Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • defix

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cutia e tot pe mașina, nu am dat-o jos pina nu ma hotãrãsc ce fac, la service am vazut doar de unde se aude zgomotul, zici ca e unul in cutie care bate cu ciocanul, ei mi-au spus ca cel mai probabil sint rulmenții si m-am mai interesat si se pare ca asta e problema la M32, si sint înclinat sa o trimit la reparat pt ca așa cum ați spus si voi, iau alta second ținuta prin ploaie mai proasta ca asta ..
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
sunt de parere ca afli dupa ce demontezi in ce stare e...
  • AMandache

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Salutare , am o Insignia benzina 1,6 turbo 180cp cod motor A16LET , am început sa am joc in schimbãtor in treapta 5 când iau piciorul de pe acceleratie și accelerez din nou , pe lângã asta am un huruit in treapta 5 , din ce am citit pe aici cât am apucat rulmenții ar fii, in București știe cineva unde sa ma duc sa o repar ? Cineva priceput ?multumesc
  • baard

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Salutare, am si eu pe Astra J 1.4T 2012 cutia M32, si in treapta 5 si 6 se aude destul de slabut sunetul bine cunoscut. Intrebarea mea este daca ar trebui sa caut de acum sa rezolv problema sau mai astept ceva? Nu am deloc joc la schimbator. Merci!
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cu cat o repari mai repede cu atat mai bine. si schimba toti rulmentii atat din capac (cel cu probleme de proiectare) cat si din cealalta parte. (presupune desfacerea completa a cutiei) altfel vei ajunge sa cumperi o cutie noua peste 2-3 ani maxim Wink
  • baard

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Cam cat ar ajunge toatã nebunia la preț?
  • gra

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 z17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2005

  • Mesaj Privat
"nebunia" e scumpa. cel mai simplu cautati cutii gata repoarate cu cutie la schimb. e cea mai rapida solutie...
Oricum, preventiv luati si schimbati uleiul cu unul bun (cautati pe net ce ulei trebuie)...eu va recomand ravenol MTF1, turnat exact 2,7 litri, nu cat spune documentatia....
  • gra

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 z17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2005

  • Mesaj Privat
uleiul se schimba la fiecare 2 schimburi de ulei motor...tot preventiv...
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Eh la 2 schimburi pe saracia. Care este secretul unui m32? Nu folositi tr6(puteti merge si cu tr5 la 115-120 km/h constant)... la mine a rezistat cutia bine mersi pana la 280k(fara sa ii schimb vreodata uleiul) si rulmentul era bine sanatos. Am dus-o la refacut deoarece aveam 2 sincroane busite si cautatorul avea joc prea mare(nu gasea R decat dupa 3-4 tentative)
  • alamic

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2000 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2009

  • Mesaj Privat
a folosit cineva
https://www.opieoils.co.uk/p...ission-fluid.aspx
inlocuitor pentru uleiul gm ?
toata lumea in afara il cam lauda in comparatie cu originalul.
  • defix

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salutare din nou, am desfãcut cutia (m32 z19dth) si are colțul unui pinion ciobit, in rest nu are nimic spart, se mai poate merge cu ea așa? Ms
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Eu iti sugerez sa il schimbi... verifica si sincronul+rulmentul magic
Skip ads

  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
defix a scris:Salutare din nou, am desfãcut cutia (m32 z19dth) si are colțul unui pinion ciobit, in rest nu are nimic spart, se mai poate merge cu ea așa? Ms

Ai dovedit sursa zgomotului? Rulmentii?
  • defix

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2010

  • Mesaj Privat
poza
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Acolo nu ai numai un colt ciobit, ci si o uzura importanta a dintilor. Trebuie schimbat.
Si ar fi foarte recomandat de schimbat si roata dintata cu care se angreneaza acest pinion. Aceasta trebuie sa fie si ea uzata si va strica pinionul nou.
  • marius_calboreanu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Dupa decodarea seriei imi iasa ca am cutia MR 32 WR pe o insgnia din 2009.
Am o roblema la ea, mai exact atunci cand las in frana de motor se aude un huruit in masina care se opreste in momentul in care pișc acceleratia sau ambreajul.
Daca ati mai intalnit aceasta problema va rog sa ma ajutati cu informatii.
Masina are 124000 km.

Multumesc!
  • alexbadi

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Are cineva o cutie desfãcut pt piese?
  • ASTRA-lul

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Y13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salut ! Se poate schimba cutia 6+1 , M32 Sau M20 , cu o alta cutie ,sa zicem in 5 trepte ,care nu are problemele astea cu rulmentii ?
Ma intrebam daca a pus cineva o alta cutie pe 1.3 diesel 90 cai ,in locul celei cu 6 trepte...si daca se potriveste ceva...
Eu am Astra H 1.3 diesel, 6 trpte cod motor Y13DTH , cred ca are cutie M20...sau M32 , nu stiu...
  • deleted-137612

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2019

  • Mesaj Privat
Buna seara.Detin si eu o Astra H din 2011, Z17DTJ cu cutia de viteze M32WR.Am dat jos bateria si suportul de la ea si am observat ca in locurile unde se imbina carcasa cutiei,se vede silicon negru.Intrebarea mea este: daca are siliconul acolo inseamna ca sa umblat in interiorul cutiei sau asa vine din fabrica cutia de viteze? .Din luna Mai 2018 de cand o am,nu a umblat nimeni la ea.Merge perfect cutia de viteze,nu caraie,paraie si alte sunete,nu se misca deloc schimbatorul,nu are simptome ca ar avea ceva.Singura problema,zic eu minora,agata putin in a2a si a3a din cand in cand.
A doua problema,dupa ce am dat bateria jos,(ca vreau maine sa aerisesc putin ambreiajul) am observat ca furtunelul dintre vasul cu lichid de frana si pompa de ambreiaj este umed cu lichid,este normala chestia asta?
PS.Am observat ca bucsele alea de teflon au un joc intre saibele alea negre care intra pe cuiul de pe parghia cutiei de viteze,atasez o poza cu acele bucse de care zic.
Si la astea este normal acel joc,care este de 4 5 mm?
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut

Majoritatea din voi vorbesc de zgomote in treptele 1, 2, 5 si 6. La mine se aude in treptele 3 si 4, ca in filmuletul postat de @allex817.
Asa face de cand am cumparat-o acum 4 ani. Zgomotul nu s-a amplificat, joc in maneta nu am sesizat, intra in orice treapta fara probleme.
Ma puteti ajuta cu o parere? Nu ma pricep la CV.

Multumesc.




allex817 a scris:Acesta este sunetul interesant despre care vorbesti? http://www.youtube.com/watch?v=CkulEXvplaw

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR