Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • mos_craciun22

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salut tuturor
Vin si eu cu o intrebare. Cu sistemul flex ride am inteles ca iti poti alege modul de mers normal,tour si sport dar ca se schimba si tractiunea sau mai bine zis pe modul normal e cu tractiune fata,si pe celelalte 2 tractiune spate.asta inseamna ca è montata tractiune integrala sau ca este un alt mod de tractiune.(intreb pt ca nu gasesc pe net si carte vreun raspuns).multumesc anticipat
Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
FlexRide se referea doar: la suspensie, directie si raspunsul/pozitia pedalei de acceleratie. ATAT! Smile
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
mos_craciun22 a scris:Salut tuturor
Vin si eu cu o intrebare. Cu sistemul flex ride am inteles ca iti poti alege modul de mers normal,tour si sport dar ca se schimba si tractiunea sau mai bine zis pe modul normal e cu tractiune fata,si pe celelalte 2 tractiune spate.asta inseamna ca è montata tractiune integrala sau ca este un alt mod de tractiune.(intreb pt ca nu gasesc pe net si carte vreun raspuns).multumesc anticipat


Oare?
Ai cautat unde trebuie?
Tu esti sigur ca ai masina cu 4x4?
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
alladin_allibaba a scris:FlexRide se referea doar: la suspensie, directie si raspunsul/pozitia pedalei de acceleratie. ATAT! Smile


Si cel mai important este ca in sport se schimba si culoarea ceasurilor de bord in rosu Smile
Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Da, corect! Wink
  • mos_craciun22

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Nu am cu tractiune integrala dar cred ca atunci cand am citit manualul masinii acolo erau trecute datele pt toate variantele si cred ca m-a dus in eroare putin.oricum multumesc de raspuns si revin cu o alta intrebare.
Frana electrica mod de functionare.cand trag de butonul de la frana se actioneaza frana,ca sa o scot calc acceleratia si ambreiajul,asta am inteles.Dar apoi cand opresc motorul ar trebui sa se actioneze singura sa trebuie tot timpul sa trag de buton,altfel nu cupleaza.Deci ori e Ceva stricat ori nu fac eu ceva bine.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Cel mai bine ne spui cum procedezi tu.
Dar mai intai ar trebui sa citesti in manualul masinii si cu el in brate sa exersezi,pentru a nu defecta ceva.
Ai observat ca la prima actionare a acestui buton se aude "ceva"?
Dar la a doua actionare?
Descarca manualul din sectiunea dedicata si iti va fi mult mai usor.

Daca nu intelegi ceva,scrie-ne. Respect!
Insa trebuie sa-l faci in topicul dedicat acestui subiect,altfel esti off topic.
  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
mos_craciun22 a scris:Nu am cu tractiune integrala dar cred ca atunci cand am citit manualul masinii acolo erau trecute datele pt toate variantele si cred ca m-a dus in eroare putin.oricum multumesc de raspuns si revin cu o alta intrebare.
Frana electrica mod de functionare.cand trag de butonul de la frana se actioneaza frana,ca sa o scot calc acceleratia si ambreiajul,asta am inteles.Dar apoi cand opresc motorul ar trebui sa se actioneze singura sa trebuie tot timpul sa trag de buton,altfel nu cupleaza.Deci ori e Ceva stricat ori nu fac eu ceva bine.
Pentru decuplarea franei electrice trebuie sa calci frana de serviciu .
Skip ads

  • yerd

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2014

  • Mesaj Privat
alladin_allibaba a scris:FlexRide se referea doar: la suspensie, directie si raspunsul/pozitia pedalei de acceleratie. ATAT! Smile


FlexRide pe modelele cu 4x4 afecteaza si puterea transmisa intre puntile motoare fata-spate. In modul Sport este transmisa mai multa putere pe puntea spate (parca 30%-fata, 70%-spate), printe cele enumerate de tine.

Acestea sunt descrise in User Manual.

"In Sport mode- FlexRide provides a spirited driving experience. With the push of a button, the dampers stiffen and the accelerator offers a swifter pedal response. More over, it increases Variable Effort Steering (VES), raises the shift-points of the automatic transmission to a higher rpm and adjusts the Adaptive 4X4 system for more rear-wheel drive. In sport mode, the AFL system reacts more quickly. In addition, the lighting on the instrument panel changes from white to red. In the customization menu, accessible via the infotainment display, the driver can personalize the Sport mode by specifying which functions are activated when the Sport button is pushed. For instance, the electronically controlled dampers, and all wheel drive can be added or switched off."
  • cat74

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2010 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Buna ziua, am si eu o problema cred cu suspensiile flexride , nu se mai simte nici o diferenta intre ele orice buton as apasa, tour, sport sau normal, in afara de raspunsul la acceleratie pe sport. Un sfat va rog. Multumesc.
  • Mylux

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Si cum ai dedus ca ai avea probleme ?
  • cat74

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2010 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Nu se mai simte diferenta intre ele , fata de cum erau inainte.
Skip ads

  • cat74

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2010 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Se poate citi valorile la suspensii cu vreo diagnoza ca sa vad daca e vreo diferenta pe parametri?
  • adridedu

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Dintre cei cu amortizoare flexride, le-a schimbat cineva? Eu le-am schimbat zilele trecute pe toate 4 cu unele noi, originale gm , doar ca ceva nu e in regula, nu se schimba nimic la comutarea pe sport sau tour, cu toate ca nu am nicio eroare in bord, iar masina e foarte rigida. Aveti idee daca trebuie setat ceva?
  • deleted-133218

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2019

  • Mesaj Privat
@adridedu, un cost poti spune in privat? si la mine lacrimeaza + "bate" cel din dreapat spate si ma bate gandul sa le fac pe toate ms
  • Mylux

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Eu le-am schimbat recent pe cele 2 de pe spate,dar nu am intampinat nicio problema si functioneaza perfect,probabil ca la a ta sa trebuiasca stearsa eroarea daca cumva ai avut eroare stocata pe ele si sa trebuiasca reinvatate de pe tester...
  • gigiore

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2014

  • Mesaj Privat
adridedu a scris:Dintre cei cu amortizoare flexride, le-a schimbat cineva? Eu le-am schimbat zilele trecute pe toate 4 cu unele noi, originale gm , doar ca ceva nu e in regula, nu se schimba nimic la comutarea pe sport sau tour, cu toate ca nu am nicio eroare in bord, iar masina e foarte rigida. Aveti idee daca trebuie setat ceva?


Rigida trebuie sa si fie daca schimbi amortizoarele.
Diferenta foarte mare oricum nu e intre modurile Sport/Normal/Tour. Poti sa iti dai seama doar la viraje luate mai in forta. Atunci masina are comportament diferit, dar prin oras la gropi sau alte denivelari eu nu simt nici o schimbare, mai ales daca ai roti pe 19" sau 20".
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
poti pune mai multe poze cu amortizorul cumparat? ai legat bine toate firele care veneau la amortizor? le-ai amorsat complet inainte?
  • Mylux

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Am inlocuit azi amortizoarele fata varianta flexride la masina din semnatura,iar dupa ce am luat masina din service am vazut ca indiferent daca apas pe butonul tour sau sport nu se modifica nimic,si la fel se intampla si pe modul sport…,nici macar ceasurile din bord nu isi mai schimba culoarea in rosu cum faceau inainte…
Are cineva idee de ce sau cunoaste cauza ?
  • Mylux

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Nu s-a mai lovit nimeni de problema descrisa mai sus ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR