Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • grig82

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2015

  • Mesaj Privat
salutari tuturor...am si eu o asta j care are 75000km si tin sa va spun ca nu i-am schimbat discurile si placutele pana acum,urmeaza sa ile schimb la 80000km, masina este in stare buna de functionare nu am niciun fel de joc sau alceva la ea...eu am fost la reprezentanta opel in germania si mi sa spus ca trebuie schimbate la 80000km fata spate...nu stiu ce au ale voastre sau ce le faceti! si daca vreti parerea mea ar fi bine sa schimbati cu piese originale.
Skip ads

  • protect

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 1700 denso
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Eu o am adusa din Germania:si: la fel am discurile ovalzate tot stra j
  • irmscher O1

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Si la mine s-au inlocuit discurile frana fata , in perioada de garantie, la un rulaj de 17000 km, intrucat se ovalizasera.
  • protect

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 1700 denso
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Si eu am discurile ovalizate,nmasina adusa din Germania deci cu discuri originale, cidata treaba
Skip ads

  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
salutare. Pana acum nu am avut probleme cu discurile de frana fata/ spate. Dar trebuie sa le schimb pt. ca am aproape 90000km . Oricum pun after market pt ca sunt mai ieftine si poate mai bune .Sincer m-am cam saturat de produsele de origine cu mult mai scumpe , si cand le desfaci vezi ca sunt aceleasi brand-uri ca after-market .
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Pentru discuri aftermarket mai bunicele (normale, nu sport), am tot citit pe net ca Delphi ar fi bune. Eu am luat un set pentru Renault-ul tatalui meu, astept sa le montez si sa vad cum se comporta.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
poseidon cum se mai comporta EBC-urile? si voiam sa te intreb daca stii cumva daca fac si etrieri ....ca ma gandeam sa ii schimb poate scap de zgomote.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
http://www.youtube.com/watch?v=Pi4BAuMjpbE ....some intresting stuff
Skip ads

  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Se comporta f bine EBC-urile, imi place feeling-ul pe care ti-l dau. Ai foarte multa forta de franare inainte sa iti intre ABS-ul, practic bagi piciorul la fund in frana doar daca iti sare cineva in fata. Plus ca sunt foarte progresive. Pe scurt, am comandat un set si pentru Focus ST, dar acelea o sa fie EBC Blade disc.
Am aproape 4000 km EBC-urile pe Opel, iar combinatia de discuri cu placute Yellowstuff mi se pare cea mai buna avand in vedere cat de grea este masina.

L.E. Ah, apropo de bed in - la EBC pe site zic sa mergi frumos cam 1000 km pana se asaza, iar apoi sa faci 10 franari consecutive de la 100 km/h la 10 km/h, dupa care sa mergi pana se racesc discurile. Eu nu am facut asta, mi s-a parut inutil...franele merg foarte bine si asa vad, plus ca discurile sunt perfect netede, nu au aparut striatii sau adancituri pe ele, precum la cele OEM, facute din mamaliga.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Nu am avut probleme cu ovalizarea discurilor pana acum, dar pot spune ca desi cele de pe fata sunt cat de cat ok, cele de pe spate au inceput sa se deterioreze destul de vizibil. Au tot felul de urme de la placute si striatii pe ele, insa ce-i drept nici n-am mai mers asa mult prin aglomeratie cu ea in ultima vreme sa le curat. Momentan nu umblu la ele pana ce nu incep sa produca zgomot, pentru ca ma gandeam sa le schimb impreuna cu placutele si cu cele de pe fata. O sa-mi bat capul la momentul respectiv, dar din ce-am citit pana acum parerile sunt impartite, iar cele pe care le-a montat poseidon am impresia ca nu se gasesc asa usor.
Pe de alta parte, striatiile de pe discuri pot sa apara si din cauza impuritatilor din materialul placutelor de frana, deci nu pot sa acuz neaparat materialul discurilor.

@poseidon: Poti sa mai pui, te rog, cateva poze cu discurile fata-spate, dupa cei 4000 km?
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
@Aantonio, deocamdata sunt cu jantele de iarna si nu prea am la ce sa fac poze. Adica eu vad discul prin gaurelele de la janta de tabla, dar la poza nu se vede nimic.
Nu sunt neaparat greu de gasit discurile pe care le-am pus, dar sunt discuri si placute sport, deci fiecare trebuie sa se gandeasca daca ii trebuie sau nu. Costul a fost undeva la aproape 470 de euro fata + spate pentru discuri si placute, deci clar mai mult decat un set aftermarket. Doar ca sunt facute sa lucreze impreuna si atunci nu apar probleme gen disc zgariat pentru ca e prea moale el, sau prea dura placuta.

Pun poze cand trec la rotile de vara, adica peste o luna, sper Smile
  • catadog

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Am 120.000 de km , discurile sunt originale.
Am schimbat la masina primul set de placute pe fata la 80.000km , iar pe spate la 107.000km .
Cele care le.am pus pe fata au 40.000km si sunt foarte putin uzate.

Uzura discurilor nu este foarte mare, mai merg 50.000 km fara probleme.

Seara buna!
Skip ads

  • florake

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2014

  • Mesaj Privat
schimbat de vreo 2 saptamani, discuri+placute fata-spate ate. super multumit de ele. nu se mai aude niciun zgomot, nici macar nu au scartait imediat dupa montare.
  • dssdexter

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2013

  • Mesaj Privat
E o alta problema cu specific Astra J...si eu am patit-o in 60k km am schimbat 3 seturi...acum sunt la aprox 100k, e ovalizat...dar astept sa se duca de tot... Am auzit ca e vazuta bine marca ATE...
  • Andrei_JOY

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Eu am pe o zafira b discuri fata ate cu striatii pe ele, puse de vechiul proprietar care au mers aproape 26000 km si s-au ovalizat, le-am rectificat si cred ca am mers aproape 200-250 km cu ele si face aproape la fel cum fãceau si înainte de rectificare, adica vibreazã volanul la franari de peste 80 km/h.Ce este de facut in acest caz?
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
pai probabil sunt ovalizate beyond repair ... cel mai probabil discuri noi
  • Andrei_JOY

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Salutare, a mers cineva pe discuri EBC, merita investitia?
  • cosmin65397

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Dupa experienta anterioara cu H-ul am fost multumit de discurile Zimmerman+placute ATE + lichid ATE Super Blue Racing. Deocamdata la J nu am probleme cu discurile,placutele mai tin ,lichidul de frana tot ATE Super Blue,dar la discuri voi incerca tot Zimmerman.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Andrei_JOY a scris:Salutare, a mers cineva pe discuri EBC, merita investitia?


asta ma intreb si eu Smile)).... discurile ATE sunt cam la acelasi pret cu EBC-urile alea Sloted..... numai ca placutele yellow dunt destul de scumpe si duc pretul de achizitie al setului destul de sus.
  • LucianCv

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut! Am inteles ce discuri nu sunt bune, am mai citit si pe alte pagini ca s au ovalizat: gm, ate, trw chiar si zimmermann perforate. Ce discuri punem sa nu se ovalizeze si sa nu ne faca nici gauri in buzunare? Eu merg rar cu masina si doar exterior, uneori autobahn. Daca se poate din experienta fix pe aceasta masina, nu alte modele, nu din auzite.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR