Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • mesrobeangerard

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Poate sa ma ajute cineva, imi apare mesajul "service vehicle soon"
Si in plus am vazut ca mi-a sarit vopseaua de pe capota si am citit ca e posibil sa nu fie de la pietre

Multumesc
Skip ads

  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Daca nu spui ce motor ai macar spune ce culoare are capota
  • mesrobeangerard

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2012

  • Mesaj Privat
2.0 cdti 160 cp Smile
  • freddymvp

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2013

  • Mesaj Privat
aceeasi motorizare o am si eu si aceeasi mesaj mi-a aparut. erau mai multe cauze..una a fost-filtrul de particule-a fost intrerupta regenerarea.-remediu: mergi cu ea turata la 3000 de ture vreo 10 min. Alta problema a fost fisurat un furtun de la turbo si nu mai tragea deloc. bafta
Skip ads

  • mesrobeangerard

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2012

  • Mesaj Privat
la mine trage motorul, deci s-ar putea sa fie prima problema
mersi
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
probabil ca trebuie sa ii faci revizia in curand si de aceea apare. ori ajunge la numarul de kilometrii ori la timpul de 1 an care va fi primul...
  • mesrobeangerard

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2012

  • Mesaj Privat
I-am facut revizia acum cateva luni
Inainte de asta revizia a fost facuta in Germania, acolo se face la 30.000 si cat atata are acum de la revizia din Germania si ma gandeam ca poate au setata ei un mesaj de avertizare la 30.000 km
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Mai intai uita-te la life oil daca acesta a scazut foarte mult atunci este posibil sa fie de la intervalul de service,il poti reseta,iar daca iti mai apare mesajul atunci ai o problema.Una din cauze poate fi o bujie incandescenta sau poate mai multe.Pentru a afla exact nu ai decat optiunea "service".
In ceea ce priveste vopseaua de pe capota,daca masina a fost "revopsita" in vreun atelier"specializat" nici nu este de mirare ca a cedat asa de repede.
Daca ai sa citesti topicul cu "probleme" ai sa vezi ca s-a mai discutat de problema mesajului din bord.

Spor la lectura,
Skip ads

  • Mihai Anton

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o am si eu, ieri mi-a aparut "service vehicle soon", dupa care s-a aprins un martor in bord, cel sub forma de pompa. Am facut revizia acum 2000 km, i-am resetat "oil life", acum e 89%. Simptome: se plafoneaza la 2000-2200 rotatii, am cutie automata si ieri am mutat pe manual, a urcat turatia, avea vlaga, dar cand am schimbat pe auto a cazut la 2000. Problema poate fi si ca nu i-am resetat "service"-ul ?. P
Insignia 2010, automata, 130 CP,
  • deleted-79478

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salutare,

Ieri mi-a aparut eroarea "service vehicle soon"
Am facut reprogramare la service pentru azi de dimineata.
Problema: decalibrare senzor filtru DPF.
"Bonus": update soft
Problema rezolvata .

Total reparatie : 80 RON
  • Nku13

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 ADTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Am avut si eu problema asta. Initial, la reprezentanta, mi-au facut o recalibrare a senzorului filtrului de particule, dar nu a dat randament, pana la urma a fost schimbat senzorul. Ulterior s-a constatat si o fisura a furtunului intercooler, pt ca mesajul a aparut din nou. Furtunul l-am reparat singur printr-o vulcanizare. Deocamdata merge si nu mai am probleme.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
@Nku13,
Pentru a fi sigur ca tine trebuie verificat la o presiune de aprox 10 bar,altfel la urmatoarea infundare a filtrului de particule va ceda,pana atunci tine fara probleme.
Skip ads

  • Teodor_900

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Nku13 a scris:Am avut si eu problema asta. Initial, la reprezentanta, mi-au facut o recalibrare a senzorului filtrului de particule, dar nu a dat randament, pana la urma a fost schimbat senzorul. Ulterior s-a constatat si o fisura a furtunului intercooler, pt ca mesajul a aparut din nou. Furtunul l-am reparat singur printr-o vulcanizare. Deocamdata merge si nu mai am probleme.



Salut, in ce a constat aceasta operatiune de recalibrare senzor filtru de particule?
  • pacpac1

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2013

  • Mesaj Privat
am si eu o insignia 2000-160 cai break pe 13.09 2013 am facut revizia si azi pe 16 mi a aparut in bord
service vehicle soon",uleiul l am resetat e 100 % ,inainte de revizie am schimbat distributia la opel,aveti idee cum se sterge sa nu mai apara?ms cand ii dau cu a 2 undeva la 3 mii imi apare mesaj.si nu se mai tureaza pe moment dupa aia e normal
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
@pacpac1,
Ai furtunul intercooler fisurat,pot pune pariu...
  • Teodor_900

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2013

  • Mesaj Privat
pacpac1 a scris:am si eu o insignia 2000-160 cai break pe 13.09 2013 am facut revizia si azi pe 16 mi a aparut in bord
service vehicle soon",uleiul l am resetat e 100 % ,inainte de revizie am schimbat distributia la opel,aveti idee cum se sterge sa nu mai apara?ms cand ii dau cu a 2 undeva la 3 mii imi apare mesaj.si nu se mai tureaza pe moment dupa aia e normal



Vezi sa nu ai probleme cu filtru de particule sa fie prea incarcat.....
  • Nku13

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 ADTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Salut, in ce a constat aceasta operatiune de recalibrare senzor filtru de particule?[/quote]

Recalibrarea senzorului a fost facuta din calculator probabil. Nu am vazut sa demonteze ceva de pe masina.
  • Teodor_900

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Nku13, nu "imi miroase a bine" cred ca ti-au sters eroarea si defapt nu ti-au facut nimic, nu prea am incredere in reprezentantele Opel din orasul Constanta sunt foarte patit cu ei......
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Poti sa fii sigur ca asa au procedat,au sters eroarea au incercat sa efectueze o regenerare fortata,au vazut ca nu se initializeaza si atunci au concluzionat ca trebuie inlocuit senzorul.
Simplu ca buna ziua,clientul plateste,etc...
  • keepwalking

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Am patit si eu a doua oara treaba cu mesajul si masina fara vlaga. Pe tester mi-a fost resetat senzorul filtrului de particule si a mers ok, dar nu vreau sa merg din 2 in 2 luni pe tester Smile Oare daca ies cu ea pe DN turata vreo 10 min isi revine? Sau trebuie neaparat sa merg la tester sa ii dea o resetare? Pot strica ceva daca incerc?

Mersi
Radu
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR