Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • bog15dan

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2009

  • Mesaj Privat
pentru astra h 1.3 cdti vreau sa curat supapa egr,
banuiesc ca nu sunt singurul care am motorul asta, si a mai facut si altcineva chestia asta inaintea mea.
Va rog indrumati-ma la un mecanic priceput in bucuresti care sa-mi curete piesa pentru o suma decenta ( la eds mi-au cerut 450 lei, si egr-ul second hand pe pieseauto costa 200 lei impecabil)
Skip ads

  • Neek
  • Suspendat
  • 40 mesaje
  • din 03 Nov 2013
  • Astra 2005 Z17DTL
  • Bucuresti
  • Neek

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2013

  • Mesaj Privat
EDS-ul are preturi de reprezentanta.Si-au facut un nume in ultimii ani si prefera sa tina pretul sus.Si cand te gandesti ca fondatorii service-ului ala intrebau acum 7-8 ani tot aici pe club opel ce este ala un EGR sau un crankshaft Smile)
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Chiar azi am vrut sa o curat, dar mecanicul pe care il cunosc, mi-a recomandat sa o las asa daca nu face probleme, in sensul ca daca masina trage, nu exista eroare, nu are rost.. Insa, acum cateva luni, am vazut o curatare la alt servis, a durat 15 minute. Avand in vedere ca manopera pe ora de munca era 50 lei, cei despre care vorbeai sunt ori hoti ori nesimtiti!
  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cel mai bine este sa o cureti tu. Cauta pe forum sa vezi cum se face si de ce ai nevoie. Vei reusi garantat.
Eu am curatat-o in toamna asta si era destul de imbacsita dar lucra ok.
Daca pretul celor de la EDS era doar pentru valva atunci este fff exagerat, dar daca este si pentru toata galeria de admisie, se cam apropiau de un adevar si un profit pt ei. Eu la galerie am zis pas, m-am tot uitat, invartit, cam multe de demontat si nu am gasit curajul necesar singur, poate la anul......
Skip ads

  • ALpinE1991

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Eu mi-am curatat egr, clapeta de acceleratie si admisie cu 100 RON Smile si se simte o diferenta enorma. Problema e ca nu am facut-o in Bucuresti deci nu te pot ajuta. Ti-am zis doar informativ ca sa stii ca se gasesc si mecanici mai ieftini care fac treaba f buna!
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,718
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
La Timisoara, curatare EGR intre 100-200 lei.

CristianTM.
  • ciotic

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu pretul de 450ron de la eds include si curatarea galeriei de admisie.
  • bog15dan

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2009

  • Mesaj Privat
costicimpy a scris:Cel mai bine este sa o cureti tu. Cauta pe forum sa vezi cum se face si de ce ai nevoie. Vei reusi garantat.
Eu am curatat-o in toamna asta si era destul de imbacsita dar lucra ok.
Daca pretul celor de la EDS era doar pentru valva atunci este fff exagerat, dar daca este si pentru toata galeria de admisie, se cam apropiau de un adevar si un profit pt ei. Eu la galerie am zis pas, m-am tot uitat, invartit, cam multe de demontat si nu am gasit curajul necesar singur, poate la anul......


lasand laoparte pretul de la eds.
Eu nu am cheile necesare ca sa stau sa-l curat singur. Am vazut ca e tutorial pentru demontare si curatare, mare lucru nu e de facut

vreau doar un mecanic care sa dea piesa jos cu totul s-o curete si s-o puna la loc

Nu am simptome ca nu ar lucra cum trebuie, dar am un pufait de fum negru la schimbarea treptelor si pe acceleratie violenta
Skip ads

  • bog15dan

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2009

  • Mesaj Privat
ciotic a scris:Din cate stiu eu pretul de 450ron de la eds include si curatarea galeriei de admisie.


eu am intrebat cat ma costa curatare egr si am primit raspuns sec 450 ron. Vreau doar un mecanic nu vreau sa mai discut pretul lor.
  • bog15dan

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2009

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:La Timisoara, curatare EGR intre 100-200 lei.

CristianTM.


La o suma asemanatoare ma astept sa o rezolv.
  • bog15dan

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2009

  • Mesaj Privat
ALpinE1991 a scris:Eu mi-am curatat egr, clapeta de acceleratie si admisie cu 100 RON Smile si se simte o diferenta enorma. Problema e ca nu am facut-o in Bucuresti deci nu te pot ajuta. Ti-am zis doar informativ ca sa stii ca se gasesc si mecanici mai ieftini care fac treaba f buna!


dar unde ai facut-o in ce localitate? pentru ca daca tu esti multumit sincer prefer sa dau banii pe motorina pana acolo si sa-mi curete si admisia si clapeta decat sa dau cat nu face in bucuresti.
  • bog15dan

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2009

  • Mesaj Privat
seftaka a scris:Chiar azi am vrut sa o curat, dar mecanicul pe care il cunosc, mi-a recomandat sa o las asa daca nu face probleme, in sensul ca daca masina trage, nu exista eroare, nu are rost.. Insa, acum cateva luni, am vazut o curatare la alt servis, a durat 15 minute. Avand in vedere ca manopera pe ora de munca era 50 lei, cei despre care vorbeai sunt ori hoti ori nesimtiti!


Nici la mine nu face probleme ( trage, nu am eroare). Dar am fum negru pe acceleratie si la schimbarea treptelor... + ca nu a fost curatat niciodata de 6 ani de cand e masina la mine
Skip ads

  • bog15dan

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Astept un numar de telefon de la vreun mecanic de suflet pentru opelul vostru unde ati facut curatare egr indiferent de motor . PLS.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Eu am dpf, nu exista un gram de fum de niciun fel. Asta se datoreaza in exlusivitate dpf-ului, toba de asemenea la capatul final e curata ca in prima zi
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Eu am facut curatarea la 1.3cdti de la masina mea acum un an, si daca as fi avut un spatiu unde sa efectuez operatiunea, eventual un garaj luminat si adapostit m-as fi bagat pt o suma modica...
Totusi nu toti platim taxe si impozite pe veniturile realizate din activitatea asta. Eds cred ca plateste.
  • bog15dan

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2009

  • Mesaj Privat
seftaka a scris:Eu am dpf, nu exista un gram de fum de niciun fel. Asta se datoreaza in exlusivitate dpf-ului, toba de asemenea la capatul final e curata ca in prima zi


am avut si eu z19dth cu dpf, pe z13dth nu am dpf....
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Eu eram "paralel" si intr-o sambata dimineata m-am apucat de el si pana seara a fost gata!Am pus si poze cu ce era in EGR....Fa-o singur!Nu e mare lucru si mai mult ca sigur o rezolvi singur plus ca economisesti si o gramada de bani.La EGR platesti doar manopera ca alte piese nu se folosesc.Deci aia 450 lei mi se pare cam supraevaluat!
Sincer nu am nimic cu baietii de la EDS,chiar i-am si recomandat la prieteni,dar in ultimul timp pe principiul picaturii tot cresc preturile.S-a vrut un service pentru pasionatii de opel,dar a a ajuns sa coste o lucrare la ei aproape cat costa la reprezentanta!
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Egr se poate curata si in fata blocului. Doua chei de 13 respectiv 10 (daca nu ma insel) de atat este nevoie. Indemanarea nu este importanta, in 30-40 de minute se termina operatiunea.
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Depinde la ce model te referi,la mine a durat jumatate de zi!
Iar azi am curatat la un z17dtl si a durat vreo 3 ore!
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
La z19dtj.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR