Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salutari!

Deschid acest topic pentru a ne da cu parerea in privinta discurilor de frana de pe Astra J. Eu pe masina din semnatura sunt la al patrulea set OEM in 33.000 km. Se tot ovalizeaza. Setul cu care a venit masina a fost inlocuit pe la 14-15.000 km. Deci a tinut mai mult. Restul, de 3 seturi, au tinut in medie cam 2000-3000 km pana s-au ovalizat.
Fenomenul se manifesta la franarea de la viteze de autostrada, cu piciorul apasat moderat pe pedala. Ca atunci cand mergi cu 140 km/h si trebuie sa franezi usor ca sa reduci viteza. Eh, cand ajung la 120 km/h, pac, incepe volanul sa oscileze. In alte dati am patit si la 160 km/h. Ma rog, ideea e ca de obicei se intampla la viteze de peste 100 km/h, mai ales 120.
Daca nu franez, masina merge drept, nu tremura nimic, nu vibreaza volanul, sta perfect drept.

De fiecare data inainte sa le schimbe, le-au masurat in reprezentanta si ovalitatea era de la minim 0.06 mm pana la 0.11 parca tin minte.

Au pus si discuri de Opel, si de Chevrolet Cruze, etc. Acelasi comportament.
Acum as vrea sa pun un set aftermarket, ca sa termin o data povestea ca m-am plictisit eu de mers in service. Mentionez ca nu sunt dobitoc, nu franez ca nebunul si pe urma dau cu ele in balta. Merg mai sportiv cu masina, merg des la munte, am fost si pe Transalpina si Transfagarasan cu ultimul set.
Eu zic ca nu e normal ca in 2500 km, discul sa aiba deja ovalitate 0.06 mm, dar asta e, sper sa fie ele proaste, sa nu fie altceva de la masina (pt ca dupa ce le schimba, fenomenul nu mai apare).

Deci, intrebarea....ce alte discuri recomandati? Din astea mai performance, cu striatii sau gaurele sau ce mai au, nu din alea simple.
Pe masina anterioara am avut un set EBC Turbo Groove + placute GreenStuff si am fost super multumit. Chiar am facut multe teste cu ele, inclusiv 4 franari cu pedala la fund de pe la 160 km/h si s-au comportat bine. Dar as incerca si altceva.

In rest? Toata lumea multumita de discurile lor? Doar la mine se duc in 2-3000 km?
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Si eu sunt la al 3-lea set de discuri pe fata. Prima data schimbate la 22000km, a doua oara la 60000km, tot asa din cauza vibratiilor la franare. Si acum la 88000km am o usoara vibratie la franari de la viteze de peste 100km/h, asa cum ai si tu. Stiu si aia de la Opel ca discurile nu rezista, cred ca au schimbat in garantie la sute/mii de masini, dar vad ca nu fac nimic in sensul asta. Mai mult ca sigur ca otelul din care sunt facute e slab, nu rezista la oboseala, se incing prea tare si se deformeaza. Nici eu nu franez ca disperatul, am un stil de condus destul de fluid, ca sa zic asa, dar probabil ca franele nu au capacitatea de a disipa eficient si rapid caldura acumulata in timpul franarilor, discurile in mod frecvent ajung la temperaturi de peste 500grC in decursul unei franari energice de la peste 100km/h pana la oprire. Acum mai trebuie tinut cont si ca masina e destul de grea, iar in timpul franarii franele fata preiau cea mai mare parte a fortei de franare. Concluzia mea este ca discurile originale sunt proaste, merita incercat si altele, probabil perforate si cu caneluri, ca sa disipe mai repede caldura.
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
totusi voi aveti clar niste probleme mari cu sistemul de franare si aia nu fac nimic in sensul remedierii. Eu simb placutele la 45.000km la astra h iar voi discurile la 2500km.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Avem probleme cu materialul din care sunt facute discurile (acolo cred ca e problema). Sistemul de franare e foarte OK, masina are frane foarte bune.
Skip ads

  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Poate sa fie o problema din cauza placutelor de frana, sau a butucului. Mi-a explicat mecanicul ceva mai amanuntit dar nu stiu sa detaliez. Am mai intalnit la alte masini aceeasi situatie, schimbat si cu discuri brembo chiar. Aparent placutele erau de vina si i-au stricat respectivului doua seturi de discuri. Acelasi lucru, tremura la franare, doar ca de la viteze mai mici, adica dupa 60. In cazul in care ati schimbat discurile fara placute, urmatoarea data daca mai schimbati luati si placutele. E in regula ca v-au schimbat discurile dar pacat ca nu se investigheaza cauza.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Eu sunt multumit de ale mele, iar in service au fost verificate vizual la fiecare revizie (i-am pus eu sa stau linistit), atat discurile cat si placutele. Prezinta uzura normala si nu am probleme cu trepidarea volanului la franari, indiferent de viteza. Am aproape 27k km. Sunt curios cum se manifesta acele trepidatii la franare, trage volanul stanga-dreapta?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
se manifesta exact ca un volan de gaming, iti vibreaza volanul in mana cand discurile sunt ovalizate Wink
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sau ca atunci cand nu sunt echilibrate rotile si dupa o anumita viteza simti in volan, doar ca asta se intampla numai pe franare cu discurile.
Skip ads

  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Din fericire nu am asemenea simptome, discurile sunt cele originale si sper sa duca cat mai multi km. La ultima revizie mi-au zis ca placutele sunt la 50%, deci mai duc si ele ceva.
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
clau70 a scris:Si eu sunt la al 3-lea set de discuri pe fata. Prima data schimbate la 22000km, a doua oara la 60000km, tot asa din cauza vibratiilor la franare. Si acum la 88000km am o usoara vibratie la franari de la viteze de peste 100km/h, asa cum ai si tu. Stiu si aia de la Opel ca discurile nu rezista, cred ca au schimbat in garantie la sute/mii de masini, dar vad ca nu fac nimic in sensul asta. Mai mult ca sigur ca otelul din care sunt facute e slab, nu rezista la oboseala, se incing prea tare si se deformeaza. Nici eu nu franez ca disperatul, am un stil de condus destul de fluid, ca sa zic asa, dar probabil ca franele nu au capacitatea de a disipa eficient si rapid caldura acumulata in timpul franarilor, discurile in mod frecvent ajung la temperaturi de peste 500grC in decursul unei franari energice de la peste 100km/h pana la oprire. Acum mai trebuie tinut cont si ca masina e destul de grea, iar in timpul franarii franele fata preiau cea mai mare parte a fortei de franare. Concluzia mea este ca discurile originale sunt proaste, merita incercat si altele, probabil perforate si cu caneluri, ca sa disipe mai repede caldura.


Asa zic si eu, ori discurile sunt prea moi, ori placutele prea dure. In rest, la 1.6 tone cat are masina, franele sunt foarte bune.

@bamo, la primul set de discuri schimbate, am pus si placute noi (la ~15.000 km). La urmatoarele doua seturi, pe care le-am schimbat in decurs de cateva luni si cateva mii de km, nu am mai schimbat placutele. La ultimul schimb de discuri, cei de la Opel Romania au schimbat inclusiv placutele in garantie, cu tot cu discuri.
Acelasi rezultat.

Acum caut aftermarket. Brembo nu fac. Zimmerman nu sunt pe stoc. EBC sigur fac, dar dupa cum am zis, as incerca si altceva. Tarox am inteles ca se ovalizeaza si sunt probleme cu schimbatul lor in garantie.
Macar EBC-urile nu s-au ovalizat...
Alte idei?
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Eu cred ca discurile nu sunt bune, nu placutele (am folosit numai placute pe original). Daca placutele ar fi fost dure, ar fi uzat discurile mai rapid, nu le-ar fi deformat. S-ar fi intamplat si pe spate. Forta de franare mai mare pe fata duce la temperaturi mai mari si la deformari. Acum sa nu se inteleaga ca la franari de la viteze mari iti smulge volanul din mana, dar exista o anumita vibratie, la viteze mai mici sau in oras nu se simte, cel putin la mine.
  • marce

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2008

  • Mesaj Privat
brembo fac discuri pt astra...
http://bremboaftermarket.co...logueBrand=Brembo
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Da, dar nu fac pt fata.
  • mludwig

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Ciudat. Eu la 48000 km sunt la al doilea set de placute si niciunul dintre discuri ovalizate sau uzate prea tare. O singura data, pe Transalpina am simtit miros puternic de frane, in rest condus normal. Pe fata s-au uzat placutele, iar pe spate erau cam la jumatate, dar scartaiau in timpul mersului asa ca mi le-au schimbat cu unele mai moi.
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Am tot intrebat si eu in stanga si in dreapta si pana la urma am vb la Opel Romania sa vedem cum putem masura butucii de la roata, sa vedem daca sunt ok. Astept raspuns. Intr-adevar, asta ar parea plauzibil pentru ovalizarea unui disc in 2000 km...la mers decent cu masina.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Da, ar putea fi si butucul, avand in vedere ca discul vine pe butuc care e cu tot cu rulment. Eu la 55.000km am schimbat rulmentul fara stg in garantie (incepuse sa huruie), iar la 60.000km a doua oara discurile.
Cand ai un raspuns sa ne anunti si pe noi.
  • Opelastragcc

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Verifica etrierii sa nu mearga infranat.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu merge infranat.
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Nu merge infranat masina, ar fi mirosit, s-ar fi incalzit jentile.
Va tin la curent, inca nu am un raspuns.
  • Turb0

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema am avut-o si eu.Dupa 10k nu mai puteam tine volanul in mana la franarii de la peste 120km/h.
Dupa schimbare nu au mai cedat dar parca cateodata dupa franari mai violente si prelungite incepe sa vibreze, dupa care isi revine.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR