Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • eddiy

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2009

  • Mesaj Privat
mai intai de toate as vrea sa subliniez ca am citit cred ca toate topicurile cu probleme asemanatoare,insa nu am gasit nici o rezolvare..bun..vectra b,y20dth/2001/climatronic..nu baga caldura decat foarte foarte slab si numai pe recirculare si numai pe traepta maxima de ventilatie...de ce? Rolling Eyes
verificat: furtune care intra si ies in caloriferul din habitaclu..fierbinti,calorifer care in prealabil am incercat sa-l curat cu solutie de sare de lamaie,apoi calgon..rezultat..apa curata..
-pompa de apa NOUA ,HEPU ,...termostat NOU,-Vernet,functioneaza in parametrii...
-servomotoarele comuta traseele ,de aer intre ele,comuta cald-rece, veficat circuit de vacuum care comanda clapeta de recirculare..functional.
-treptele de ventilatie funtctioneaza TOATE,perechea de tranzistori Darlington din blocul de comanda al ventilatorului in regula..
-verificat constinuitate cablaj-mufe in blocul de clima,ok..verificat trasee,lipituri reci in blocul de clima,nici o problema..,blocul de clima zic eu aparent in regula.
-antigel in vas ..destul,..de pierdut nu pierde.,si acesta inlocuit cu unul de calitate recent..
-nu am desfacut caloriferul din habitaclu ,INSA daca bag mana atat cat incape prin locul ramas liber in urma demontarii consolei din bord plasticul ala de deasupra lui frige..
-cat erau 10-12 grade afara facea fatza ,baga cat de cat,cum ridica apa putin pe albastru incepea sa bage (recirculare/tr. max) suficient cat sa se incalzeasca..
-azi noapte drum mai lung,temp sub 0 ,in masina cancer Sad
-carton la grila sa ridice mai repede,sta la 90 si un pic apa constant..la fel..
- ce as putea sa mai verific , va rog dati-mi o parere ca ii dau foc... Evil or Very Mad
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut! Daca vrea cineva cu un op com sa te ajute, sa faceti diagnoza pe climatronic, sa urmariti temperaturile...cea exterioara, si cea interioara, sa fie corecte. Poate face senzorul de temperatura interioara probleme. Altceva..un prieten a patit, caloriferul interior era fierbinte, dar erau infundate o parte din celule, iar el se incalzea de la restul. Apoi, ai putea sa asezi clapeta cald/rece pe maxim cald, si sa scoti mufa. C limatronicl jongleaza cu clapetele incercand sa mentina temperatura constanta.... Daca nu are cine sa te ajute cu op-com -ul....te ajut eu, dar nu iti pot promite cand...serviciul nu stiu la ce ora il termin si nici unde ma aflu cand termin, iar vineri plec pe la munte. Sper sa rezolvi!
  • eddiy

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2009

  • Mesaj Privat
tot la calorifer ma gandesc si eu sa nu ma pacaleasca desi aparent se incalzeste,o sa mai insist cu desfundarea lui ,partea proasta ca nu am la indemana un panou de clima de pe o masina functionala sa fac o proba,asa m-as lamuri sigur..e mult de demontat si timpul nu permite,o sa scot furtunele din blocul motor si o sa incerc sa-i dau ceva presiune prin ele,ori se desfunda ori se duce dracu..azi am facut din nou verificari si rasverificari pe partea de comanda a climei,aparent totul e bine,ori imi scapa ceva ,ori chiar e bine...ca idee pompa de apa am scos-o din bloc cu freza dentara,pe bucati..asa piatra era pe acolo..si la cata apa de robinet s-a bagat in masina aia de fostul proprietar...imi inchipui ce-o fi si in caloriferu'ala.. va tin la curent ..orice idee e binevenita intre timp,multumesc Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR