Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Bon
  • OP
  • 39 mesaje
  • din 07 Mai 2013
  • Astra 2006 Z19DT
  • Bucuresti
  • Bon

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Va salut, posesori Opel Astra H. De curand am cautat pe forum, cum imi pot face bricheta sa "sara" cand trebuie, cand se incalzeste, am gasit pana la uram, dar am uitat un pas important, am uitat sa scot borna de la baterie, si mi-a facut o mica flama, de atunci nu mai am tensiune in priza de 12V. ce pot face? multumesc anticipat
Skip ads

  • *sven

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
sa verifici siguranta.
  • Bon
  • OP
  • 39 mesaje
  • din 07 Mai 2013
  • Astra 2006 Z19DT
  • Bucuresti
  • Bon

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2013

  • Mesaj Privat
nu prea ma pricep si nu stiu care este. banuiesc ca se afla in cutia de sigurante de langa baterie, nu?
  • *sven

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
sper sa nu ma insel,dar din cate stiu ( eu stiu o astra h caravan) ,tabloul de sigurante este undeva in portbagaj si siguranta pt bricheta este de 15 A la pozitia 29. e posibil sa fie vreun tablou de sigurante si langa baterie. cauta si tu in manual sau ia la mana toate sigurantele de 15 A sau:

in dreapta sus pe aceasta pagina ai un meniu de cautare (cel semnalizat cu LUPA) scrie acolo TABLOU SIGURANTE ASTRA H ( sau panou sigurante astra h) ,apasa lupa sau da-i ENTER. Succes !


Ultima modificare facuta de *sven la Dum 07 Jul, 2013 1:55 pm
Skip ads

  • Bon
  • OP
  • 39 mesaje
  • din 07 Mai 2013
  • Astra 2006 Z19DT
  • Bucuresti
  • Bon

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2013

  • Mesaj Privat
multumesc frumos, caravan am si eu
  • Dany7776

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Cine se pricepe la circuite electrice. Poate va ajuta.

1 2 3 4
  • Dany7776

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Verifica siguranta aceasta.
12
Asta nu stiu unde este vezi tu daca recunosti ceva.
3

  • Bon
  • OP
  • 39 mesaje
  • din 07 Mai 2013
  • Astra 2006 Z19DT
  • Bucuresti
  • Bon

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Dany7776 a scris:Cine se pricepe la circuite electrice. Poate va ajuta.

1 2 3 4


am verificat siguranta, nu parea niminc in neinregula cu ea, ba chiar am pus alta pe care era scris tot 7.5, si tot nu am tensiune in priza
Skip ads

  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut @Bon! Ce siguranta de 7,5A ai schimbat tu? Nu cumva in tabloul din compartimentul motor? Acolo nr. 29 e intradevar de 7,5A dar se ocupa de unitatea electronica a transmisiei.
Siguranta brichetei se afla in tabloul din portbagaj (pe partea stanga), are numarul 29 si e de 15A.
Daca mai ai si priza de accesorii in portbagaj (pe partea dreapta) si aia are siguranta ei dedicata, tot de 15A, numarul 30, iar asta inseamna ca poti sa faci o proba la bricheta cu siguranta de la priza spate.

LE: atunci ai versiunea "A" si siguranta pentru bricheta pare sa fie intradevar la nr. 36 in compartimentul motor. Gasesti in link lista sigurantelor la cele doua versiuni de tablouri ("A" si "B").
https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=40


Ultima modificare facuta de Blebeanu Lorin la Sam 13 Jul, 2013 4:32 pm, modificat de 2 ori in total
  • Bon
  • OP
  • 39 mesaje
  • din 07 Mai 2013
  • Astra 2006 Z19DT
  • Bucuresti
  • Bon

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2013

  • Mesaj Privat
saut @Blebeanu Lorin! la mine este tabloul altfel in portbagaj, sunt doar cateva sigurante. si am vazut in poza de mai sus a lui Dany7776, sa ma uit la cutia de sigurante de langa motor, si am verificat-o pe cea de pe pozitia 36 si este de 7.5
  • Bon
  • OP
  • 39 mesaje
  • din 07 Mai 2013
  • Astra 2006 Z19DT
  • Bucuresti
  • Bon

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Blebeanu Lorin a scris:Salut @Bon! Ce siguranta de 7,5A ai schimbat tu? Nu cumva in tabloul din compartimentul motor? Acolo nr. 29 e intradevar de 7,5A dar se ocupa de unitatea electronica a transmisiei.
Siguranta brichetei se afla in tabloul din portbagaj (pe partea stanga), are numarul 29 si e de 15A.
Daca mai ai si priza de accesorii in portbagaj (pe partea dreapta) si aia are siguranta ei dedicata, tot de 15A, numarul 30, iar asta inseamna ca poti sa faci o proba la bricheta cu siguranta de la priza spate.

LE: atunci ai versiunea "A" si siguranta pentru bricheta pare sa fie intradevar la nr. 36 in compartimentul motor. Gasesti in link lista sigurantelor la cele doua versiuni de tablouri ("A" si "B").
https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=40


da, am versiunea A, dar ce pot face? ca am scos acea siguranta, m-am uitat la ea si nu parea a avea ceva, ba chiar am luat alta siguranta cu acelasi nr, 7.5 si am pus-o il locul celei de la priza si tot nu a mers
  • Dany7776

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Verifica Releul NR - 14 (Un releu de proba pentru nr 14 daca Gasesti de la alta masina).
S-o fi dus releul cand ai pus borna.
Vezi sa nu le incurci mai strici si alceva.

http://postimg.org/image/qmzmdwfwt/
asta este numai de indrumare/ghidare.

Nu strica sa faci si o verificare a Brichetei (Fire, mufe...)(demontare) sau chiar probat cu una de proba.

Vezi si aici. Nu umbla cu fire cum zice unul pe acolo.
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=5738
Skip ads

  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Parerea mea e sa verifici si bricheta cu un multimetru. Atat pe pozitie cat si scoasa afara (daca e nevoie sa verifici firele ei),
Aici sunt doua variante, prin (ex)tragere directa (unii colegi spun c-au facut asa insa eu n-am incercat) sau prin demontarea catorva chestii pana ajungi la ea.
(Sa vad daca-mi mai aduc aminte tot procedeul...)
- se scoate placa orizontala dintre schimbatorul de viteze si frana de mana (se ridica intai dinspre frana de mana)
- se desurubeaza cele doua suruburi cu cap torx ce fixeaza spre spate rama mare a schimbatorului de viteze (o sa le vezi dupa ce scoti placa aia)
- se scoate rama mansonului schimbatorului de pe rama aia mare (are cate doua cleme pe lateral pe care le apesi cu ceva subtire)
- poti scoate de tot rama cea mare (o ridici pana ce trece prin ea schimbatorul de viteze cu mansonul lui)
- acum scoti afara corpul comun bricheta-scrumiera (e bagat putin sub panoul butoanelor de AC asa ca ridici tot dinspre spate si-l tragi afara).

Acum ai loc sa verifici firele ce ajung aici. Ai trei fire: "+" pentru bricheta, "-" pentru bricheta si "+" pentru bec. Acesta are o lamela pe lateralul brichetei prin care "fura" si el un "minus" pentru functionare.

Nu stiu cat de coerent e mesajul pentru ca e o ora destul de inaintata insa sper sa intelegi cum se face demontarea. (Sper si ca n-am uitat nimic...)
  • Dany7776

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Ai mare grija la fire (sa nu se atinga + cu - sub nici o forma, sa mai faci v-o traznaie.)
  • noss

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Zafira B / 2009 - A17DTR
Toate prizele din masina sunt alimentate chiar daca este scoasa cheia din contact.
Vreau sa las tot timpul in bricheta din fata un incarcator de telefon sau un detector radar.
Cum pot modifica bricheta sa fie alimentata doar cand am contactul pus?
Multumesc anticipat !
  • synergist

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
astra h, 1.7 cdti, model 2004

intrebare: care si unde este releul pentru incalzirea scaunelor ?
in portbagaj, am versiunea B de sigurante si am vazut ca 39 si 40 sunt pentru scaun dreapta respectiv stanga si au fire trase la ele!

multumesc frumos!

edit: unde este priza brichetei din portbagaj ?!
  • en_mih

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2013

  • Mesaj Privat
salut baieti stiti cumva cum as putea sa fac priza de la bricheta sa fie pe contactat deoarece la mine merge incontinu Smile chiar dupa ce scot cheia din contactat
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
cineva sigur a pus bricheta pe direct,daca desfaci suportu ei poate gasesti si firele originale,mare atentie sa nu dai foc la masina
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
La Astra H bricheta e alimentata in permanenta. Fie iti improvizezi un alt circuit sau te multumesti cu ce ai.
  • en_mih

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Am desfacut si m-am uitat , nu are modificare
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR