania datorita drumurilor pe care le avem, prafului si drumurilor scurte care le cam facem, uleiul se schimba la 10000.Sunt unii care schimba la 15000 dar 10000 e mai ok. In afara aia fac 30000 in cateva luni si le convine sa faca schimbul la 30000 ca n-au praf. Distributia se schimba pe la 120000 cand incepe sa tzacane la motorul de 1l si la 1.2l se schimba pe la 150000. Scrie in semnatura ce tip de masina/motor ai. Uleiul din cutie se cam schimba dupa primii 30000km si apoi dupa 50-60000. Dc n-a fost schimbat pana acu, ar fi cazul sa-l schimbi cat mai repede...
  • danny_BARICE

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut mi-a spus cineva ca Dura Lube ar fi benefic pentru motor stie cineva daca e adevarat sau nu? multumesc anticipat
  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
nu face si tu greseala asta un ulei de calitate este tot de ce are nevoie un motor....
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Baga ulei de la Mobil 1 si nu mai pune aditivi.Asta are tot ce-i trebe in el.
  • rak
  • *
  • 12 mesaje
  • din 24 Oct 2007
  • Agila 2002 1.20 z12xe
  • Gorj
  • rak

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Agila 2002 1.20 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2007

  • Mesaj Privat
pentru CRILUPS
agila 1.2 motor z12xe ce ulei trebuie sa folosesc?
multumesc pentru raspunsul anterior!
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Sa stii ca anumite tipuri de uleiuri sunt bune pt diferite motoare si nu sunt bune pt altele. Asta am invatat de la Dan Cuciureanu si ii dau dreptate. Sunt uleiuri bune pt unele masini(desi au acelasi tip de motor) si sunt unele uleiuri care nu sunt bune pt acelasi tip de motor. Depinde mult de uzura motorului, pistoane, EGR, trottle, debitmetru, cum conduci masina, cat de mult...toate la un loc influenteaza sa zicem calitatea uleiului pt motorul tau. Adica dc pui un 5w40 se poate sa fie bun sa poate sa nu fie. De curatat curata pistoanele nu-i vorba insa iti afuma teava de esapament si asta nu-i prea bine(ai probleme cu EGR si incet da sigur omori catalizatorul). Citeste posturi de la EGR, trottle si admisie. Pt motorul 1,2 GM zice de la 0w30 la 10w40 pt diferite tipuri de clima. Mobil1 e cred si eu(care numa asta am folosit) printre cele mai bune la calitate/pret. Ai putea incerca un 5w40 dc ai motor mai nou(undeva sub 70000km) sau un 5w50 dc ai peste. Recomandarile GM sunt standard insa cum am scris mai sus trebuie sa gasesti ce-i bun pt masina ta. Cati km are masina? Teava de esapament e curata, n-ai negreala pe ea? Ce tip de ulei ai acuma in ea?
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
La mine am pus de curand Castrol 0w30 si is super furios. Dupa ce ca a fost destul de scump in comparatie cu Mobil1 ma trezesc zilnic cu toba afumata. E si subtire ce am pus eu dar am pus conform specificatiilor GM. Asa zice EPC-ul. Acuma ce sa fac. Am trait pe pielea mea si m-am convins. Pune ce-i bun pt tine. Nu te lua dupa altii. Asta e tre sa incerci putin dar cand vei gasi uleiul ideal o sa fi multumit. Garantez. Eu o sa trec inapoi pe 5W40 care l-a avut in vara si dc face figuri si cu asta ii dau 5w50 sa-i fie de bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR