Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • ugly1031

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2014

  • Mesaj Privat
De regula de vina pentru consum marit si fum negru este sonda lambda eu am schimbat 2 universale si ar rez cu una sh
Skip ads

  • deleted-89762

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2013

  • Mesaj Privat
salut ,eu cu 60 de lei am facut cam 100 km. iar fum negru nu scoate.Pana schimb sonda merg asa
  • claudiudeva

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2006 h16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Salut, sper ca mai este valabil topicul. Am un consum exagerat de combustibil, peste 13% , detin un Opel Astra H 1.6 Twinport, am fost la service si mi-au schimbat buji, filtre, ulei... consumul este la fel, ei spun ca pe tester arata ca functioneaza normal .... se aprinde un martor in bord, eroare care de cate ori ma duc la service o sterg cei de acolo dar dupa cateva zile reapare, este P0420. In cele din urma mi-am luat un dongle de la chinezi si am instalat si eu ScanMaster-ELM, de aici imi spune ca nu poate citi senzorul de oxigen de pe bancul 2. Sa inteleg ca este defect senzorul? Este ceva normal? Am uitat sa precizez de la bun inceput ca sunt parapleu la mecanica si masini, dar dupa multe experiente negative cu serviceurile (inclusiv reprezentanta Opel) vreau sa incerc sa rezolv cumva problema..... multumesc anticipat pentru sfaturi!
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Motorul tau nu are bancul 2,bancul 2 exista doar pe motoarele in V sau boxer(la 180 grade)...,cei din service te puteau lamuri(acceptind ideea ca au pus mina pe carte...!)... P0420 Catalyst System Efficiency Below Threshold - OBD-Codes.com
https://www.obd-codes.com/p0420
Skip ads

  • claudiudeva

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2006 h16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Am inteles, atunci iau in calcul doar eroarea care reapare. (P0420) Din aceasta ce sa inteleg sonda lambda 1 sau 2 este defecta? Sau catalizatorul trebuie inlocuit (cineva mi-a spus ca pot sa-l sparg ....?!?!?!)
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Mai sus,...https://www.obd-codes.com/p0420 ...,ai toate informatiile ce te intereseaza!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR