Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
De la Vectra ai permutat rotile sau doar anvelopele? Daca ai mutat rotile cu totul ma gandesc ca ai luat o flansa ca sa se potriveasca la gauri(prezoane), insa s-ar putea sa fie nevoie si de inel de centrare!
Skip ads

  • Iedutz

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@Avram Adrian: GoodYear EficientGrip la break (noi) si Vredenstein la GTS
  • Iedutz

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@Alladin: rotile complete. sunt jenti originale de opel, ambele pentru Vectra C de 17", cu gume 215/50R17 91V.
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
La Vectra distanta dintre prezoane nu e 5x110? Iar la Insignia e 5x120.
Skip ads

  • Iedutz

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@ionut: : ))) in cazul meu vorbim de 2 Vectra C, un break si GTS ul Very Happy
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Da....am înțeles idee!
P.S.: ai postat intr.un topic dedicat Opel Insignia și cel puțin pe mine m.ai bãgat în ceatã.
  • Iedutz

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@alladin: ... ai si tu dreptate .... la cat am sapat pe forum nu am realizat ca e in sectiunea Insignia ... ca si functia asta cauta, scrii ce te intereseaza si iti soate toate discutiile ce contin macar un cuvant din ce cauti : (((( si apoi esti pierdut. si m-am oprit aici cred datorita faptului ca se apropie mai mult de problema mea si discutia era mai recenta.

oricum, o vibratie cred ca poate apare si la o Insignia, nu? in cazul in care rotile sunt ok Very Happy. Ideea e ca poate cineva a mai constatat o astfel de vibratie si a gasit o solutie
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Off topic si cu asta ma opresc!
Era un coleg de forum cu Vetra C care a avut o astfel de hiba de 2 ori: prima data spunea ca a fost planetara(din cauza capului ce intra in cutie parca), iar a doua din cauza bucselor de la cadrul motor!.
Asemenea mai sunt ceva discutii la Vectra C care duc la partea de tampoane motor/cutie si alte cateva care se indreapta catre injectoare(unul din ele la un moment dat nu mai mergea in parametrii de unde si vibratia, dar ATENTIE, o vibrtie a masnii nu a volanului. Pe partea asta poti sa verifici chiar si mufele lor.
Skip ads

  • Iedutz

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@alladin: nu e offtopic ... am citit despre ele. insa la mine tampoanele sunt super ok, vibratia este si pe liber (deci nu e la motor). intr-adevar schimbatul planetarei a redus considerabil vibratiile in volan, insa cele din masina, sacadate, au ramas, se simt mai putin dar sunt acolo.
si mai era cineva care zicea de o vibratie sacadata, insa nu a mai postat rezolvarea si nici pe PM nu mi-a raspuns. asa ca imi incerc si eu noroc pe forum
merci pt timpul tau Wink
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Problema asta e si pe la Insignia. Eu am schimbat planetara pe dreapta si am spus ca s-a rezolvat, dar acum am cauciucurile varza si astept sa pun rotile de iarna sa vad cum se comporta mai ales ca am luat 2 cauciucuri noi. La mine cam de acolo a fost, tripoda si rulmentul intermediar. Aladin stie cat ne-am stresat pe chestia asta.
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
si la mine vibra intre 130 si 140 am ecilibrat si shimbat la roti ,vara iarna ,cauciucuri noi si tot asa. anul asta am schimbat discurile de frana si surpriza a disparut vibratiile in volan,orice deformatie ,uzura neuniforma la componentele in miscare la roata se transmit si in volan prin coloana de directie.
  • Iedutz

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
la mine vibratia in volan a disparut dupa ce am schimbat planetara stanga, insa vibratia sacadata din masina a ramas, mai diminuata, ce-i drept. eu o simt in scaun, tremura masina efectiv.
@ionut ciobanu: rulmentul intermediar de care zici e cel ce tine planetara "fixa" la capatul dinspre roata?
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Planetara din partea dreapta e din 2 bucati. Un ax fix intre cutie si suportul rulmentului intermediar care e prins pe motor/baie si planetara propriu-zisa intre suport si roata. Rulmentul intermediar e in suport, la capatul articulatiei planetarei dreapta spre motor/cutie.
  • Iedutz

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
si acum intrebare de 10 puncte: care ar fi sansele ca in cazul unui impact in roata stanga fata (care a deteriorat planetara) socul transmis sa ajunga la cutie si transmis mai departe catre rulmentul intermediar care sa sufere stricaciuni si ca urmare sa apara aceste vibratii in masina si nu in volan?
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
E greu de spus daca socul a ajuns si in partea dreapta la intermediar, putin probabil. Depinde si de soc... Mai repede in grup/diferential. Rulmentul intermediar se poate verifica daca are joc.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Iedutz a scris:...care ar fi sansele ca in cazul unui impact in roata stanga fata (care a deteriorat planetara) socul transmis sa ajunga la cutie si transmis mai departe catre rulmentul intermediar ...


Destul de mari...,socul a fost sigur resimtit si de cutie...
In urma acestui eveniment neplacut, a fost inlocuita numai planetara?
  • Iedutz

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@gyzmo: planetara stanga cu un SH si butucul cu unul nou.
  • razor84

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salut.. Revin si eu cu problema cu trepidatu la 130-140, de cand am indreptat jantele nu mai face asa tare in mers dar cand pun frana de la 160 sa zicem trepideaza mai tare volanul asta pana pe la 120 ca dupa nu mai trepideaza deloc
Discurile sunt schimbate anul trecut.Care credeti ca ar fi problema?
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Au fost cazuri in care discuri noi dupa cateva luni au inceput sa faca probleme....asa ca nu luat ca generalizare ca ai schimbat discurile acum 1 an
  • FRANKIE82

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2015

  • Mesaj Privat
razor84 a scris:Salut.. Revin si eu cu problema cu trepidatu la 130-140, de cand am indreptat jantele nu mai face asa tare in mers dar cand pun frana de la 160 sa zicem trepideaza mai tare volanul asta pana pe la 120 ca dupa nu mai trepideaza deloc
Discurile sunt schimbate anul trecut.Care credeti ca ar fi problema?


Daca e numai la frana sunt discurile mai mult ca sigur
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR