Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=28509

Incercati aici, e explicat foarte bine...pentru cei pasionati.Personal mi s-a parut interesanta modalitatea de a inmuia plasticul pentru rotunjire ( cred ca e un cuptor...sunt curios daca merge si la microunde Smile )...
Discutia a mai fost, insa sper sa fie mai bine explicata...
Numai bine va doresc...
Skip ads

  • cetin

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am incercat si eu sa fac....si credca a iesit destul de bine



  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Va rog mult sa ma ajutati si pe mine.La mine in zona nu reusesc sa gasesc nicaieri bare din plastic transparent.Am fost la mase plastice(fabrica)si nu am gasit.Numai in Practiker se gasesc astfel de bare de plastic?
Va multumesc
  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
barele sunt tije de la jaluzele,vezi la magazine de profil
eu am deja acele bare si nu am apucat sa le fac, vreau acele crestaturi sa le fac cu o filiera de diametrul tijei pt a iesi mai marunte si uniforme, dar problema e ca nu am curaj sa desfac sticla de la far ,asa ca cred ca le pun pe alta masina ,autohtona .
Skip ads

  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
O sa caut pe la mine prin zona(dar nu stiu daca gasesc transparente)
Eu deja mi-am facut rost de 2 faruri de astra g pe care sa le desfac in premiera si dupa sa incerc pe cele ale mele.
Zgirierea cu filiera e interesanta,super idee.
L.E.daca nu gasesc la mine in zona vrei sa mi le trimiti mie please,contra cost desigur.Dau pe ele dublu cat te-au costat pe tine.(sper sa ajunga pentru 4 inele Rolling Eyes )
  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
dac vrei le dau cu cat am dat pe ele dar nu cred ca merita din cauza costului de curierat sau prin posta e mai ieftin,o sa ma uit cat au costat la magazin ca nu mai tin minte dar e de preferat daca ai gasi pe la tine, daca nu atunci o sa vedem cum facem.
au 65 cm lungime / buc
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc.Astept raspuns in zilele urmatoarea de la useri din Suceava s iasi sa vad daca gasesc in Practiker.Daca nu gasesc nici in aceste localitati voi apela la tine.
  • ionut4683

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
eu am gasit in bacau la baumax.....profil rotund....doua bare de vreo 75 de cm lungime. la 15 lei 2 bare
eu vreau sa gasesc cu profil hexagonal ca sunt mai misto si mai usor de realizat.

daca stie careva unde gasesc hexa sa imi zica si mie Smile

Apropo...in iasi se gaseste sigur
Skip ads

  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Gata am rezolvat.Cumparat de la Practiker Iasi 2 bare de 1 metru fiecare cu 12 lei.Maine cred ca ma apuc de treaba sa vad cum e si vremea.
  • andreshmek

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2008

  • Mesaj Privat
eu am terminat de facut treaba cu angel eyes Smile)
daca vreti sa vedeti cum a iesit , uitati-va aici

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=41987

munca totala . 2 zile si multa migala. daca eram fumator , fumam 20 de pachete in astea 2 zile Smile
  • andreshmek

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2008

  • Mesaj Privat
apropo , eu am folosit staniol cu adeziv (un fel de banda adeziva mai scumpa)- pacat ca nu mi-a dat prin cap cu reflectorizantu de la tir Smile

da nu-i bai , daca mai prind o zi cu soare si frumoasa , imi fac curaj si fac upgrade ca si asa trebuie sa fac proiectoarele Smile
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Da a iesit frumos treaba.La mine nu am reusit nicidecum sa desfac farul.Ieri cand am incercat cu un far de astra g s-a desfacut foarte usor.La mine insa nu a vrut nicidecum cu toate ca am incercat in fel si chip.S-a topit plasticul dar siliconul ala buretat nu a vrut sa se desfaca.Am facut o viziera in far pe dedesubt si pun angel doar pe faza scurta ca pe faca lunga nu reusesc sa il prind.Maine ma duc la electrician sa imi lege ledurile.
Skip ads

  • andreshmek

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ca sa desfaci plasticu la farurile astea mai noi , foloseste un feon industrial , cu ala sufli aer fierbinte peste imbinatura cu silicon
si se desface ca un biscuite cu crema Smile

sper ca te ajuta , apropo - e destul de scumpa scula , cam vreo 3-400 ron

si de ce ai nevoie de un electrician sa iti lege cateva fire? Smile
  • catalinux

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2007

  • Mesaj Privat
hot a scris:Da a iesit frumos treaba.La mine nu am reusit nicidecum sa desfac farul.Ieri cand am incercat cu un far de astra g s-a desfacut foarte usor.La mine insa nu a vrut nicidecum cu toate ca am incercat in fel si chip.S-a topit plasticul dar siliconul ala buretat nu a vrut sa se desfaca.Am facut o viziera in far pe dedesubt si pun angel doar pe faza scurta ca pe faca lunga nu reusesc sa il prind.Maine ma duc la electrician sa imi lege ledurile.

Pai poate nu se desfac cele de Vectra C nou cum vad ca ai in semnatura.
Cel putin la fel sunt si cele de Astra H, cine s-a incumetat a trebuit sa taie "sticla" farului de jur imprejur.
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
andreshmek a scris:ca sa desfaci plasticu la farurile astea mai noi , foloseste un feon industrial , cu ala sufli aer fierbinte peste imbinatura cu silicon
si se desface ca un biscuite cu crema Smile

sper ca te ajuta , apropo - e destul de scumpa scula , cam vreo 3-400 ron

si de ce ai nevoie de un electrician sa iti lege cateva fire? Smile

Am feon industrial si tot nu reusesc.Deci se topeste plasticul iar respectivul silicon nu se inmoaie.Am desfacut un far de astra G cu silicon de culoare neagra si a mers struna(foarte usor s-a desfacut farul).La vectra C este un soi de silicon buretat care nu se inmoaie(l-am ars o bucata de proba si se face scrum nu se inmoaie)
Deci care aveti vectra C(eu am facelift)nu incercati sa deschideti farul ca nu sunt sanse.
La vectra A cred si eu ca nu sunt probleme 8)dar la vectra C trebuie inseriata o rezistenta in paralel si una in serie(altfel mergi cu eroarea de bec ars in bord plus tot timpul mesaje pe info ca sunt arse becul de pozitie dreapta si stanga)deci e nevoie de electrician sa calculeze valorile la cele 2 rezistente. Wink
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Gata cu munca.Rezultatul final Cool







  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@andreshmek : a iesit frumos munca ta, si apreciez, dar parca nu da bine la acele faruri, se vad dungi si striatii de la capac/far ! Sad
@hot: de asemenea si tie ti-a iesit mai mult ca perfect, si se vede frumos prin sticla clara, dar nu era mai frumos sa fi facut dublu inel? adica si la faza lunga...
  • catalinux

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2007

  • Mesaj Privat
hot a scris:Gata cu munca.Rezultatul final Cool

Felicitari, ai reusit pana la urma...
Care era problema? Cum le-ai desfacut in final? Sau a ramas doar solutia cu "viziera"?
  • andreshmek

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2008

  • Mesaj Privat
@hormon: am lucrat cu ce aveam , tu compari plasticu de far vectra C cu sticla bosch de vectra A care are 16 ani ?striatiile sunt de la sticla farului , toate au asa...! si striatiile de pe inel se vad mult mai frumos in realitate ....

oricum azi fac comanda de leduri noi , mult mai puternice si mult mai scumpe , urmeaza Nichia Led upgrade - 44000 mcd !

bat la pariu ca puse una langa alta nu e nici un concurs , dar o sa revin cu poze si ptr angel eyes la proiectoare .....pacat ca nu suntem din aceeasi localitate ca ne intalneam ....

si totusi astept sa vad cum iese la tine ...poate iei aminte de la noi si iti iese mai frumos Smile desi poate nu shtii cat e de munca Smile

daca te uiti atent o sa vezi ca unele parti din inel nu sunt luminate corespunzator , tocmai ptr ca ce leduri am cumparat eu erau la 3 lei bucata si desi erau la fel ....aveau tenta de lumina alba diferita plus si diferenta f mare de intensitate , am cumparat 20 de leduri ca sa asortez 8

oricum la upgrade , o sa stabilizez tensiunea la 12 v dc , nu mai pun rezistori ...si o sa imi tina ledurile alimentate corespunzator in pragul maxim , fara a fi pericol de suprasarcina, plus o sa cumpar leduri de 7 lei bucata , de la Nichia Japonia care chipurile sunt Hiperluminoase

@hot -> apropo ...ce ai folosit pe spatele inelelor ?

Later edit: gata comanda - 8 leduri=80 ron cu tot cu transport! Rolling Eyes
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
eu nu am comparat nimica, ci doar am exemplificat!

stiu cum sunt farurile bosh, si tocmai de aceea as prefera sticla clara, tot homemade, dar dezavantajul va fi ca nu va mai bate lumina/farul cum trebuie !

si eu sunt adeptul "homemade"-ului... bafta in continuare !

"si totusi astept sa vad cum iese la tine"
eu nu as vrea sa imi fac Angel-uri.. prefer cel stock ! dar am tendinte sa imi fac stopul cu leduri ! alta poveste... in fine !

eu am postat aici, apreciind munca ta si a celorlati ! crede-ma ca sunt putini care si-ar pune "mintea" sau o mana la o lucrare !

S'auzim numai de bine !
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR