Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • kary_aura

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: craiova
  • Masina: Zafira 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2007

  • Mesaj Privat
buna!
tocmai mi-am luat o zafira SH, model 2003, motor 2,2 , full options(inclusiv navigatie, scaune sport, volan sport, 10 airbag_uri, etc). am o problema:bordul! este destul de murdar, adica are ceva puncte alburii, nu l-am curatat, pt ca vreau sa ma interesez inainte ce ar fi mai indicat sa folosesc pentru stergerea bordului de praf, si alte impuritati si pete pe care le-o avea.
am auzit cum ca vaselina siliconica nu este buna, ca lustruieste pe moment, dar in timp afecteaza calitatea plasticului din bord.asa este?sau ca nu este indicat sa se dea cu shprei( cele de pe piata) direct pe bord, nici buretii nu ar fi buni...sau sunt povesti de adormit soferii?
eu am folosit pana acum la un cielo servetele de copii(happy) umede, au ph neutru , sunt umede si curatau destul de bine. dar acum tin mai mult la bordul zafirei...asa ca vreau sa folosesc ceea ce este mai bun.
asa ca as dori sa-mi ziceti voi ce folositi. sau ce stiti ca este cel mai indicat.
mersi
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu am luat de curand niste servetele umede special pt bord...cu aroma de mar..cam 5 ron pt 20 buc. Inca nu le-am folosit..dar cre ca sunt bune.
  • kary_aura

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: craiova
  • Masina: Zafira 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2007

  • Mesaj Privat
zi-mi, te rog, cum se numesc? ce marca sunt? le-ai luat din supermarket?sau din magazine de piese auto? eu chiar azi am cautat in pic, real si billa si nu am gasit nimik, doar silicon Crying or Very sad
  • movileanu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Buna .Eu la zafira mea folosesc servetele pt copii atat pe bord cat si pe plasticurile de pe usi si peste tot in afara de geamuri si sunt foarte bune.Am incercat si servetele speciale pt bord dar sunt mai multumit de cele pt copii...Zi si mie cat ai dat pe zafira???pls si cat iti consuma .ca si a mea tot cu motor de 2.2 este.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Sorry...am fost la masina special pt ele...nu scrie pe ele decat ca sunt servetele umede pt bord. Preoducator in Valencia. Le-am luat dintr-un supermarket: Trident. Am facut si o proba cu unul din ele..rezultat satisfacator, dar nu aveam cine stie ce murdarie pe bord...numa praf..consistent.Smile
  • kary_aura

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: craiova
  • Masina: Zafira 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2007

  • Mesaj Privat
o sa caut si eu servetele special de bord ( de fapt am tot cautat dar in zadar), dar pana la urma cred ca dau cu servetele pentru copii. sper sa fie bune Rolling Eyes
am dat pe zafira 12500( o gramada de bani Shocked , acum nu as mai da atat, dar banii sunt deja pierduti). in fine, asta e! am cautat 2 luni.. prin tara, ziceam sa merg in germania sa iau ( aveam pe cineva la hamburg, dar pe net erau doar cateva dat pe zona aceea , si nu mi-au placut). si de la 10000€ cat aveau de gand ai mei sa cheltuie initial( a, nu EU am cumparat-o Embarassed , dar e pe numele meu Razz ) am ajuns la 12500 pt ca am vrut sa aiba de toate pe ea. asa ca e full. a fost adusa din germania in octombrie 2006, pe bord arata 129000km, dar avand in vedere ca nu mi-a dat carte de service tind f mult sa cred ca au fost dati inapoi. dar mi-a placut masina f mult, mai ales ca are scaune , volanul si consolele sport. mai condusesem zafira, dar cu motor de 2.0 si mi s-a parut o diferenta de la cer la pamant. nu am mers in afara orasului prea mult, computerul a aratat cons. mediu 7,3, iar in oras 9,7 ( mi se pare enorm de mult. sunt eu nebuna?).o sa pun zilele astea niste poze cu ea ( sa va arat ce volan tare are).
  • roiuly

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2003 2000 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2006

  • Mesaj Privat
unde as putea gasi un senzor de parcare pentru zafira 2.0 dti din 2003? (mi se pare k e bosh..si imi trebe doar unul...cel din stanga
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR