Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • razvanrms

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Salutare , si bine v-am gasit pe forum . De curand , am achizitionat un Opel Astra G , 2001 , elegance , hatchback . Insa am o problema , cand am cumparat masina , macaraua electrica de la geamul stanga spate era stricata (rupa sufa) , am schimbat-o , dar nu pot sa deschid geamurile din spate din butoanele de pe usi . Le pot deschide doar din comenzile de pe fata , cele de pe spate nu merg. Am schimbat butonul de pe fata ,cu cele de pe spate si tot nu merg. Cel de pe spate , pus la usa de pe fata merge perfect . Am verificat si sigurantele , 15 , 17 , 20 ( am gasit pe forum schema sigurantelor ) , si toate sunt bune .
Ce ma sfatuiti sa le fac sa mearga ?

P.S : Plafoniera are 4 becuri , eu cand trag de "butonul" de la faruri , se aprind doar doua. Precizez ca toate cele 4 becuri sunt bune .

Respect , Razvanel
Skip ads

  • mapo13

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2000 BC1244324431
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Cand a-ti operat reparatia macaralei spate nu a-ti "fracturat " ceva pe acolo in timpul inteventiei !
Mi se pare ca de acolo a-ti provocat toata problema ...dupa cum descrieti !

Spor maxim
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Vezi daca e functional comutatorul de blocare gemuri spate(siguranta copiilor)....! E linga celelalte butoane de comanda...
  • razvanrms

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
@big_electro61... butonul se aprinde rosu/verde... depinde pe ce pozitie este .. dar geamurile tot nu merg... Cum as putea sa-l verific altfel?
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
firele dintre stalp si usa leai verificat?
  • razvanrms

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
@nicunicu , nu le-am verificat , maine o sa dau rama aceea de la stalp si o sa le verific ! Multumesc pentru idee
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
nu desface toata masina,verifici firele din furtunelu dintre usa si stalpu usii
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
razvanrms a scris:@big_electro61... butonul se aprinde rosu/verde... depinde pe ce pozitie este .. dar geamurile tot nu merg... Cum as putea sa-l verific altfel?
In cupla de la butoane gemuri de pe portiera soferului,exista pinul 3(fir alb),in care trebuie sa fie 12v(contact pus),pentru a functiona geamurile de spate.Daca exista 12v in pinul 3,verifica existenta tensiunii de 12v la butoane portiere spate,stinga pe fir negru si dreapta pe fir alb.Daca ai 12v in pin 3 si la butoane spate nu,atunci exista intrerupere pe traseu si e foarte posibil sa fie intre stilp si potriera...
Skip ads

  • tudor-d

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1999 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema cu o Astra G 2.0 cu 4 geamuri electrice. La inceput nu mergeau gemurile spate deloc. Dupa un timp la usa soferului nu functiona nici o comanda pentru geamuri, nu se aprind ledurile din butoane, arde imediat siguranta 17 daca o pui in soclu. Am verificat firele de pe cablajul dintre usa si stapul masinii si nu pare nici unul rupt sau dezizolat. Ce ar putea fi de vina de arde sigurata 17 ? Nu mi-am dat seama unde ar putea fi scurtul. Care este modului care se ocupa cu comanda ridicarii si coborarii geamurilor? este cel din tabloul de sigurante sau cel care se ocupa cu inchiderea centralizata?
  • mihai18

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2013

  • Mesaj Privat
buna ziua am si eu o mica problema.un amic a apasat din greseala pe butonul de deschidere al geamului pe partea soferului fata.din cauza gerului s-a format o pelicula de gheata pe garnitura aceea de cauciuc din exterior.problema este ca acel cauciuc a ramas intepenit sub forma de bucla in interior pe o suprafata de cica 3cm....nu am avut problema cu inchiderea geamului,dar bucla aceea daca pot sa o numesc asa,a ramas tot la fel. am incercat sa o trag cu o surubelnita mica,cu o penseta tot la fel dar in zadar.ce pot sa fac?
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
dezgheti/cureti geamu de gheata
lasi geamu pana jos si cu,,,,ceva,,,de plastic,lemn incerci sa ridici peria de la geam,nu folosi metal poti zgaria geamu,poti rupe peria sau mai grav sa spargi geamu
  • mihai18

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2013

  • Mesaj Privat
gheata nu mai este.am sa vad ce gasesc prin casa ca si instrument.multumesc de sfat:D.
Skip ads

  • ssendam

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Salut. De curand am incercat geamurile electrice si nu mai functioneaza ambele comenzi ( cea manuala= ridici geamul cat vrei si a doua= tii apasat 2 secunde si se inchid singure). Cea de-a doua varianta a cazut. Cineva cu depanarea?
  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Ia incearca sa tii apasat pe buton inca 10 secunde dupa ce geamul s-a inchis.Asa se intampla cand deconectezi bateria,sau isi uita setarea.Dupa chestia asta,ar trebui sa urce/coboare singure dupa ce tii un pic mai mult butonul apasat.Daca tot nu merge,inseamna ca intr-adevar e o defectiune ceva..
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR