Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • alexinyo

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salut sunt nou pe aici am un opel astra g din 98 motor 18 16v si imi oscileaza relantiu iar in turatie imi merge intrerupt...a venit un mecanic mi'a bagat terterul p ea si mi'a zis ca e clapeta de acceleratie ca asta i'a dat am schimbat'o si aceasi problema...am chemat p altcineva si imi stergea eroare si imi aparea iar... in timp c stergea eroarea am apasat pedala de acceleratie si mergea perfect fara intreruperi, iar la 30 sec imi aparea semnul bord si se simtea imediat ca merge intrerup...ma poate ajuta cineva cu problema asta...(mi'a spus ca poate fi un fir intrerupt)
Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
si daca chemi si pe al treilea atunci iti spune sa schimbi altceva si problema tot mai ramane..
cauta aici pe forum "metoda agrafa" si citeste erorile, apoi posteaza-le.... defectiunile nu dispar daca stergi pur si simplu erorile
daca ai un pic de simt tehnic poti incepe prin a curata clapeta de acceleratie, verrifica furtunasele de pe la clapeta..
la fel cu EGR-ul....
foloseste cu incredere functia "cauta orice" din dreapta sus a ecranului..
  • alexinyo

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2013

  • Mesaj Privat
egr-ul l'a verificat si cica este bun clapeta am curatato si furtunele sunt bune cea ce nu inteleg este ca atunci cand imi sterge eroarea masina merge perfect, nu imi apare eroarea decat daca o turez si daca o tin turata merge bine dar dupa 30 sec cam asa imi apare eroarea iarasi si incepe iar sa trepideze
  • swsp3ktu

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2012

  • Mesaj Privat
probeaza de la un prieten cu acelasi tip de motor bobina si fisela ,se probeaza foarte simplu fara sa demontezi tu bobina doar pui fisele si conectezi bobina cu mufa de alimentare! Incearca prima data pe bobina cu fisele tale,,daca nu da roade inceacra si bobina+fise ,,la mine am avut 2 fise intrerupte si bobina la fel cand se incalzea nu mai mergea bine !
Skip ads

  • alexinyo

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2013

  • Mesaj Privat
la mine bobina vine direct peste buji nu prea am c fise sa incerc si nu am p nmn cu acelasi motor o sa ma duc la un dezmembrari sa incerc sa vad dak merge...ms pt idee revin daca rezolv problema
  • swsp3ktu

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Probeaza bobina! Nu te costa nimic,,vorbesti cu baietii de la dezmembrari,,probezi si daca e din bobina o cumperi;)
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR