Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Komy

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Nu am timp sa caut prin forum problema care imi da batai de cap.
Am un Opel Astra G-CC hatchback. Cand am cumparato aveam E.G.R.'ul blocat si dupa un timp mi'a aparut in bord senzoru' de evacuare, am fost la service si mi'a facut test si a gasit ca e sonda, pana aici imi este clar, problema e de aici in colo:
Am schimbat sonda, mi'am pus si E.G.R.'u nou si problema este ca sambata mi s'a aprins iar in bord senzoru' am fost la service din nou si mi'a gasit aceeasi sonda, mi'a sters erorile si am turat moturu cu a 3-a treapta pana la 3000 de rotatii/min. Problema e ca ieri mi s'a aprins iar in bord senzoru'...ce poate problema poate fi? Question
Question Question

Va salut.
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Schimba service....crezi ca noi putem sti din informatiile tale cu ce te putem ajuta? Sunt informatii minime.
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
am mai auzit o chestie, si anume ca aceste motoare s-ar impaca doar cu sonda lambda originala, sau bosch, care sunt acelasi lucru. si eu am schimbat sonda lambda si am pus bosch, am 30.000km cu ea si nu a mai aparut nici o eroare.
  • Komy

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2013

  • Mesaj Privat
#Alin

Problema e ca sonda e originala tot de bosch am pus si tot mi'a aparut in bord senzoru'
Skip ads

  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut! Care sonda? Prima sau a doua? Chestia e ca probabil apare eroare PXXXX - sonda lambda... dar nu tot timpul este ea de vina.... Daca motorul nu merge corect, ea recunoaste amestecul incorect. Daca nu poate face reglajele, ECU spune ca este defecta. Dar, aer fals in admisie, evacuare fisurata pana in sonda lambda, scanteie proasta, ...cam orice ce poate avea o ardere incorecta, uneori insesizabila pentru sofer, sonda recunoaste asta. Asta e prima sonda. A doua este strict pentru eficient catalizatorului, ECU tine cont de ea doar in anumite cazuri...erorile aparute ar fi un prim pas...
  • Komy

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2013

  • Mesaj Privat
#Iscander_88
E vb de prima sonda cea de "inainte de catalizator" in testar apare "sonda lambda bank 1" adica prima sonda.
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Ok....ce ai rezolvat cu testarea...fa o diagnoza, ce erori sunt, si urmareste parametrii sondei, dar fara eroare activa
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
mai poate da eroare pe lambda din cauza debitmetrului sau senzorului IAT. incearca si cu altul cu imprimut de la cineva.
Skip ads

  • Komy

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Iscander_88 a scris:Ok....ce ai rezolvat cu testarea...fa o diagnoza, ce erori sunt, si urmareste parametrii sondei, dar fara eroare activa


am sa vad ce iese dupa ce fac diagnoza..revin cu detalii..in rest mai astept alte pareri
  • Komy

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2013

  • Mesaj Privat
AIin a scris:mai poate da eroare pe lambda din cauza debitmetrului sau senzorului IAT. incearca si cu altul cu imprimut de la cineva.


o sa verific si chestia asta..poate o fi din cauza asta..
  • Komy

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2013

  • Mesaj Privat
AIin a scris:mai poate da eroare pe lambda din cauza debitmetrului sau senzorului IAT. incearca si cu altul cu imprimut de la cineva.


u de care debimetru vorbesti?
  • Komy

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2013

  • Mesaj Privat
AIin a scris:mai poate da eroare pe lambda din cauza debitmetrului sau senzorului IAT. incearca si cu altul cu imprimut de la cineva.


Alin daca tot spui ca sar putea sa fie debitmetrul sau senzorul IAT..din cate am vazut la masina astea sun prinse la burdufu' care vine de la "filtrul de hartie" poate sa fie el de vina ca e cam negru?eu la asta ma gandeam prima si prima data cand mi s'a aprins in bord "senzorul de emisii"
Skip ads

  • Komy

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Va sault.
Mi'a aparut o alta problema. Mi'a ajuns indicatorul de grade la "63.5" si acuma apare liniute "--.-" ce pot sa ii fac sa isi revina la loc?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR