Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • cristi2k

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 1998 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Dupa cum spune titlul , am schimbat debitmetrul. Masina alearga de zici ca nu e adevarat,nici nu stiam ca buburuza asta poate sa faca asa ceva. Masina este a parintilor mei , as avea nevoie sa analizati un log in mers si daca vedeti cate ceva sa ma indrumati obiectiv. Inainte de a schimba debitmetru ,mergea in suturi , pleca greu de pe loc , acuma mai mai ca nu imi vine sa cred cum merge , dar , consumul s-a marit de la un 5,5 cat scotea mosulica , la un 7 si deja e alarmat . Dati-va va rog cu parerea Logul il gasiti aici
  • co98

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Daca debitmetrul vechi raporta o valoare scazuta calculatorului, acesta "comanda" o anumita cantitate de benzina in functie de cat aer "stia" ca intra. Aer intra totusi mai mult si de aici rezulta amestec incorect. Aici trebuia sa intervina si sonda lambda care monitorizeaza amestecul dar poate nu-si face nici ea treaba cum trebuie ( poate altii mai avizati sa-si dea cu parerea legat de valorile din log). Schimband debitmetrul valoarea trimisa a crescut, ECU da mai multa benzina, rezulta un consum putin crescut, zic eu ca logic ar fi. Compara si tu consumul cu altii care au acelasi tip de motor si vezi daca e pe acolo. Eu am si o Corsa dar cu motor de 1.2 si sub 7,5 in oras (bucuresti) fara AC nu scade. Doar in afara consum 5,5-6 dar pana in 120km/h (dupa 120 papa de rupe)
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
e normal sa mance asfaltul cand ai tot timpu amestec bogat... senzorul de oxigen da in bucla inchisa tot timpul valoarea maxima admisa (0,8V) indiferent ca accelerezi , decelerezi sau mergi normal
poate ai injectoarele uzate
mai verifica si etanseitatea admisiei de aer
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR