Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
aha, multumesc.....pai asa as vrea sa fac o golire completa deci la un 50/50 ar ajunge un bidon din asta, desi as vrea un 60/40
http://www.automed.ro/index...%20antifreeze--69
Skip ads

  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Ai putea sa-l mai tii un an doi, doar daca nu tii tu neaparat sa-l schimbi. Acum depinde ce scrie si-n cartea de service, dar stiu ca antigelul de culoare rosiatica e garantat pentru 5 ani, iar cel albastru pentru 2 sau 3. Iar ca si concentratie, cred ca e cel mai bine sa mergi la un service unde au aparatul respectiv de masurare, un -30.. -35 grade ar fi suficient pentru noi.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
da vreau eu sa sa inlocuiesc la revizia asta tot ce inseamna lichid chiar daca e bun sau nu ...mai putin la cutia de viteze
nu ma pot hotara la ulei si la antigel Smile) zerex din asta se pare ca se gaseste greu , hepu nu gasesc daca e GM dexcool aproved.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
De ce nu iei antigel GM? E 20lei/litru pe revizieopel.
Iar ulei, eu zic sa bagi un 5W30 mai ales ca vine iarna, bineinteles Dexos2 approved.
Daca vrei un ulei bun, bun... cauti Red Line 5W30 Mid-SAPS Euro Series care indeplineste Dexos2, precum si ultimele specificatii VW si Porsche care sunt ceva mai dure decat Dexos2. (mi l-a recomandat si mie un cunoscator).
Skip ads

  • kylerul

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut. pt revizia de 60.000 km/ 4 ani, mai trebuie schimbat si altceva inafara de ulei, filtre ?
  • negru2004

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu, la aceasta revizie ar mai trebui schimbate si urmatoarele:
- Distributie;
- Bujii;
- Lichid de frana;
- Lichid de racire.
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Din cate observ in semnatura Kylerul are A14XER, deci distributie pe lant, nu se schimba. Lichidele se testeaza cu un dispozitiv daca propietatile lor sunt in parametri si se schimba sau completeaza dupa caz. Bujiile la fel, se verifica de la 30000 km in sus si se schimba daca este nevoie.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
kylerul a scris:Salut. pt revizia de 60.000 km/ 4 ani, mai trebuie schimbat si altceva inafara de ulei, filtre ?


eu as schimba antigelul si lichidul de frana .....chit ca testele zic ca mai sunt bune .....pentru 100-150 ron maxim (asta cu tot cu manopera) eu zic ca merita sa le schimbi ...

as mai verifica si nivelul de freon de la AC (in caz ca nu la-ai mai verifica pana acum)
Skip ads

  • kylerul

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2010

  • Mesaj Privat
multumesc mult pt promptitudine, da motorul este 1,4 100cp cu distributie pe lant deci distributia nu trebuie schimbata
  • Spire

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1989 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salut tuturor !
Se apropie data cand trebuie sa fac revizia de 3 ani ! Momentan masina are 24.000 de km si vreau sa ii schimb consumabilele , uleiu dar si placutele de frana pe fata avand in vedere ca am cutie automata . Acum am si eu cateva nelamuriri la care a-s dori sa ma ajutati daca vreti si anume :
1- uleiu din cate am vazut parerile sunt impartite si ramane la aprecierea fiecaruia ! Din cate am inteles la motorul de 2.0 intra pana in 5 l de ulei ?
2- placutele de frana s-ar merita sa le cumpar tot GM avand in vedere ca ele costa cam 250 ron sau sa cumpar after market la 150 ron ?
3- am vazut ca se tot recomanda ca la 2 ani sa se schimbe lichidul de frana si daca tot inlocuiesc placutele a-s vrea sa stiu cam cati litri de lichid de frana mi-ar trebui ca sa il inlocuiesc sau nu este neaparat nevoie ?
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
1. 4.5L de ulei cu tot cu filtru
2. Eu le-am schimbat la reprezentanta pe original, nu stiu cum sunt cele AM.
3. Eu am schimbat luna trecuta,dupa 4 ani, lichidul de frana. A intrat vreo 6-700ml.
  • mludwig

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2010

  • Mesaj Privat
kylerul a scris:Salut. pt revizia de 60.000 km/ 4 ani, mai trebuie schimbat si altceva inafara de ulei, filtre ?

La 4 ani, 55000km mi-au schimbat doar bujiile in plus.
Skip ads

  • alex2014

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Va salut!
Pana la revizia de 3 ani, ce ati mai schimbat la masina? Eu la fiecare revizie am schimbat numai uleiul, filtrele de ulei/aer/polen... in rest, nimic!
As vrea sa stiu daca e cazul sa schimb din lichide (antigel, servo, frana), eventual cand ar trebui schimbate daca nu dupa doar 3 ani.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Stai linistit!
Ulei si filtre e suficient.
Inteleg ca ai pana in 45000 km.
Verifica placutele de frana si vezi daca se impune schimbarea lor.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR