Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • andreidragosflorin

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salutare ! Smile cred eu ...am o mare problema cu cutia de viteze automata . Motorul este z18xe si cutia AF132II17/20/22 [asa scria in OP-COM] . Problema intervine cand cuplez treapta Drive si mai exact are plecarea foarte greoaie de pe loc [banuiesc ca ramane blocata intr-o treapta superioara] , fiind nevoit sa folosesc treptele 1 2 si 3 care functioneaza perfect. La rece pe o perioada scurta treapta Drive functioneaza perfect . In bord am afisat Check engine si cheita de sevice ; uneori amandoua alteori cand una cand alta.
Mentionez ca becurile respective din bord se aprindeau de 3 luni incoace , problema cu cutia fiind de 1 saptamana. Am facut diagnoza cu OP-COM si mi-a dat codul de eroare P1895-8 [ circuit cuplu defect - prezent]. Nivelul de ulei la cutie e bun ..uleiul pare curat .. scurgeri nu are ..... am mai verificat-o pe tester de 3 ori in decursul a 2 ani si nu a indicat nici o eroare . Intrebarea mea este cu ce as putea sa incep sa verific in ordine practica inainte de a da jos cutia sa o schimb pe manuala? ... va multumesc anticipat Smile
  • Cbogdan88

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Sfatul meu schimba cutia automata cu o cutie manuala e mai buna cea manuala.
Succes
  • andreidragosflorin

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
cam acolo ma orientam ...doar ca inca ma gandesc daca se merita Smile multumesc de parere oricum ...o seara placuta Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR