Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Ionut.Patrascu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Care din ele ?! Pareri daca stiti va rog motorizarile 1.7 101 si 1.9 131
Skip ads

  • opel_s

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2013

  • Mesaj Privat
depinde...poate ca Astra e mai noua insa mai cazan decat VW si in cazul asta se merita Passatul sau poate este exact invers...cine stie, ai dat doar 2 motorizari si atat...sau poate sunt ambele varza sau ambele impecabile si atunci vezi la ce pret le poti cumpara pe oricare dintre ele....etc..dupa cum vezi sunt multe "variabile" in discutie si pe langa ce-am zis mai ai de evaluat inca vreo 100 de chestii...bafta
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pai nu e corecta comparatia....sunt generatii diferite, in plus de asta sunt clase diferite, astra trebuie comparat cu golful.
  • Ionut.Patrascu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Salut fratilor am primit o oferta de la cineva care suna in felul urmator : Vw Passat 1.9 (116) an 2000 , albastra , taxa 580 de euro euro 3 km 185.000 reali carte service schimbat la ea capete de bara , amortizoare fata spate , placute frana noi cu factura , masina este adusa acum 2 zile de la nemti pe roti , climatronic , scaune incalzite ( nu mai stiu exact daca avea Confused ) , pilot automat etc 2800 si pana la 3500 e in spatele blocului facut tot la ea astept pareri cat de repede posibil . Va multumesc mult
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Parerea mea zi pas...o carte service se face foarte usor, iar o masina din 2000 din vest nu are cum sa aiba mai putin de 300-350 mii km....si chiar asa gandeste-te ca daca mai pui 1000-1500 euro te gandesti la astra h, care are o siguranta mai buna si este si cu min.4-5 ani mai tanara.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
An 2000 VS an 2005. Generatie 1994 VS 2004
Automat ca vrei ceva mai nou.
  • opel_s

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2013

  • Mesaj Privat
...greu de spus daca merita sau nu...m-am uitat si eu pe mobile.de si e pina in banii care zici tu ca o iei sunt numai cazaturi...atentie, pana in 2900 E, din astia trebuie scazuti si partea celui care ti-a adus-o, probabil vreo 1000 E...la km nici nu te mai obosi sa afli daca sunt reali ca nu cred ca ai cum, la fel si cu cartea service, nu demonstreaza nimic pt ca poate fii cumparata cu cativa euro...placute de frana si alte chestii din astea nu reprezinta o avere....deci, daca-ti place, te vei alege cu o masina de 13 ani vechime, diesel, la care nu ai cum sa verifici absolut nimic. Daca tot ai 3500 E, mai pune peste vreo 1500 si zic eu ca reusesti sa cumperi un Opel minim Astra H si minim 2006 sigur mai bun decat Passatul...e foame mare de bani si daca-i ai si ai rabdare faci afacere...daca te grabesti, posibil sa te trezesti cu un cazan pe cap care de la tine doar la programul rabla mai are sanse sa plece ca de revandut nu vei mai reusi...bafta.
  • Ionut.Patrascu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Eu inca 1500 de euro numai am de unde sa scot maxim maxim 4 mii sa dau si asa mii foarte greu ...
Skip ads

  • opel_s

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Si daca iti cade turbina sau injectoarele sau pompa de injectie motorina sau alte piesa de felul asta la Passatul acela de 3500 E din anul 2000....sau daca-ti cad combinatii de piese, gen, pompa de injectie+injectoare...etc? ...atunci, o sa gasesti finante...? Pun pariu ca...da Smile. Este cam pagubos modul acesta de a gandi...imi dau ultimul leu din buzunar pe o masina sh despre care nu stiu nimic, diesel si veche de cand lumea..oare ce sanse crezi ai sa functioneze fara reparatii sa zicem...6 luni... ?...iti zic eu=0 ( ZERO)...si asta daca bagi in ea vreo 500 E asa de inceput ca si revizie...daca nu, sansele se duc pe minus, adica...sa ai todeauna in portofel 100 RON de taxi ca nu sti cand te lasa si pe unde...
  • Ionut.Patrascu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Si zimi tu o masina ... ca eu 5000 miii nu am ca nu lucrez la parlament eu mai mult de 4 mii nu am de unde sa ii scot ... zi masina ca eu nustiu ?!Imi zici de 5000 sii aia nu cade sau /? Crezi ca numai din 2000 cad ? daca iau un cadavru care sa bag numai bani el atunci ce fac ? nu tot 100 de ron sa am bani de taxi ca nu stii cand te lasa si pe unde ?!
  • opel_s

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2013

  • Mesaj Privat
pai..asta nu-i problema mea sau a altcuiva de pe aici ca nu ai bani...eu am incercat sa-ti deschid ochi, din partea mea poti sa faci ce vrei si cu acei 3500 E, apropo de faptul ca spuneai ca nu ai bani...incearca sa evaluezi si cealalta latura a monedei...intradevar masina pentru tine reprezinta o necesitate sau o cumperi de dragul vecinilor sa vada ca ai si tu masina in parcare...? Masina, nu o cumperi si gata...cere mereu, taxe+revizie+carburant+reparatii care te pot duce in sapa de lemn si dator vandut prin banci daca nu ti le permiti la timpul lor sau ca nu ai bani...
Uite un sfat...daca tot este sa te arunci cu capul inainte si nu te intereseaza decat sa ai masina...evita dieselurile, mai ales cele de DE...Passatul acela impecabil, full si cu carte service si km reali eu zic ca bate daca ai noroc maxim la peste 500 000 km...daca ai ghinion, pot fii si dublu...in Germania, lumea merge cu masina, nu te gandi ca este Romania si se baga in pompa motorina de 15 RON...cine cumpara un diesel il cumpara sa-i dea km peste cap, pentru ca sunt scumpe taxele la diesel si nu-l cumpara nimeni sa stea in parcare...deci...cumpara o benzinara, motr de 1.4 sau maxim 1.6 sau chiar mai mici...gen Corsa C motor de 1.2...verifci putine, adica sa nu pape ulei, te uiti pe la esapament, te mai duci printr-un service la o compresie si aia este...ai mai multe sanse sa pui mana pe o masina cat de cat ok...un Astra H de prin 2005-2006, motor de 1.4 sau 1.6 pe benzina, cred ca o scoti la 4000, mai ales daca nu are nu stiu ce optionale...
  • Ionut.Patrascu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Pai asta e faza ca nu vreau masina sa zica veciniii uite ce masina are Patrascu eu fac naveta in fiecare zi cam 100 de km , plus ca am si casa la tara si imi trebuie o masina economica si mare ca nu o iau sa ma uit la ea mai pun ceva in ea ca mna asta e ... si de asta intreb vreau sa imi fac o impresia si am zis banii astia sunt daca crezi ca pot gasi ceva bine daca nu a fost doar o intrebare si mizez pe diesel deoarece trece marja pentru un benzinar am avut una si crede-ma ca stiu ce inseamna sa pui in fiecare zi benzina in ea ... si sa nu scoti nimic de la ea ( aici ma refer la economie consum sa iti iasa ceva de pe urma ei nu numai sa ceara bani ) vreau ceva care sa merite nu zic ai dreptate cere si ea distributie toate alea ca mna asta e dar nu ... exagerat de asta intreb ca vreau o masina care sa ma tina macar 3-4 ani pana am iar bani sa mai iau ceva
Skip ads

  • opel_s

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Pai si acum ca n-ai masina...cu ce faci naveta...? ...cu altceva, deci asta nu-i un motiv. acasa la tara, cu ce mergi...? Tot cu altceva...De curiozitate, intra pe forumul VW si fa-ti o idee ce inseamna un Passat din 2000 diesel si ce probleme pot aparea...considerate la fel de ghinionist ca cel mai ghinionist de acolo si vezi daca iti permiti sa treci peste un eventual necaz...apoi...ia legatura cu samsarul si spunei ca vrei sau nu masina...Eu sunt sigur ca masina de vrei sa o iei nu te duce 3-4 ani cum vrei tu cu reparatii minime...e doar parerea mea...de fapt, nici un diesel sh nu va reusi performanta asta...nici alea noi noute nu pot scoate performanta asta....deci...sa fim seriosi...
  • Ionut.Patrascu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Pai fac naveta si acum cu auto-stop si ma rupe la bani si la oboseala dimineata la 4 ... seara la 4 ( ma rog nu conteaza detalii de gen ) eu vreau atat sa-mi mai scot din oboseala si din banii care ii dau zilnic( 4 persoane .. 60 lei fara mancare deci la saptamana iese undeva la 300 lei + daca mai lucrez si cate un weekend .. asta tot incer eu sa zic banii astia care ii cheltui intr-o saptamana fac un schimb + inca ceva nu ?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Orienteaza-te spre ceva ce se intretione usor. Preferabil cat mai noua de an. Ma gandesc ca un benzinar decent + GPL te va scoate din incurcatura.
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
La masinile care sunt scoase la vanzare pe forum te-ai uitat? Poate gasesti una in care sa ai mai multa incredere. Si eu as alege un motor pe benzina eventual ii montezi si gpl, asta in care crezi ca e mare consumul.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR