Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • unchiu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
salut
am o zafira in care s-au varsat vreo 5 litrii de zer (de la branza). pute ingrozitor. am scos mocheta si am spalat-o de 2 ori si tot miroase. are pe spate un burete care e profilat dupa caroserie... are cineva vreo solutie sau idee cum sa scap de duhoare?
merci
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
tulai doamne!
mare ghinion.... n-ai ancorat si tu putinica aia mai bine....

e cam nasoala treaba, din cite stiu eu mirosul e dat de bacteriile care se descompun... orice substanta parfumata tinde sa acopere mirosul si nu sa il neutralizeze/elimine...
solutia 1 -cea scumpa, n-am incercat-o insa- ar fi sa te duci la unii care fac detailing (curatare profesionala, polish si alte asemenea)
substantele cu care lucreaza sint extrem de eficiente si puternice;
uite aici de ex:
http://products3.3m.com/catalog/us/en001/a

in plus unii se lauda ca au un generator de ozon pe care il baga in masina si il lasa peste noapte; ozonul practic "arde" tot ce e bacterie sau materie moarta... repet, nu stiu, poate fi doar marketing

solutia 2 e sa astepti pina la primavara - din pacate- si sa cureti mocheta si mai ales toata tablaraia de sub mocheta si sa le lasi sa se usuce undeva la soare

poate stie altcineva de vreun detergent de covoare, ceva.... sa-l fi incercat
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Nu radeti de mine insa mama folosea Biocarpet pentru covoare si ieseau excelent. Am mai auzit pe cineva care si-a spalat toata partea din spate, de la picioare cu Biocarpet, avand vreo 2 litri de ulei de masina varsati acolo si a iesit perfect.
Poti incerca si cu asta Rolling Eyes
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Misto ca discutia e pusa la Zafira, deci dak avem Astra se curatza altfel!
Skip ads

  • unchiu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
multumesc de raspunsuri. momentan mocheta nu e in masina. o sa incerc sa o spal si cu biocarpet. mai rau e ca inca miroase si in masina cu toate ca am spalat tabla. cred ca a intrat lichidul si prin niste gauri ale unor nervuri de tabla pe unde nu am cum sa curat. daca ar fi eficienta solutia cu generatorul de ozon cred ca ar fi cea mai buna.
am postat aici in ideea ca poate stie cineva vreo zafira accidentata care se dezmembreaza si as putea cumpara mochetele.
astept in continuare si alte sugestii. n-am altceva de facut decat sa le incerc pe toate. multumesc.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu stiu prin ce treci. La mine s-au spart vreo 20 oua intr-o vara si s-au scurs in portbagaj, prin mocheta, in lacasul rotii de rezerva. Nu va spun ca dupa 2 zile putea a hoit. Am spalat mocheta din portbagaj de milioane de ori, am bagat turbojetul in lacasul rotii, am spalat si cu biocarpet si cu solutii de covoare, cu otet, cu ce vrei si ce nu vrei si in 2 luni nu a mai mirosit. Totul e sa insisti, spala des mocheta si prin toate colturile si canalele, caci zerul si bacteriile din lapte daca apuca sa intre in putrefactie nu mai scapi in veci de miros. incearca cat mai repede o curatire profesionala.
  • Dumitrache Florian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Ih, din pacate si eu stiu prin ce treci! Mie mi-a explodat o sticla de must si mirosul din masina a evoluat de la parfumat dulceag, la vin si a sfarsit in otet. A fost groaznic, nu puteam sta decat cu fereastra deschisa ... etc. Am scapat cu spalare profesionala, au frecat mochetele ( si pe plafon) vreo 2 ore si m-a costat 30 RON, rezultatul a fost spectaculos. Nu mai pierde timpul si fa la fel!
Eu am Astra Caravan, dar sigur va merge si la tine! Smile
  • unchiu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
am spalat mocheta de 2 ori, apoi am tratat-o cu o solutie dezodorizanta de la wurth. se pare ca am scapat. in masina aceeasi poveste, spalat de nenumarate ori, dar pana nu am desfacut tot (sunt niste canale de plastic cu cabluri) si am curatat fiecare bucata nu am scapat. in locurile greu accesibile (sub nervuri de tabla) am dat tot cu solutia de la wurth. am sa o mai las inca un weekend la aerisit si apoi o sa-i aplic un tratament cu quick fresh de la wurth dupa care o sa montez totul inapoi si o sa ma rog sa nu revina mirosul. partea proasta e ca buretele pe care e lipita mocheta s-a cam deteriorat de la spalari. eu sper ca am scapat.. o sa vad cand da caldura daca am rezolvat ceva. in brasov peste tot unde am incercat nu faceau spalari decat de semisuprafata. nu se baga nimeni la burete. asta e. bafta
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Spune ce solutii ai folosit si de unde se pot procura, sa mai stie si altii in caz de o patesc.
  • unchiu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pai am spus... DEZODORIZANT si Quick Fresh (asta se foloseste si pt a elimina bacteriile din instalatia de climatizare) produse de Wurth. Se pot procura numai de la un reprezentant Wurth.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Cel mai simpu... AI DAI FOC Very Happy
Nu masinii, evident Wink exista betisoare parfumate pentru asta... Cool
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR