Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • PetruA

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Vectra B2, z16XE.
Presiunea MAP data de OP-Com la relanti este la mine 49 MPa.
Nu este o valoare prea mare?
Daca este prea mare (la alte masuratori am avut 35 MPa), ce poate determina aceasta valoare? Un filtru de aer imbacsit poate duce la cresterea presiunii in circuitul de aspiratie?
Daca da, atunci se poate determina cu OP-Com cand este necesara schimbarea filtrului de aer.
Daca presiuna MAP depaseste o anumita valoare, se impune schimbarea filtrului de aer(asta daca este corecta presupunerea mea ca un filtru imbacsit duce la crestera presiunii MAP).
  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 700
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Am impresia ca e putin pe dos fata de cum crezi ... Am facut si eu proba jucandu-ma cu op-com . la relanti era in jur 30+ nu mai stiu exact, apoi calcam accelaratia , se ducea in valori mari (pt ca se deschide clapeta si face legatura cu atmosfera ), apoi cand isi ia turatie mare scade valoarea ... Ce vreau eu sa spun e ca daca obturezi admisia , valoarea presiunii absolute (de asta ii spune map) este mai mica, nu mai mare .
Deci de aici rezulta ca pe undeva trage aer fals ma gandesc . Nu cred ca vorbesc tampenii . Lasa-mi pe pm adresa de mail sa iti trimit un fisier excel sa vezi cum merge la mine daca vrei.
  • PetruA

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Maine voi incerca fara filtru de aer.
Daca fara filtru de aer depresiunea este mult mai mica de 35 MPa, atunci este clar.
Valoarea depresiunii MAP (in ipoteza ca nu exista aer fals), poate fi folosita ca indiciu al schimbarii filtrului de aer.
Mai ramane de stabilit care este valoare la care este bine sa schimbi filtrul de aer.
  • PetruA

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am testat depresiunea MAP fara filtru.
Scadere nesemnificativa depresiunii MAP.
Deci depresiunea MAP nu are legatura cu filtrul de aer.
Unii spun ca mai degraba are legatura cu functionarea AGR-ului.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR