Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • T.George

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Salut si bine v-am gasit.
Primul meu post pe aici si sper ca am nimerit sectiunea potrivita.

A venit vremea sa schimb si eu amortizoarele spate la batrane mea Opel Asta Caravan G,1.7DTI.
Problema de care ma lovesc e necunoasterea,habar nu am ce ar fi mai ok,fara sa cheluti foarte mult. Din cate am vazut eu Sachs sau Bilstein,dar din pacate nu prea ma tine bugetul pentru un producator de genul. As putea investi undeva in 300 lei pentru setul spate,iar la banii astia cred ca ma incadrez pentru ceva de la Monroe.

Sunt cat de cat ok,le schimb la anul sau ma tin mai mult?
Precizez ca masina nu prea face mai mult de 1000km pe an,pur si simplu nu am unde pleca cu ea sa strabat mai mult de atat.

Eventual,daca sunt alte sfaturi/recomandari in bugetul dat,le astept cu placere.
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
De amortizoarele KYB (made in japan) ai auzit? Is ok. Te incadrezi la 300 de lei pt amindoua. Eu mi am pus MAGNUM pe ulei la vecra b pe spate
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
vezi ca exista discutii multe pe acest subiect. foloseste functia CAUTA si citeste si REGULAMENTUL. nu era necesar inca o discutie pe aceasta tema.
poti pune linistit si Monroe dar iti recomand si eu KYB ca sunt foarte bune din cate am auzit. Sa nu iti iei Bilstein orice ar fi... si sa iti iei pe gaz nu doar pe ulei. Daca vrei sa afli de ce pune mana si citeste ca am scris detaliat in alt topic care cu ce se mananca Wink
  • T.George

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Am cautat azi KYB-uri prin tot orasul (azi fiind ultima zi in care trebuiau schimabate,maine plec in deplasere si nu ma riscam cu vechile amortizoare). Din pacate,am gasit doar Magnum,pe gaz,la 100 lei bucata.

Nu cred ca sunt ele cele mai bune,dar nu prea fac multi km pe an cu masina,in jur de 1000 sau maxim 2000,in cazuri majore.
Fata de vechile amortizoare (cel drept era mort,nu se mai "intindea",iar stang-ul o facea de vreo 3 ori mai greu ca unul nou) diferenta este enorma,in sfarsit e si masina mea mai stabila in viraje si nu mai topaie la fiecare groapa.

Multumesc pentru raspunsuri,apreciez.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR