Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • deleted-87543

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Am testat astazi amortizoarele si rezultatele au fost foarte bune.
Concluzia mecanicului: 90% flansa amortizor.
Recomandare: sa mai astept sa vad daca se accentueaza pe viitor.
Pana sa gasesc service-ul unde aveau stand pentru testare, am sunat si la reprezentanta Opel din Cluj-Napoca; acolo din pacate nu ma puteau ajuta cu ce doream, dar printre altele am aflat de la un mecanic ca zgomotul mai poate proveni de la tija din interiorul telescopului (trebuie mers la ei si demontat pentru un diagnostic cert).
Parerea mea (tinand cont si de ce s-a discutat pe forum): cel mai sigur este amortizorul, chiar daca functioneaza foarte bine.
PS: voi schimba si flansa cu speranta ca poate, poate e de acolo.
O seara buna!
Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am schimbat flansa...rezultatul fiin 0. Amortizorul costa undeva la 1400 lei bucata. De preferat cand intre ele este o diferenta >5% uzura se schimba amble. Sa ne tii la curent!
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Nimic nou cu privire la cercetarea sursei de provenienta a zgomotului de la suspensie?
  • deleted-87543

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Abia maine imi vine flansa si sambata sper sa o schimb. Am bagat ceva bani in masina pana acum si de aceea am preferat sa caut cel mai bun pret, chiar daca a trecut ceva timp. Cum am noutati voi posta. Toate bune!
Skip ads

  • deleted-87543

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze pentru intarziere, dar abia ieri au avut timp cei de la service sa imi schimbe flansa si rulmentul. Asteptarea a fost lunga, dar s-a meritat pentru ca zgomotul a disparut. Sper ca asta sa fi fost problema si ca piesele schimbate (tinand cont de faptul ca au abia cateva sute de km) sa nu mascheze adevarata cauza. Toate bune!
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 691
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Si la mine face ''glu-glu'' si reprezentanta Opel zice ca n-are nimic, asa face suspensia Opel. Nu au desfacut nimic ca sa verifice ci doar inspectie cu ranga si privitul. Oi schimba si eu bucse si flanse, ca n-o fi o avere si las la urma telescopul, care la 65000 km nu prea ar avea voie sa crape. Mi-e si jena gindindu-ma ca daca aud in interior zgomotul, cum s-o auzi afara?
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 691
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am uns si eu busonul cutiei filtrului, am verificat-o in doua service-uri, unul din ele a zis ca am usor joc la caseta de directie, in rest e totul la loc. Tind sa cred ca e de la caseta, la o Corsa am schimbat totul in afara de caseta si tot cloncane la drum denivelat, nu doar pe pietris/piatra cubica ci si pe asfalt denivelat. Insa la un Focus am schimbat si caseta de directie pentru zgomot similar si deoarece tot facea asa au demontat efectiv bucsele. Doar asa s-a vazut ca erau moi/slabe niic macar rupte. Deci teste de alea cu ranga si scuturatul masinii nu-s relevante uneori! Mai ramine s-o las in service si s-o faca Lego...
  • verjic

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
lbanias a scris:Si la mine face ''glu-glu'' si reprezentanta Opel zice ca n-are nimic, asa face suspensia Opel. Nu au desfacut nimic ca sa verifice ci doar inspectie cu ranga si privitul. Oi schimba si eu bucse si flanse, ca n-o fi o avere si las la urma telescopul, care la 65000 km nu prea ar avea voie sa crape. Mi-e si jena gindindu-ma ca daca aud in interior zgomotul, cum s-o auzi afara?


Pana la urma ai rezolvat cu "glu-glu"-ul? Se aude si la mine acest glu la denivelari. la verificare nu s-a constatat nimic. Au zis ca e posibil din amortizoare sau flansa amortizor. Dar nici-un amortizor nu e curs, flansele arata ok exterior, nu fac zgomote la rotirea rotii. Daca ai rezolvat-o in vre-un fel, scrie-mi si mie, sa stiu ce sa mai verific Smile

Multumesc

P.S. Daca mai esti pe forum Smile Ca postarea ta e veche.
Skip ads

  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Acest glu-glu e posibil sa fie si din bataie axiala a amortizorului. Am aceasta problema pe masina personala pe dreapta fata la amortizor luat de nou Kayaba. La mana nu se simte dar cand e pe masina e jale. Am mers si merg asa fiindca l-am montat eu si-am aruncat si cutia cu factura. Initial nu a facut ci dupa aproximativ 2 saptamani. Acum in martie vreau sa iau altu nou si sa-l inlocuiesc.
  • catalin4u24

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema am si eu. Glu-glu fata dreapta mai tare iar pe stanga mai incet. Am fost in doua service-uri diferite si nu mi-au gasit nimic !? Bucsaraia, bielete, pivoti toate beton, amortizoarele nu sunt curse... nu stiu ce sa mai fac. Sunt genul de om care nu suporta zgomote la masina. Daca nu ii dau de cap vand masina.
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Eu zic sa nu vinzi masina pentru atat. crede-ma ca am fost si eu la in service si nu stiau ce are, avand in vedere ca era nou nout. Apoi mi-am adus aminte sa sun in prieten. Si din 1-a imi zice: Este bataie axiala care este foarte rara ca si patanie la amortizoare iar unii mecanici neaga ca at exista aceasta problema la in amortizor nou. A patit la in Mini cooper aceasta problema la el la service. Amortizoarele le comandasera ei si montajul idem. Numai ca le-au dat retur si-au cerut altele dar expeditorii spuneau ca nu are cum. Pana la urma au sosit altele si s-a dovedit ca acum cu astea noi nu mai face deloc acel zgomot. Asa ca treaba "nu sunt scurse nu are nici-o relevanta". Hai sa va spun cum am testat eu sa vad aceasta bataie axiala. Trebuiesc sa fie 2 persoane. capota ridicata, capacelul de plastic negru de sus de la flansa (ce acopera piulita de stranger amortizor) trebe dat jos( asta la Vectra C, la Insignia posibil sa fie altfel). Bagati 2 -3 degete ca si cum prindeti piulita pe filet. Cealalta persoana sa inceapa sa zgaltaie masina, facandu-i balans lateral( stanga-dreapta). Atunci se vede ca acolo in flansa este o bataie groaznica. Oricat ati strange piulita tot nu se rezolva. Asa ca spor la testat.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ce spui tu @ciprinel inseamna ca are joc fulia in oala amortizorului pentru ca altfel nu prea vad cum...
fulia este in oala de asezare si este prinsa pe amortizor, rulment si arc formand un ansamblu. Tu cand strangi piulita de sus nu faci decat sa o duci pana la momentul maxim de strangere (vezi ca se poate si rupe tija amortizorului) iar rolul pe care il are este in cazul in care dai intr-o groapa adanca sau cobori de pe un trotuar mai repede sa fie retinut amortizorul in oala lui ceea ce se face sus unde este acea flansa inversa sau palarie.
parerea mea este ca cei care aveti acele zgmote mult discutate sa va uitati/schimbati bucsiile la bara stabilizatoare si s-ar putea sa fiti uimiti...
Skip ads

  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Joc este in tija amortizorului. De strans am strans la cuplul recomandat in carte, caci am cheie dinamometrica. Acest lucru l-am facut cu mecanicul ce mi-e prieten si atunci el a zis: stai sa testam exact cum am descris mai sus. Si tin sa spun ca asa am lasat de aproape 2 ani. Dar am vorbit sa iau in alt Kayaba si pana plec in concediu in iulie sa-l schimb. Si ce-ai spus tu cu bucsile de la bara stabilizatoare este adevarat. Anul trecut am schimbat personal unui prieten la o Vectra C 2.2 dti si a fost alta masina. Si puneti originale GM ca nu sunt scumpe.
  • cicirrigi13

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Mai sunt ceva noutati legate de zgomot? A reusit cineva sa isi dea seama care pare sa fie problema. Sunt in aceeasi situatie si nimeni nu poate sa spuna care ar putea sa fie problema.
  • IBanea

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Salutare,
Cum ati rezolvat problema pana la urma? la fel bate in dreapta fata si nu gasesc cauza..
  • Alex Turtoi

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Salutare! Și eu întâmpin aceeași problema dacã ne poate ajuta cineva !
  • JNicolae

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Salut! Și la mine la fel se aude, dreapta fata. Prețul este unul destul de mare 1145 lei buc.
  • Alex Turtoi

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Salutare! Revenind la problema noastra, tocmai ce am schimbat flansele , si surpriza! Zgomotul a disparut . Se pare ca la mine aceasta era problema! Succes.
  • JNicolae

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Salut! O sa fac și eu operațiunea asta, sper sa scap de zgomotul acela. Ms de raspuns
  • IBanea

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Alex Turtoi a scris:Salutare! Revenind la problema noastra, tocmai ce am schimbat flansele , si surpriza! Zgomotul a disparut . Se pare ca la mine aceasta era problema! Succes.

Voi incerca si eu sa schimb intai flansa..poate scap fara schimbarea amortizorului. Stii cumva codul de piesa dupa care sa cumpar flansa?
Mersi
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR