Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • roby1ro

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2012

  • Mesaj Privat
incerc sa deschid aceasta discutie ,deoarece am cautat destul pe fórum dar un am gasit o identificare a tuturor releelor care le gasim in compartimentul motor si in tabloul de sigurante! Detin si cartea masinii dar apare doar schema de identificare a sigurantelor! De 2 zile ma confrunt cu urmatoarea problema ,(masina vectra b2 dti ,motor x20dth,faruri xenón din fabrica autoreglabile),opresc motorul,scot cheile din contact,inchid masina iar motorasele de reglare faruri nu se opresc din miscare toata noaptea ,pana imi termina toata puterea bateriei! am scos sigurantele 6 si 24 dar degeaba,motorasele nu se opresc din miscare !ma gandeam ca poate este un releu care a ramas pe contact deschis.........dar care sa fie releul?daca cineva poate sa posteze pe fórum o schema de identificare a tuturor releelor ne-ar fii de mare ajutor........multumesc anticipat! rog moderatorii sa verifice daca am indeplinit conditiile forumului de a deschide aceasata discutie.....o zi buna tuturor !
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
uitete la senzorii de nivel(senzorii de inclinare/incarcare)ei regleaza farurile,de pe bascule fata,spate,unul din ei este defect sau are tija sarita/rupta
  • roby1ro

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Nicunicu am verificat senzorii de nivel ,erau bine inmufati iar tijele erau la locul lor! va trebuii sa verific motorasele farurilor ...dar e prea putin spatiu in spatele farurilor si adevarul este ca nu stiu cum se face!
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Calculatorul de control al farurilor este alimentat cu tensiune prin siguranta F29(10A,pe contact).Pe faruri,nu exista decit un releu de protectie faza lunga,faza scurta si reglajul pe inaltime fiind controlate de calculatorul dedicat. Nu ai precizat daca motorasele se rotesc si atunci cind ai contactul pus?Ti-a intervenit cineva in ultima perioada in instalatia electrica?
  • roby1ro

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2012

  • Mesaj Privat
big..electro61! motorasele se auzeau functionand non-stop din causa bateriei care avea doar 10 volti.dupa ce am schimbat batería nu am mai auzit zgomotul facut de motorase ,care nu se mai opreau!acum pun contactul ,ma uit la ,,lupe,, le vad cum incearca sa se miste sus -jos pt 2 secunde ,dar miscarea este foarte scurta ,aproximativ 1-2 mm in sus si in jos....dar informatia de pe bord LOW RANGE persista ! nu a atins nimeni partea eléctrica,cu exceptia mea ,am verificat sigurantele nr 6 si 24,verificat si demontat senzor de nivel fata si schimbat becuri de pozitie acum 1 an!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR