Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • sorinachel

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Salutare, am o astra 2.0 dti, care a fost lovita in lateral si au sarit airbagul din cortina si cel din scaun. Acum vin intrebarile:
Celelalte airbaguri ramase (6) se mai declanseaza? Trebuie resetat ceva prin computerul de airbag? Cum pot verifica vor functiona, in afara de a ma lovi cu masina de zid?
Din cate am citit am inteles ca in momentul in care sare airbagul intervine un dispozitiv de tensionare a centurii.Eroare de centura am vazut-o si pe tester. Se mai poate folosi acest dispozitiv dupa ce s-a activat, sau trebuie schimbat ceva, si daca da, ce anume?
Se pot inlocui airbagurile sarite? Ma intereseaza mai mult cel de la cortina. A facut cineva asa ceva, cat costa, unde?
In alta ordine de idei, unde imi pot schimba limba la bc, in buc, la un pret rezonabila - la repezentanta mi-au cerut parca 50 eur!!!
Skip ads

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Sistemul airbag va redeveni functional dupa ce vei schimba absolut tot ce a pocnit, sarit, spart, pretensionat si dupa ce vei sterge memoria de erori din calculatorul de airbag. In acel moment ti se va stinge si becul de airbag din bord (care de altfel in acest moment iti arata ca sistemul este dezactivat).
In concluzie: succes la cumparaturi.
  • sorinachel

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce sa zic, cred (sper) ca nu ai dreptate. Masina mea e prevazuta cu 8 airbaguri, deci in mod normal calculatorul de airbag trebuie sa aiba cel putin 3 senzori: unul in fata, pt airbagurile frontale, si doua laterale. Functionarea acestora, din ce cred eu, ar trebuie sa fie independenta.
Uite un exemplu: Mergi cu 60km/h, iese unul de pe o straduta si te loveste in lateral. Senzorul din lateral spune calc de airbag sa deschida airbag laterale (exact situatia in care e masina mea acum). Se scriu datele in calc de airbag (zic eu ca instantaneu). Din impact tu intri, dupa cateva secunde, frontal intr-un stalp. Daca ce zici tu e adevarat, atunci airbagurile frontale nu ar mai trebui sa se deschida.
Oricum o sa caut vreun cunoscut pe la o reprezentanta opel ca sa lamureasca si o sa va anunt concluziile.
La Multi Ani!
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Sper sa ai dreptate.
Skip ads

  • sorinachel

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Stiu ca au trecut ceva ani, dar vreau sa fac cateva lamuriri, poate ajuta pe altii in situatia mea. Colegul a avut dreptate, tot sistemul este dezactivat in cazul declansarii unui airbag.
Am cumparat airbag scaun, l-am montat singur, nu e mare scofala. La airbagul cortina treaba e un pic mai complicata, nici macar cei la care am fost la service nu mai facusera asa ceva. Trebuie demontat stalpul lateral si partea din spate (de la portbagaj), se da plafonul un pic intr-o parte si se ajunge la airbag. Dupa ce au fost montate airbagurile, trebuie sters crash data (resetare comp. airbag).
In cazul meu proprietarul anterior mi-a spus, cand mi-a vandut masina, ca anulase martorul de airbag din bord. Asa ca, neavand nici o alta posibilitate de a verifica functionarea corecta a sistemului dupa operatiile din service, a trebuit sa desfac ceasurile de bord sa vad care era treaba - martorul de airbag era demontat. Pentru cei interesati, martorul de bord pentru airbag este un led SMD rosu (desi la toti dealerii opel la care am sunat mi-au zis ca nu e led, e bec ... Sad ). Pana la urma am gasit la maica domnului.
Deci cam asta ar fi povestea cu airbagurile, martori, etc, poate ajuta pe cineva vreodata...
  • andy_ciprian

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Si eu confirm ca martorul este led si nu bec, am gasit si eu asa la o masina si a trebuit sa caut alt led de la o alta plansa cu aparatura de bord
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
@ sorinachel , ai reparat masina pana la urma ? Ai incredere in ea acum , ca dupa un impact se vor deschide air-bagurile ? Cand citesc ca a fost lovita, si propietaru a scos pana si amaratu de bec... Sa faci o verificare mai amanuntita, ca doar airbag-ul salveaza viata la fel si centrurile.
  • andy_ciprian

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Asta e un caz fericit Vlad ca nataraul ala de samsar a scos ledul, dar am gasit la altele care au fost lovite legat acest led de la airbag din alta parte, cel mai frecvent de la martorul de la ABS si el se stingea odata cu acesta, de unde naiba sa-ti dai seama ca airbag-ul nu este functional odata ce martorul din bord functiona aparent normal? Bineanteles ca la diagnoza dadea eroare si il vedeai dar in rest toate bune si frumoase, bazeaza-te nene pe masina ca are 2, 4,6 sau X airbaguri...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR