Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • 3mi7

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Buna! Am si eu o problema legata de motorul diesel de la Insignia pe care vreau sa o cumpar. Am verificat pt cumparare trei masini una din 2010 cu 160 cp si doua din 2009 cu 130 cp. Problema sau poate ca nu e problema nu stiu ce sa cred, e ca la ultimele doua 130 de cai atunci can scot capacul pe unde se pune ulei. motorul pe langa sunetul de diesel are un sunet
metalic foarte strident, atunci cand pui capacul se aude mai putin aproape ca dispare.
Ce probleme pot avea daca cumpar o asa masina, avand in vedere ca kilometrajul e 81000 respectiv 97000. Rog posesorii de Insignia cu motorizarea 130 cp sa-mi spuna dak si la ei se aude lafel. Multumesc.
Skip ads

  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
In opinia mea, motorul de 130cp este mic pentru greutatea ce o are o Insignia, consider ca cel de 160 sau 165 cp ar fi mai potrivit.
  • 3mi7

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2013

  • Mesaj Privat
3mi7 a scris:Buna! Am si eu o problema legata de motorul diesel de la Insignia pe care vreau sa o cumpar. Am verificat pt cumparare trei masini una din 2010 cu 160 cp si doua din 2009 cu 130 cp. Problema sau poate ca nu e problema nu stiu ce sa cred, e ca la ultimele doua 130 de cai atunci can scot capacul pe unde se pune ulei. motorul pe langa sunetul de diesel are un sunet
metalic foarte strident, atunci cand pui capacul se aude mai putin aproape ca dispare.
Ce probleme pot avea daca cumpar o asa masina, avand in vedere ca kilometrajul e 81000 respectiv 97000. Rog posesorii de Insignia cu motorizarea 130 cp sa-mi spuna dak si la ei se aude lafel. Multumesc.


Problema nu e cat e de putin 130 cp fata de 160 poate nu m-am exprimat bine mai sus, problema e sunetul motoarelor la relanti, acel suntet ce se aude cand scoti capacul pe unde se pune ulei, un sunet de "clopotei si zurgalai"
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Pai daca motorul de 130 cp e slab, Passat-ul de 1,9 tdi 105 cp, sau Superb 1,6 tdi, cum sunt? Acel sunet poate insemna multe, cel mai bine evit-o, sunt multe Insignia pe piata, cauta una cu istoric de Romania. Daca e din Germania, a fost masina de naveta, iar din 2009-2010 pot avea extrem de multi km!
Skip ads

  • 3mi7

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Ms pt raspuns Seftaka istoricul si masina sunt de Italia o cumpar direct de la proprietar 81000 km, masina arata f bine singura problema care am constatato la motoarele vazute de mine e acel sunet ce vine din motor, nu sunt un cunoscator, ciudat e ca ambele motoare de 130 cp se aud lafel. O prima concluzie ar fi ca asta e sunetul ce il are motorizarea de 130 cp la relanti pt k cea de 16 cp toarce frumos. Rog dinou pe cei ce poseda motorizarea de 130 sa-mi spuna daca si la ei sunetul aceal este prezent vreau sa cumpar masina asta si treb sa dau un raspuns proprietarului. Multumesc anticipat.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Cu placere! Eu cand vroiam o masina nu imi era rusine sa opresc vreun om ce tocamai parca sa il intreb cate ceva despre fiabilitate, parere personala! Poti face la fel
  • 3mi7

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2013

  • Mesaj Privat
ms tuturor pt interesul acordat am cumparat insignia si merge f bne, rog moderatorul sa inchida subiectul.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR