Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
de la uzura discurilor si placutelor nu ti se duce pedala mai mult cand franezi. asta are ca si cauzalitate fie pompa de frana cu probleme, fie servofrana cu probleme fi probleme cu lichidul de frana care nu a mai fost schimbat de mult timp si are umiditate foarte mare in il si din aceasta cauza este compresibil...
  • prismatrade

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2016

  • Mesaj Privat
...si cum se verifica pompa de frana sau servofrana ? Lichidul de frana tocmai l am schimbat si am eliminat o posibila cauza. Pot spune ca la a doua pedala consecutiva tine mai sus...
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca este pompa poti verifica asa: faci cateva pompe si apoi ti piciorul apasat pe frana mai tare si daca se duce pedala jos inseamna ca scapa presiune si trebuie schimbata/reparata pompa.
servofrana se scote furtunul de vacum si cu un alt furtun si o pompa de vacum se verifica daca are pierderi de vacum...
degeaba si schimbat lichidul ca ala nu dadea simptome asa de grave. in plus indifierent de uzura placutelor/discului sistemul compenseaza acea uzura prin scoaterea mai mult a pistoanelor
  • prismatrade

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2016

  • Mesaj Privat
am facut doua pedale si frana este sus dar tinand apasat se duce in jos pana la jumatate si ramane acolo. Poate fi si modulul abs cu probleme ? nu e problema de aerisire sau schimb lichid de frana - astea s au facut
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR