Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mi-am pus placute TRW pe toate rotile. Daca Mercedes lucra cu ei, am incredere si eu.

Pana nu mi-am dat jos roata, nu mi-am dat seama ce etriere sunt pe fata. Pana acum am numarat 3 modele de etriere pe fata: Delphi, Ate si Bosch. Eu am Ate (pe fata). iar pe spate sunt Lucas si Bosch. Eu am Lucas (pe spate).
Sunt cam rare prin dezmembrari, greu am gasit.
60.000 km am facut cu placute Zimmermann, pana ieri cand senzorul acustic a inceput sa tiuie.
Skip ads

  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Si eu mi-am pus discuri si placute TRW pe toate rotile.Sunt foarte multumit,am frane exceptionale pe Astra G a mea.Am simtit inca de la prima frana ca e altceva fata de ce am avut.Eu le-am montat,dar am avut grija sa curat f bine butucii rotilor,sclipeau inainte sa pun discurile.Am folosit si pasta cu cupru intre discuri si butuci ca sa nu se mai formeze rugina intre ele.
  • Cojocel

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2016

  • Mesaj Privat
aquagen a scris:[...]senzorul acustic a inceput sa tiuie.

Buna seara! Explicati-mi, va rog, cum functioneaza senzorul asta. Cum si unde se aude?

Vreau sa-mi schimb placutele pe fata la Astra G Caravan 1.7 CDTI si nu stiu ce sa aleg. Am gasit unele Bosch la cineva, noi-noute, dar din cate am citit pe internet si pe acest forum, difera sistemele de franare de la masina la masina. Ce se intampla daca pun placute Bosch pe un alt sistem de franare? Nu stiu ce sistem de franare are a mea, nu m-a interesat pana acum (e cumparata acum cateva luni).
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Sistemul de frânare dicteazã forma plãcuțelor: poti avea sistem bosch sau lucas.
In functie de asta alegi plãcuțele.
Skip ads

  • Cojocel

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Deci difera ca dimensiuni si/sau sistem de prindere... Am inteles, multumesc! Maine o sa dau roata jos, sa vad ce etriere am. Sper sa poata fi usor de observat.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Dupã seria de sasiu afli.
  • Cojocel

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Cum? La un magazin de piese auto? Am sunat azi la unul, nici nu i-a interesat seria. Daca o las aici, ma poate ajuta cineva de pe forum?
W0L0TGF3542061189
  • peski

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2015

  • Mesaj Privat
FRONT AND REAR DISC BRAKES
4 BOLT WHEEL FIXING
WHEEL,ROAD,ALUMINIUM,7 SPOKES,6JX15

@Cojocel - W0L0TGF3542061189: astea ar fi informatiile relevante pe care le-am gasit pt tine
  • Cojocel

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Mulțumesc, @peski.
Am dat roata jos, iar pe etrier, din câte îmi dau seama, scrie Ate. Am gãsit pe olx plãcuțe Bosch pentru sistem de frânare Ate: http://www.glissando-auto.r...ch-0-986-424-456/


  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Poti sa le pui se potrivesc petru sistemul ATE de pe masina ta din ce vad.
Piesele noi la masina nu se cumpara de pe site-urile de anuturi.
Pai comanzi de la Cluj - cand magazinele si service-urile sunt linga tine? -esti culmea.

Cel mai bine cere o oferta la un magazin de piese auto cu codul acesta - de unde cumpara mai multa lume nu din astea ratacite. (intreaba colgi, vecini de unde cumpara piese la masina)
iesi mai ieftin fara transport sau cel mai bine le comanzi in service fara sa iti mai bati capul cu ele.

9195144 | 1605034 - codul la placute.

ATE, BOSCH, TRW..... - pentru sistem de franare ATE | Astra G F35

ATE 13.0460-7115.2 - 130 RON
BOSCH 0986424456 - 83 RON
TRW GDB1351 - 111 RON

Sper sa iti fie de folos.
  • Cojocel

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru coduri!

Din motive financiare, am ales sa le iau pe astea de pe olx, la 55 de lei. Stiu si eu ca nu e de joaca cu directia si cu franele si niciodata nu am pus piese SH pe niciuna din cele 3 masini (Astra G, Cielo, Dacia Papuc). Nu voiam sa le comand de la Cluj, nu-s tampit! Smile Am dat doar "paste" la primul link pe care l-am gasit pe google, sa va arat modelul. Le-am luat de la cineva din acelasi oras si sunt noi, au venit in cutie cu tot cu carticica. In magazin (iau de obicei de la Zetec, daca e cineva din Galati si cunoaste magazinul) TRW-urile erau 135, iar cele mai ieftine erau 75 (o firma de care nu auzisem). Sper sa am timp maine sa le schimb.
  • Danyelu

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Cumparate din Timisoara, set placute fata spate + discuri fata spate 690 lei TRW totul cu etrier bosch, tot ce trebuie sa faci este sa-i spui vanzatorului ce etrier ai ca sa stie ce sa comande si vine perfect.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR