Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • HORATIU.LAPADUS

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: alba-iulia
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Salut baieti. Sunt din Alba-Iulia si am o vectra z 18xe din 2001. masina merge brici dar de 1 luna m-i s-a aprins becul cu masina si cheita si dupa ce am fost la toti expertii locali + servisu-ul opel din sb am ajuns la concluzia ca trebuie sa schimb motorul , pt ca fiecare mi-a spus tot altceva.sb-ul a spus ca e clapeta de acc, altul mare geniu (se crede el) ca e calc bulit, altul si mai destept ca sunt bujiile de vina si tot asa....La sectiunea probl am intrat si am cautat de am innebunit, dar nimic ce sa seamene cu ce am eu.Are careva vre-o idee? sau o solutie
Cu respect, salut la toti!
Skip ads

  • misu_imv75

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: craiova
  • Masina: Vectra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Si macar unu din ''experti'' a cuplat testerul la masina sau toti si-au dat cu parerea.Daca ai becul cu cheita aprins inseamna ca ai si un cod de defect stocat in calculator care se poate citi cu ajutorul testerului ( la reprezentanta Opel 60-80RON sau la particulari 20-40RON ) . Si grija mare pt ca ''expertii'' din service sunt in proportie de 90 % pusi pe jefuiala Evil or Very Mad
  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Spune-ne care sunt erorile (eroarea) stocate si noi o sa te ajutam (in masura in care o sa stim) desi nu cred ca este problema care sa nu se poata rezolva pe acest forum. Auto bineinteles!
Bafta!!!
  • HORATIU.LAPADUS

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: alba-iulia
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Toti si-au bagat testerul in masina; si apropo de pret la opel am dat 120 ron, la restul cate 40-50 ron, dar nici unul (si aici si eu am fost fraier) nu mi-a spus codul erorii.Doar ce are mai "exact". Astept acum sa mai creasca bugetul si pe viitor promit ca eu o sa tin testerul in brate sa vad ce hiba da.
Skip ads

  • varza

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
omule daca folosesti functia CAUTARE ai sa gesesti multe topicuri despre martorul cu CHEIATA SI MASINA si totodata ai sa constati ca nu are treaba cu motorul in sine in nici un caz.

PS: aprinderea sau bujiile de vina (incearca intai bujiile)
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Te duci la unul care are interfata pentru Opel si TE UITI TU CE CODURI ARE STOCATE ! Pe urma mai vedem...
Sau cind ajungi acasa deculpezi bateria si o cuplezi a doua zi. Daca revine la normal, nu este nimic defect si nici nu o sa mai stii ce o fi avut.
  • HORATIU.LAPADUS

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: alba-iulia
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La bujii ma gandeam si eu ca toata distractia a inceput cand m-am luat dupa un obsedat de curse , care mi-a recomandat bujii beru.le-am pus , am mers 1 km si s-a aprins becul.apoi le-am dat jos, le-am pus pe cele originale ( au cam 30.000 de km) si la fel, becul s-a indragostit de mine.sper sa nu fii stricat ceva pe la rampa de bobine "mesterul" ala care le-a schimbat
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce bujii trebuie sa ai dar la ai mei am scris :
https://www.clubopel.com/vie...php?p=94550#94550
Te pricepi cit de cit si vrei sa faci singur treaba?
Sa dai un cod de eroare si iti spun ce sa faci.
Bujiile care trebuie si decupleaza bateria ca becul ala nu se stinge singur !
Skip ads

  • HORATIU.LAPADUS

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: alba-iulia
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc Dane. Le schimb si te informez ce se mai intampla. Smile
  • Zaoane

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Este aci in zona un domn care are aparatura destul de "la zi" si m-o ajutat sa gasesc problema becului aprins de la opelul meu.La mine era destul de simplu, un furtun de la turbosuflanta.Marius Branzac este numele lui si eu il recomand.Daca nu ai rezolvat problema, scrie si iti trimit nr lui de telefon.
Bafta

PS Aci in zona, m-am referit la Alba Iulia
  • HORATIU.LAPADUS

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: alba-iulia
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Il cunosc Zaoane. Este din sebes.Mersi oricum!!!!!!1 Laughing
  • kebab

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 1800
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
man si eu am aceeasi masina ca a ta .....
ai da prin apa cu ea? mai mare ???? servo merge, abs merge....OK
daca zici ca totul e ok si masina merge bine , si trage si nu-i problema, verifica sigurantele (si cele mici si cele mari de la motor) si incearca sa stergi mufele de pe motor(curata-le)
si incearaca sa verifici mai mult mufele si calculatorul, s-ar putea sa ai o problema fizica la un contact imperfect.....
ia in calcul si ce ti-am zis pt ca si eu am avut cam aceeasi problema.....bine eu am dat prin apa cu ea ....

ps: eu am avut o problema asa, dar am rezolvat-o a doua zi k eram disperat "cum sa nu imi mearga masina " si cred ca ma intelegeti Very Happy , si nu am mai postat pe forum....la mine s-a rez cu o verificare si o schimbare de sigurante si curatire de mufe, nu te mai gandii la ceva rau , ia-le prin eliminare ....


bafta
Skip ads

  • HORATIU.LAPADUS

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: alba-iulia
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Kebab nici prin balti nu am intrat cu ea, cred ca tin mai mult la masina decat la familie!!!!!!!!!!!!La femei le-am facut instructajul cum sa intre in masina cu tocurile sa nu imi zgarie pragul pt ca innebunesc instantaneu :)Nu le ajunge o viata sa-si spele pacatul....... O sa verific si astea, stii tu cumva un spray mai bun de curatat mufe? Te salut
  • kebab

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 1800
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
wd40 este albastru cu galben
  • HORATIU.LAPADUS

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: alba-iulia
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ce marca este?
  • kebab

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 1800
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
WD40 asta scrie pe el
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
WD40 este spray degripant, nu folosi. Exista spray special pt contacte. Mergi la magazin ci intreaba.
  • HORATIU.LAPADUS

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: alba-iulia
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Salut la toata lumea.Fratilor am si eu o intrebare: in carte scrie ( cartea orig in germana a masinii) ca nu e recomandat sa scoti bornele bateriei pt ca se pot pierde unele setari din fabrica + iti trebuie codul cd-ului reintrodus. si asta nu apare in nici o carte Sad .Deci rezolv ceva daca scot bornele pt a sterge nenorocita aia de eroare, ca sa nu mai apara alte tampenii pe urma?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
daca scoti borna de la baterie intra in functiune sistemul antifurt al casului, daca ai cas original, si apoi trebuie sa ii reintroduci codul, ca altfel nu ai muzica Smile Altte setari nu stiu sa se piarda...
  • AIR_jhanes

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2000 ey7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2006

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare ... becul cu masina + cheita de pe bord voua vi se aprinde cand puneti contactul ?? ca mie un nu mi se aprinde ... nu l am vazut niciodata aprins
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR