Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 699
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
va salut prieteni

am si eu o problema cu Romtelecomul

azi am fost sunat de o cucoana de la Romtelecom si mi-a facut o oferta deoarece in februarie 2014 imi expira contractul la Romtelecom,contract insemnand telefonie fixa si internet.

oferta era ... bla bla bla ca erau multe ,,facilitati'' oferite DAR cu inca 2 ani perioada contractuala,am belit niste ochi cand am auzit de credeam ca imi cade tavanu in cap.

bun am intrebat daca pot sa raman abonat in continuare fara o noua perioada contractuala deoarece,daca accept varianta lor ma leg cu inca 2 ani de ei prin contract ceea ce nu mi se pare firesc adica sa-mi se bage pe gat fara nicio obligatie inca 2 ani de contract in care daca vreau sa reziliez contractul o sa trebuiasca sa platesc o taxa de reziliere.

intrebari:

1.exista vre-o varianta sa raman in continuare abonat dar fara perioada contractuala?

2.unde pot vedea/citi exact legislatia in vigoare ca sa stiu cum actionez in continuare?

3 a mai patit cineva asa ceva si cum a procedat?

multumesc anticipat
Skip ads

  • sebontz

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Si daca refuzi prelungirea, ce ti-au zis ca o sa se intample? O sa-ti taie net-ul? Eu nu prea cred...
In mod normal se intampla ca si la contractele de telefonie mobila. Adica, la expirarea perioadei contractuale, contractul se prelungeste automat de la o luna la alta, cu conditiile(serviciile) initiale
Practic, in cazul in care decizi sa nu semnezi o prelungire, singura prolema pe care o poti intampina e ca va trebi sa astepti maxim o luna pana sa poti rezilia contractul de tot, in cazul in care vei dori asta.
Sunt curios...ce solutii/raspunsuri ti-au oferit ei?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salut

1- citeste contractul curent, e foarte posibil sa aiba clauza de prelungire automata. Majoritatea au. Daca are, pur si simplu il lasi sa curga in continuare

2- citez (http://www.forumforpages.com/facebook/romtelecom/reziliere-contract/3675743516/0)
daca nu ai beneficiat de promotii la momentul contractarii serviciului poti cere rezilierea contractului in baza LEGII 161\2010 fara plata nici unei despagubiri daca totusi ai beneficiat de promotie firma are dreptul la o justa despagubire dar nu sumele aberante pe care le cer ei in contracte ca sa nu mai zic ca nici macar nu sunt legale. ei o sa te minta ca nu se poate dar iti garantez ca legal ai tot dreptul. Nu ezita sa contactezi un jurist multa lume nu stie pentru ca nu e informata.


3- e plin netul de povesti. Fiecare a procedat dupa cum l-a dus capul nu exista o practica unitara
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nu iti taie netul, ci se prelungeste automat de la o luna la alta. Ei vor acum sa isi asigure un venit pe inca doi ani obligandu-te sa faci un nou contract, cu cat mai putine beneficii pentru tine in plus. Daca vei vrea sa reziliezi trebuie sade pui o cerere cu cel putin 30 zile calendaristice inainte, dar numai daca nu ai prelungit contractul. Pentru mine romtelecom a cazut mult, datorita agentilor astora ai lor care nu isi dau interesul pentru binele clientului, si toarna tot felul de povesti pentru a te convinge sa nu renunti la serviciile lor, ca nu se poate, ca bla bla. Eu am avut tv, telefon si net de la ei. Cand a expirat abonamentul la telefon, au zis ca nu pot sa il inchida deoarece nu mai merg celelalte servicii (cea mai tare gogonea, care m-a si enervat la culme). Apoi, dupa ce am depus cererile de reziliere, nu mai stiau cum sa faca sa ma razgandesc, incepand sa imi ofere pachete mai atractive si mai nu stiu ce. Am 3 ani de cand am servicii mult mai de calitate de la o alta firma, la preturi mult mai mici, cu probleme mult mai putine, (inspre deloc!) si nu mai vreau sa aud veci de romtelecom si de agentii lor de rahat.
Skip ads

  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Aceeasi situatie am patit-o si eu saptamana trecuta. Aici e strategie de marcketing. De ce nu s-au sesizat cu un an de zile sa faca oferte?. In februarie 2014 expira si la mine contractul . Acum 1 an si 8 luni am mers la RTC si am cerut sa inchid contractul cu ei (plateam abonament de 130 lei pentu 2000 min.RTC, 60 MGb./ s, si 60 programe TV. Am zis ca nu imi convine ca aceleasi facilitati erau la oferta de sarbatorile de iarna cu 80 lei. Duduia de la RTC Neamt , a inchis contractul insa a zis cu un sictir zambitor ca voi reveni la ei sa refac contractul. La 24 ore ma suna un nene si-mi face o oferta prin telefon (ca la piata) cu 100 programe TV, 100 MGbt, si telefonul pe post de bibelou la 72 lei (Insa fara TVA) cu toate ca meseriasu a zis ca acesta e pretul fina. Dupa 4 luni de la inceperea contractului deja pretul crescuse de la 72 de lei la 89-92 lei.
Saptamana trecuta , duduia ce m-a sunat imi oferea 2000 de minute in plus la 90 de lei. Eu i-am zis ca e criza si la mine si mai mult de 50 de lui nu mai dau la firma lor. Astept sa se termine contractul in februarie si merg iar la sediul firmei si le cer oferta. In cazul in care refuza propunerea mea, o sa astept in continuare apelul telefonic sa pot negocia cu reprezentantul de la Bucuresti insa dupa conditiile pe care le impun eu. In caz contrar apelez la o firma ce imi ofera cele mai bune produse la pret mai mic.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Cautati bine si cercetati si ofertele concurentei. Veti gasi chiar si la sub jumatate din pretul romtelecom si la calitate mult mai buna. Eu cel putin am gasit o firma. NextGen ii zice, lucreaza in colaborare cu romtelecom dar nu se compara calitatea serviciilor ce imi sunt oferite cu ce ofera rtc. E net superior rtc
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 699
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
@sebontz- solutii mi-au oferit un pachet nustiu cate luni gratuit voio.ro ceea ce nu ma intereseaza,100 de minute in nustiu cate tari si retele la o diferenta de numai 2 lei dar cum spunea si colegul mai sus ca a inceput cu un abonament si in cateva luni a crescut .... cine stie
ei incearca pentru ca dupa cum se stie romanu' pune botu' ei au aruncat mreaja si acum se astepata sa cad insa am avut probleme mari si cu celelalte firme de telefonie mobila de am ajuns sa stiu cu ce se mananca vrajala lor
acum am s asun la serviciul clienti si sa ma conving exact ce a facut duduia aia ieri dupa ce am vorbit la telefon ca eu i-am spus clar NUMAI prelungesc inca 2 ani contractul,ori ramane asa cu prelungire automata lunar ori pa si la revedere.
servicii si promotii de la ei numai,le-am achitat de acum un an pe toate deci numai sunt legat de ei cu nimic decat prin contract pana in februarie 2014
revin cu detalii
  • sebontz

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Avantajul e ca depinde doar de tine cum o sa continue lucrurile. Poti lasa contractul sa continue asa sau il poti rezilia atunci cand expira.
Oricum, nu esti obligat in niciun fel sa-l prelungesti...cu atat mai putin pe doi ani si cu nimicurile pe care ti le-au oferit ei.
Dupa cum spuneau ceilalti colegi mai sus, sunt alte firme care ofera servicii mult mai bune la preturi considerabil mai mici.
Eu in locul tau as astepta sa expire contractul, i-as notifica cu 30 de zile inainte de data de expirare ca vreau sa-l reziliez, si mi-as indrepta atentia catre alti furnizori, gen RDS sau UPC (a nu se considera reclama).
In cazul in care nu esti inca decis daca vrei sau nu sa schimbi furnizorul de net si tv, pur si simplu nu trebuie sa faci nimic. Vei beneficia de aceleasi servicii ca si pana acum, cu contract care se prelungeste automat de la luna la luna.

Bafta multa!
Skip ads

  • nelutzul40

  • Mesaje scrise: 1,021
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:Cautati bine si cercetati si ofertele concurentei. Veti gasi chiar si la sub jumatate din pretul romtelecom si la calitate mult mai buna. Eu cel putin am gasit o firma. NextGen ii zice, lucreaza in colaborare cu romtelecom dar nu se compara calitatea serviciilor ce imi sunt oferite cu ce ofera rtc. E net superior rtc


Si eu sunt multumit de ei, sunt la al 3-lea an, mi-am reinoit contractul si mi-au marit viteza de la 30 la 50 + un router (slab, dar in caz de nevoie e bun)!
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 699
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
eu sunt din judetul Tulcea mai exact Babadag si ma tem ca RTC sunt cam singurii de la care as putea lua internet ... daca e vreun coleg din zona mea pe forum si cunoaste si un alt provider de internet il rog sa ma anunte
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
In orice caz daca dupa expirarea legala a contractului mergeti si renuntati total la el ( pentru RTC) sigur in cel mult in 48 de ore veti fi contactat de un operator ce va incerca sa fa propuna tot felul de oferte (valabile tot in favoarea lor). In acest caz va garantez ca veti putea negocia ca la piata . Trebuie da va tineti tari pe pozitie si sa va impuneti punctul de vedere si sa nu va pierdeti. In cazul in care operatorul incearca sa va lege la cap cu diverse oferte (caci asta e meseria lui) cel mai bine cereti legatura cu cel mai mare din sefii sai (chiar la misto) si in cazul asta se discuta pe sleau cerera de care aveti nevoie. Din aceasta cauza toate institutiile constrang cumparatoru sa cumpere de voie de nevoie doar produsele lor fara a ajunge la o intelegere bilaterala.
Exact ca la piata: daca nu am nevoie de un produs de ce sa-l cumpar cu forta. In acest caz s-ar sesiza si bancile si firmele de comunicatii samd, de cerera de care este nevoie din partea consumatorilor.
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 699
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
am sunat astazi la serviciul clienti RTC si mi s-a confirmat ca NU s-a facut nicio modificare cu privire la contractul meu,anume sunt abonat fara probleme pana in feb 2014 iar din feb 2014 raman in continuare abonat fara perioada contractuala
nu ma indoiam sa fie altfel pentru ca am mai trecut prin asa ceva si cu o companie de telefonie mobila insa am vrut sa ma asigur ca nu sunt excrocat

intreb colegii care sunt le NextGen sa imi mai dea cateva detalii despre,ce anume trebuie s afac ce anume nu trebuie sa fac daca vreau sa ma abonez la ei?
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Cauti doar numarul lor, si vor veni ei la tine cu detalii despre servicii si eventual un contract in alb care va fi bifat dupa dorintele tale. In maxim 24 h vin sa instaleze. Trebuie doar sa fii in zona de acoperire... numarul este (prefix judet- pt cluj 0364) 564 400
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Am sa redeschid topicul, dat fiind faptul ca am ajuns si in luna Februarie. Stimate @blackshaddow, ce ai mai rezolvat cu cei de la Romtelecom? (de curiozitate). Eu am sunat la ei (pe14 feb.imi expira contractul) si au inceput iarasi cu vrajeli de genul ca am cel mai mic tarif (72 ron) cu toate ca al meu cumnat a luat de la ei pachet complet (internet cu 100 mega, tv cu 100 programe si tel.cu minute ) cu 50 ron. Asteptam indicii si sfaturi. Multumesc.
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 699
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
aaaa foarte bi e colegu' ca mi-ai amintit de topic
sa va spun ce am patit:
pe 4 februarie acu' cateva zile ma trezesc acasa cu plic de la Rotelecom cu ditamai frumusetea de nou contract pe inca 2 ani,vaiiii s-a ridicat tensiunea pe loc.
in urma cu 2 luni cand m-au sunat sa ma abureasca cu fabuloase oferte DAR bineinteles si cu 2 ani perioada contractuala le-am spus clar si raspicat ca raman cu planul tarifar pe care il am si fara perioada contractuala in continuare si NU accept sub nicio forma alta varianta la care cucoana mi-a spus ca nu se poate bla bla bla iar eu am spus bun nu se poate atunci la sfarsitul perioadei contractuale sa imi inchida abonamentul
dar ... poftim ma trezesc din nou abonat RTC si cu 2 ani contract
buuun iau si sun la ei si ii explic operatorului ca s-a facut abuziv noul contract in care in primul paragraf ei spuneau ca in urma convorbirii telefonice din data de 27 ian 2014 eu am fost de acord cu noul abonament,asazisul accept verbal cu care ei si multi altii prostesc lumea.
i-am cerut scurt pe doi sa imi spuna cu CINE au vorbit si CINE a acceptat pentru ca eu nu am facut niciun accept la care tipu fara probleme mi-a spus ca pot renunta nu e nicio grija la noua oferta ceea ce era stipulat la un anume punct si in noul contract ca in termen de 14 zile lucratoare se poate renunta fara penalitati
concluzie ei au aruncat galusca in ideea ca si-au gasit prostu insa si-au luat-o si au lasat-o balta
acum urmeaza sa fiu sunat de un operator probabil de la departamentul contracte si intr-o ultima incercare de a ma prostii or sa incerce sa ma mai lege cu inca 2 ani de contract
din cate mi-a spus mama mea aseara au sunat dar nu eram acasa urmand sa ma sune maine
revin cu detalii
per total va recomand sa negociati la sange cu ei si daca nu o scoateti la capat sa nu acceptati sa va calce in picioare impunandu-va clauze abuzive
partea proasta in situatia mea este ca nu am alt provider pentru internet in zona ca ii inchinam eu de mult
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu iti recomand sa mergi ata la protectia consumatorului, sa depui copie dupa contract si reclamatie in care sa mentionezi ca nu a existat un acord (nici macar verbal).
Abuziv la faza asta mi se pare faptul ca ei au pretentia sa iti bage pe gat un contract, cu care, daca nu esti de acord, vezi Doamne, TU trebuie sa mergi sa le zici
Normal ar fi fost "daca doriti sa acceptati oferta noastra va rugam sa ne contactati in termen de..."
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
De acord cu nenea Je. Trebuie sa le dea cineva din cand in cand peste bot. Daca nu merge cu OPC, merge cu tribunalul.
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 699
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
am mai avut probleme si cu Cosmote care desi nu aveam semnal deci servicii de la ei nu vroiau sa imi inchida abonamentul decat daca plateam taxa de rezilire si am reclamat si la ANCOM si la ANPC si .... la ancheta facuta de ANPC au raspuns sec,ca ei imi dau semnal si ca antena ce deserveste zona este functionala dece ar fi semnal atunci ANPC mi-a transmis raspunsul primit de la ei si bafta ... eu sunt satul de toti pentru ca sunt mana in mana
cu Rtc am sa procedez cum am spus mai sus daca nu numai platesc nimic
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
romtelecomul are tarife mari pt veniturile din RO, cel putin in mediul rural. parintii mei au telefon fix + internet si platesc fara costuri suplimentare 70-80 lei/luna. eu cu 90 -95 lei am la bloc net fix si mobil, telefon fix si mobil, televiziune cablu cu 2 receptoare si un smartcard.
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 699
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
stiu asta sever iulian i sa la mine in zo a ei sunt singurii provideri de internet si cam fac legea
astept este vorba ca de la anul sa ajunga RDS-ul cu semnal in oras si de atunci se vor schimba datele problemei
tocmi si aceasta e cauza pt care lupt sa nu fac contract Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR