Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • blueberry_1288

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2013

  • Mesaj Privat
buna. detin un opel astra c16nz din 1993. motorul este cam obosit,mananca ulei,bate,etc.
Mai am un motor x16szr in stare perfecta dar nu as vrea sa il transplantez cu totul deoarece ma tem ca voi avea
probleme la rar. Este ok daca las blocul motor de la C16NZ (doar blocul unde are si seria) si in rest schimb tot ? Chiuloasa va fi buna? Ce riscuri sunt? Ce piese mai trebuie schimbate deoarece sunt ceva diferente intre motoare (EGR e diferit,aprinderea e altfel) trebuie inlocuit si ECU? Astept opinii mai amanuntite ca nu sunt cel mai priceput.
Va multumesc mult !
  • gabimandea

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1901
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Eu zic asa. Daca zici ca NZ tau este obosit, nu prea este smecherie sa bagi piesele din SZR ptr. ca daca stiu eu bine NZ este monobloc adica nu are camasi. Se poate sa gresesc. Sa-l desfaci si sa itit faci de lucru incercand sa faci conversia cum zici tu, ma gandesc ca-i munca ,truda, hasna ...... Mai bine desfaci motorul si ai faci o capitala. Parerea mea. Respect!
  • exodum

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Stiam ca motorul e piesa de schimb....ce sa iti ceara...factura.
  • eduard1975

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Eu am inlocuit C16NZ cu X16SZR: motor, aprindere, ecu, egr si tb + distributie + revizie. Operatia a reusit.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR