Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • alx2102

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: romania
  • Masina: Omega 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Salut!
Am pus mana pe un autodata 2004 si de curiozitate am listat si eu paramatrii senzorilor ce pot fi masurati la autoturismul din semnatura. Am luat un multimetru si am masurat si eu ce am putut.
Problema a intervenit la masurarea senzorului CO care este cica in debitmetru. Am respectat intocmai pasii si.........surpriza intre pinii 3&4 am gasit o rezistenta de 672 Ohm in loc de limitele normale care sunt intre 300-550 ohm. Am dat debitmetrul jos si l-am demontat...... cei doi pini sunt conectati la o placuta ce are niste circuite si banda cu grafit. Intrebarea mea este ce rol are aceasta tensiune si cum o scot la valorile din autodata, trebuie inlocuita?
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Si eu mi-am verificat vara asta o parte din valorile debitmetrului si valoarea senzorului de CO la mine este de 660 ohmi.

ar trebui vazut daca intr-adevar unul nou are pana in 550, poate mai masoara cineva si ne zice.

daca nu, poti incerca cu un rezitor pus in paralel cu placuta de grafit. sau chiar la iesirea spre cei 2 pini .
  • alx2102

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: romania
  • Masina: Omega 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2006

  • Mesaj Privat
merci ca nu ma lasi singur! vad ca nu vrea nimeni sa ne ajute cu valorile astea, poate reusim sa induplecam pe cineva mai in tema si ne explica si noua, documentat, cum stau lucrurile. pana atunci insa TOATE BUNE
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR