Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • kayari

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Deoarece problema cu incalzirea exagerata 95-100 grade a revenit, am tras Vectra pe dreapta si am intrat direct in problema...termocupla de pe radiator motor ok-cupla pe ambele trepte...trecut pe ventilator..verificat trepte,rezistenta..ok..trecut mai departe cutie relee fata baterie..al 4-lea releu (din stanga spre dreapta ,culoare verde)contact incorect,in loc de pastile se atingeau lamelele,afumate...inlocuit..acum in sfarsit cand urca apa peste 92 grade pleaca treapta 1 ventilator..la peste 95 grade pleaca si treapta 2...coborarea la 88-89 grade se face rapid...in general pleaca doar treapta 1...si acum am vazut ventilatorul plecand automat la oprirea masinii (pentru cateva minute) cand este incins de alergatura...asa cum trebuie.
  • v1RuS

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1998 x16xel;
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2011

  • Mesaj Privat
salutare colegi opelisti chiar nu ma poate ajuta nimeni de pe forum asta .. problema consta in apa imi fluctueaza intre 90 grade si 80 grade asta pe ceasul afisor al masinii (in bord) am schimbat termostat nou sonda temperatura noua (cea cu un fir) si tot asa face ce naiba sa ii mai fac sa fie termostatul nou defect ce sa fie .. lamuriti-ma si pe mine .. apa fluctueaza in mers ajunge la 90 de grade sta cateva secunde dupa coboara la 80 si tot asa inainte apa imi ajungea la 90 si acolo ramanea sau macar se stabiliza la o temperatura nu se plimba acul ala de colo colo ajutatima fratilor
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
termostat defect de nou sau nu inchide bine,
eu am pus behr si merge ok,inainte am pus febi si am patit la fel ca tine
  • v1RuS

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1998 x16xel;
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2011

  • Mesaj Privat
bun lai schimbat si acum la cat iti sta apa in timpul mersului
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR