Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • sennheiser

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Sunt nou pe acest forum si pe aceasta cale salut pe toti membrii acestei comunitati!
Sunt pe punctul de a achizitiona un autoturism Opel Astra J cu motorizare 1,4/140 CP Turbo, echipare Enjoy si cateva pachete optionale ( scaune sport, faruri bi-xenon, climatronic dual zone ) . Autoturismul se afla in posesia dealer-ului din noiembrie 2012, unde initial fusese programata ca masina de drive test, iar in final a ajuns sa-mi fie ofertata la pretul de 16.000 euro ( tva inclus ). Am fost asigurat ca masina are 0 km la bord si ca se prezinta impecabil. Unul din aspectele care nu imi convin, este faptul ca nu beneficiez de garantia de 24luni oferita de producator, deoarece aceasta a inceput sa se scurga din momentul in care a ajuns in posesia importatorului. V-am atasat cateva poze cu masina si fisa cu dotarile de care dispune ( masina nu am vazut-o decat in aceste poze ). Am rugamintea sa-mi spuneti daca este ok sa achizitionez acest autoturism.


Ultima modificare facuta de sennheiser la Vin 18 Oct, 2013 9:11 pm
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Pare destul de ok, are dotari cam putine,nu te grabi insa,efectueaza un test drive,iar in ceea ce priveste partea cu garantia ar trebui sa verifici legislatia in acest sens.Nu prea este normal ce vor ei,garantia trebuie sa decurga din momentul in care achizitionezi tu masina,indiferent de numarul de km.
In cel mai rau caz daca esti hotarat sa o achizitionezi,incearca sa mai smulgi de la ei anumite "cadouri",gen roata de rezerva,una sau doua revizii gratuite,etc.
Nu te lasa induplecat de vorbaria lor,tine-o pe a ta,tare,in perioada asta isi manaca de sub unghii pentru o masina vanduta,mai ales daca o achizitionezi cu banii jos(cash).

Bafta,
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
"0 km".. s-o crezi tu! Masina a fost masina de drive test iar km au avut grija sa ii traga inapoi la 0. Am vazut eu de multe ori treaba asta, deci cam stiu ce e p-acolo. Vor sa scoata cat mai mult pe o masina care are km (nu prea multi), are problemele primei serii, si vor sa scape de problemele ulterioare zicandu-ti ca garantia s-a terminat... Daca tot vrei masina noua macar garantie sa ai la ea. Daca iti pica turbina sau chiar motorul, ce faci? Cat te costa un motor din asta, mai ales ca nu cred ca gasesti la dezmembrari? De obicei se incearca vanzarea cat mai scumpa, cu optionale cat mai putine si cat mai putine garantii.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
da arata OK masina dar exista un mare DAR,
zici ca masina are O(zero)km atunci de ce nu se vad pe anvelope acele moate(ace)din turnare,de ce discurile de frana au santuri pe ele,si pe tipsul tobei de esapament sun urme de rugina,care apare cind se scurge condensu din ia,cel putin asa se vede din poze
o masina de drive-test este cam birjarita
si partea cu garantia este foarte dubioasa,garantia incepe de la data cumpararii masinii nu de cand este adusa in curtea dealerului
daca iti place(mie imi place)dute si convingete cu ochii tai,pozele pot fi inselatoare,poti cere o verificare pe rampa(elevator)si atunci vezi daca sa mers cu masina sau a stat cuminte in curtea serviceului,daca nu ai cunostinte de auto ia o cunostinta care se pricepe cumva la masini
daca respectivii incep sa strambe din nas,cu verificarea masinii,faci cale intoarsa acasa si cu banii in buzunar,sa nu plangi mai tarziu dupa iei
unde lucrez eu la achizitia unei masinii noi se pune in portbagajul masinii pe langa cele conforme cu legislatia rutiera si un set de anvelope de iarna,din partea firmei si incepe garantia din momentu in care clientu scoate banii din buzunar,si i se inmaneaza actele masinii
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Masina are cam tot ce iti trebuie in afara de flex-ride, navigatie, incalzire scaune, trapa... (in linii mari). Din punctul meu de vedere scaunele AGR si AFL-ul sunt "must have".
Ar fi chiar culmea ca la 0 km sa nu fie impecabila (daca are 0 km!). Garantia de 2 ani trebuie sa inceapa din momentul in care o cumperi, nu conteaza ca e la dealer de anul trecut.
Asa cum zice si gyzmo, fa un drive test, mai negociaza...
  • sennheiser

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Autoturismul se afla la 300Km si nu vor sa o aduca decat dupa ce o platesc, bineinteles am posibilitatea sa fac un drum pana la showroom-ul unde se afla ptr . a o vizualiza.
Astazi eram decis sa semnez actele daca puteau scade pretul la 15.000euro, mi-au dat de inteles ca nu imi mai fac nici o reducere.
De aceea stau pe ganduri, parca nu merita 16.000euro in conditiile astea!
Parca in prima faza motoarele astea nu erau cu injectie directa, este posibil ca cele fabricate recent sa fie cu injectie directa?
Codul motorului este A14NET
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu da banii pe masina pana nu o vezi, o testezi, o verifici etc. Inseamna ca ascund ceva.
Motorul e cu injectie indirecta, cel nou de 1,6 SIDI e cu injectie directa.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
la cat cost ar trebui sa te duci sa vezi masina,daca vrei so cumperi,
cumperi o masina de mii de euro nu un(1) kg de cartofi cu 2lei
motor1,4 si cam cheala la dotari,cu asa mare pret?
Skip ads

  • sennheiser

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Cat au fost vouchere rabla autoturismul a fost la pretul de 17.392 euro, cu reducere de la 21.210euro.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
exact cu cat sa devalorizat cat a fost la drive -test
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Aia 3394 euro e discount Opel, fara rabla. Opel practica discounturi de 15-20% fata de lista. A mai scazut o mie si ceva ca e de anul trecut si poate e si rulata si vrea sa o dea la 16000.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
nu merita 16000 mii la dotarile pe care le are, plus ca o masina care sta 1 an la dealer lasa ceva semne de intrebare, si prima ar fi cum nu s-a gasit nici un cumparator in toata aceasta perioada?

Le
0km nu are sigur Idea , garantia trebuie sa decurga din momentul achizitiei, Evil or Very Mad eu in locul tau nu le-asi da mai mult de 12-13mii pe ea
Skip ads

  • sennheiser

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Am vazut si eu ca discurile au mici urme de uzura, dar am fost contrazis de cei din reprezentanta ca nu am dreptate.
Am facut poze la un hatchback care este in showroom, unde se vede ca discurile de frana nu prezinta nici o urma de uzura.
Am mai obtinut un set de covorase originale si manopera la prima revizie gratuita!



Ultima modificare facuta de sennheiser la Sam 19 Oct, 2013 11:00 am
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Daca imi permiti sa-ti dau un sfat, eu zic sa te duci sa vezi intai masina si apoi sa te hotarasti tu daca e ok sau nu, in functie si de banii pe care ii ai. Trebuie sa tii insa cont ca pe langa banii pe care ii dai pe masina, in eventualitatea in care o cumperi, trebuie sa mai ai o rezerva pentru alte cheltuieli cum ar fi inmatriculare, asigurari, etc. Vad ca unele lucruri au fost spuse doar asa de dragul de a le zice, cum de exemplu ca ar avea rugina pe evacuare, dar colegul probabil nu stie ca partea aceea a tobei care iese de sub bara e cromata si nu corodeaza, iar discurile imi par noi noute. La partea de dotari e discutabil si tine strict de nevoile tale, asa ca nu te mai lua dupa ce spun altii. A mea are un nivel asemanator de dotari si sincer nu simt lipsa niciuneia. Uneori nici pe cele din dotare nu le folosesc tot timpul, asa ca trage si tu o concluzie. Daca ma-ntrebi pe mine as fi preferat o masina cu mai putine probleme decat una mai dotata, dotari care sunt puse uneori pentru a creste pretul in mod artificial si a neglija unele probleme de fiabilitate.
  • sennheiser

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Saptamana care vine o sa ajung la Rm Valcea ptr. a elucida misterul legat de acest autoturism!
  • RD-Woo

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Probabil termenul de garantie este mai mic fiindca masina a fost deja vanduta si inmatriculata in urma cu 1an.
intereseaza-te si de plata timbrului de mediu.
  • sennheiser

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Am fost asigurat ca masina nu a fost inmatriculata, are 0km si este nefolosita ( neuzata )
  • cosmin65397

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salve,parerea mea este sa nu te grabesti sa o cumperi si sa te gandesti la urmatoarele aspecte:
1.Chiar daca masina a fost propusa pt program test-drive ce garantie ai tu ca, intr-un an cat a fost la dealer masina, nu a fost utilizata si ca are 0km la bord.( eu unul cand am luat vechiul astra H in 2008 masina avea 15 km in bord,luat de la reprezentanta de nou din Buc).La tine daca ar fi avut 0 km nu ar fi avut discurile de frana cu mici uzuri prezente.
2.Faza cu garantia e vrajeala-din momentul in care tu cumperi o masina noua de atunci incepe sa intre in valabilitate garantia de 2 ani(chiar daca e la dealer si sta acolo 1 an de zile) .
3.Nu te lasa convins ca prin reducerile facute de ei ca-ti ofera accesorii precum covorase si alte dracii o sa ai de castigat ceva..cei de la vanzari stiu foarte bine cum sa-si vanda produsele si incearca sa-ti ia ochii cu fel si fel de accesorii si acareturi,aici intra si pachete de revizii sau cine stie ce manopere la vreo piesa-dar e cu timp limitat
4.Motorul de 1.4 turbo ,140 de cai pe caroseria de sedan mi se pare "slabutl" pentru greutatea caroseriei-depinde ce vrei tu de la masina si stilul tau de condus,cuplul il vei simti la turatii marii fiind benzina iar implicit consum mai ridicat dar revin la ce asteptari ai tu.
5.Nu plati degeaba accesoriile masinii-exemplu xenoanele cu AFL ,spalatorul pt faruri- ai o paguba in buzunar mai putina cand se vor strica sau dupa ce iesi din garantie ti se intampla sa le lovesti ...
6.Jantele dupa parerea mea sunt schimbate,spun asta pt ca in poza cu cauciucurile sensul de rulare la unui cauciuc este invers( a treia poza).
7.Poti avea noroc cu ea sau dupa vei avea probleme- nu e ceva sigur
8.Masinile de test drive sunt cele mai bagate in fata spre a fi vandute cu fel si fel de reduceri si se baga la vanzare dupa 6 luni de stat la dealer!

Sfatul meu este sa mai astepti si sa mai cauti si alte variante in acest pret.
  • sennheiser

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2013

  • Mesaj Privat
In momentul in care mi-au trimis pozele am sesizat uzura de pe discurile de frana si de pe anvelope, bara fata ara alta culoare fata de restul masinii, povestea cu 0km, dar ce m-a facut sa ma razgandesc a fost garantia injumatatita oferita la asa zisul autoturism nou.
Pana sa primesc pozele semnasem intentia de achizitionare a autoturismului ( asta se intampla in ziua de joi , acum o saptamana ), iar in maxim o ora I-am rugat sa anuleze rezervarea.
Am avut noroc ca nu am lasat Megane-ul, deoarece am obtinut incuviinatarea de a-l mai folosi pana luni ( inceputul urmatoarei saptamani ), adica pana intram in posesia noii achizitii.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
cosmin65397 a scris:Salve,parerea mea este sa nu te grabesti sa o cumperi si sa te gandesti la urmatoarele aspecte:
1.Chiar daca masina a fost propusa pt program test-drive ce garantie ai tu ca, intr-un an cat a fost la dealer masina, nu a fost utilizata si ca are 0km la bord.( eu unul cand am luat vechiul astra H in 2008 masina avea 15 km in bord,luat de la reprezentanta de nou din Buc).La tine daca ar fi avut 0 km nu ar fi avut discurile de frana cu mici uzuri prezente.
2.Faza cu garantia e vrajeala-din momentul in care tu cumperi o masina noua de atunci incepe sa intre in valabilitate garantia de 2 ani(chiar daca e la dealer si sta acolo 1 an de zile) .
3.Nu te lasa convins ca prin reducerile facute de ei ca-ti ofera accesorii precum covorase si alte dracii o sa ai de castigat ceva..cei de la vanzari stiu foarte bine cum sa-si vanda produsele si incearca sa-ti ia ochii cu fel si fel de accesorii si acareturi,aici intra si pachete de revizii sau cine stie ce manopere la vreo piesa-dar e cu timp limitat
4.Motorul de 1.4 turbo ,140 de cai pe caroseria de sedan mi se pare "slabutl" pentru greutatea caroseriei-depinde ce vrei tu de la masina si stilul tau de condus,cuplul il vei simti la turatii marii fiind benzina iar implicit consum mai ridicat dar revin la ce asteptari ai tu.
5.Nu plati degeaba accesoriile masinii-exemplu xenoanele cu AFL ,spalatorul pt faruri- ai o paguba in buzunar mai putina cand se vor strica sau dupa ce iesi din garantie ti se intampla sa le lovesti ...
6.Jantele dupa parerea mea sunt schimbate,spun asta pt ca in poza cu cauciucurile sensul de rulare la unui cauciuc este invers( a treia poza).
7.Poti avea noroc cu ea sau dupa vei avea probleme- nu e ceva sigur
8.Masinile de test drive sunt cele mai bagate in fata spre a fi vandute cu fel si fel de reduceri si se baga la vanzare dupa 6 luni de stat la dealer!

Sfatul meu este sa mai astepti si sa mai cauti si alte variante in acest pret.


In principiu, sunt de acord cu ceea ce zici tu, dar:
- cei 140 CP nu sunt chiar "slabuti", iar cuplu maxim de 200Nm il are intre 1850-4900 rpm. Ce sa mai zicem de 1.4 de 100CP?
- xenoanele cu AFL e o optiune pe care merita sa o iei, e o mare diferenta fata de halogene. Si daca le lovesti in garantie, tot le platesti daca n-ai asigurare
- cele 3 poze cu jante/anvelope sunt facute de sennheiser pe o alta masina dintr-un showroom, si sunt fara sens de rulare, au doar ca pozitie de montare "outside" si "inside"

In rest, asa cum am spus si mai sus, masina trebuie vazuta (nu doar prin poze), verificata, negociat la sange si neaparat sa ii asigure garantie 2 ani.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR