Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • wwwcvro

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Vectra A 2l. Rezervorul e de 60l si cand scade benzina sub 54-52 litri, pica acul si se aprinde becul si o tine asa pana la 0 litri in rezervor. Tre sa merge la un service sau as putea sa o "repar" singur? Merci.
Skip ads

  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
poti si singur, dar e cam greu. trebuie sa defaci plutitorul din rezervor si sa identifici problema.
tre sa golesti complet si sa ridici masina, apoi sa desfaci un "capac" de pe rezervor in care intra furtunele de benzina si firul pt senzor. eventual trebuie schimbata si garnitura cand montezi la loc.
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Cand se defecteaza stabilizatorul de tensiune indicatoarele din bord ofera informatii eronate , de exemplu nivelul combustibilului din rezervor. chestia asta am citit-o in manualul de reparatii pt vectra , la fel scrie si la astra , nu stiu cat de adevarata ii treaba asta Smile sau cum se verifica dc s-a defectat stabilizatorul de tensiune din bord Smile
  • ron

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2004

  • Mesaj Privat
stabilizatorul de tensiune e o piesa cu 3 pini: intrare (tensiune nestabilizata, nefiltrata), iesire (tensiune stabilizata) si masa. se poate verifica aplicand pe intrare o tensiune variabila (dar mai mare cu cel putin 0.6V decat tensiunea nominala de stabilizare) si masurand tensiunea pe iesire, care trebuie sa ramana constanta, la valoarea tensiunii de stabilizare.
Skip ads

  • wwwcvro

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
In ce zona e stabilizatorul asta?
  • wwwcvro

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Veste proasta. Am fost azi la reprezentanta Opel si mi-a spus ca e dusa sonda litrometrica (aia din rezervor) - 2.800.000 lei. Naspa
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
si suntem in germania ? nu se repara/verifica ?
cum s-au prins ?
  • horheus

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
wwwcvro a scris:Veste proasta. Am fost azi la reprezentanta Opel si mi-a spus ca e dusa sonda litrometrica (aia din rezervor) - 2.800.000 lei. Naspa


si nu ti-au recomandat sa o cumperi de la ei?? asa fac astia de la reprezentantele opel Sad. or fi ei profesionisti, nimic de zis, in schimb sunt niste smecheri fara pereche la faze de genul asta. de exemplu, unui prieten de-al meu i-au zis ca nu pot sa ii schimbe numai rulmentul (pe fatza) shi asta a dat vreo 11 mil. pe toata fuzeta.
Skip ads

  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
wwwcvro a scris:Veste proasta. Am fost azi la reprezentanta Opel si mi-a spus ca e dusa sonda litrometrica (aia din rezervor) - 2.800.000 lei. Naspa


mergi la dezmembrari si scoate'o de pe alt rezervor. nu conteaza modelul/motorul, doar sa fie vectra A.
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
cred ca singura restrictie ar fi ca rezervorul sa aiba aceeasi capacitate Question
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
chiciuc a scris:cred ca singura restrictie ar fi ca rezervorul sa aiba aceeasi capacitate Question

*
ESTE aceeasi, mai putin la break...
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
@sorin ...- care vectra A break ? Laughing

sunt la fel toate
Skip ads

  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
N-as vrea sa incep alta discutie, asa ca intreb si eu aici :

Imi arata mai multa benzina decit am, se poate regla din bord sau de la sonda.
Cam ce elemente de reglaj ar fi la sonda ? ca eu n-am vazut niciodata cum arata.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
se distruge in zona unde sta cel mai mult
solutia:inlocuirea cu alta de unde gasesti
vezi ca la reprezentanta te fac de nu te vezi .scoate-o si verifica daca nu cumva este gripata mecanic (intepenita) curat-o cu un spray care maninca rugina si daca face la fel schimb-o.
gasesti mai ieftin la orice alt magazin decit la reprezentanta OPEL.la desmembrari poti sa ai noroc sau nu. tu alegidar decit sa dai 5-6 sute pe una care te lasa la anul mai bine una noua dar nu de la reprezentanta
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu cred ca nu e distrus daca arata mai mult, in mod proportional...
Trebuie sa aiba un reglaj, ceva.
Ei cum o fac din fabrica ... ?
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
thanatos - esti sigur ca acolo e plutitorul - pe dedesubt? Desi si eu imi amintesc acelasi lucru (n-am cautat inca in TIS)

Si eu am problema similara: pe gerurile astea a inceput sa se "agate" la max si dupa ce se incalzea isi revenea.

Acum arata eronat. Si mai si variaza uneori. Mergeam si ma uitam la comp de bord cum scade distanta care o mai pot parcurge - de la 200 la 100 asa rapid cam cu 2km/sec Smile Ma gandeam ca ori e plutitorul ori am gaura in rezervor Wink

Acum arata in general mai mult. Ciudat ca comp de bord spune intr-un fel si indicatorul din bord altfel. Ambele sunt eronate totusi. Adica la inceput comp de bord e corect, apoi cand scade nivelul e corect ala din bord. Weird.

La Opel ziceau ca poate fi curatat dar mai bine se schimba.
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
la mine de fiecare data cand fac plinul pun pana curge jos dar acul nu urca mai mult de 45 litri. in rest indica bine ( cand am sub 45l )
  • vladro

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Mie nu imi indica nimik Sad Am desfacut si pompa de benzina si sonda de dedesubt, am incercat s-o pun pe direct ... nimik ... nu se misca deloc acul si nici beculetzul nu se aprinde. Aveti idee ce pot sa-i mai fac?Mi-a zis cineva ca problema ar fi cu indicatorul din bord, dar nu-mi dau seama ce poate avea.
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
da-i masa la fire (pe rand) care intra in sonda. Ar trebui sa se miste intr-un sens.

Daca nu, ori e intrerupt firul pana in bord, ori e de la bord
  • vladro

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2006

  • Mesaj Privat
vladro a scris: am incercat s-o pun pe direct ... nimik ... nu se misca deloc acul si nici beculetzul nu se aprinde



Asta am vrut sa zic ca am facut (m-a ajutat cineva care stie mai multe ca mine) Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR