Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
In sfarsit am avut timp sa montez BC-ul(exemplarur din imagine provine de la un vectra 2.0....precis nu stiu ce tip de motor)....am mai multe BCuri.

Butoane nu am avut si am folosit de la un radiocass.
doar am facut teste inca nu am montat,trebuie sa caut un loc unde sa-l pun.

Duminica sau luni fac un tutorial....deocamdata pt C16NZ dar si pt altele.
NU MA INTREBATI DE DIESEL,DE MAI MULTE ORI AM EXPLICAT!!!!TOATE BC AFLATE IN VECTRA A,OMEGA,CALIBRA SUNT PT. MOTOARE PE BENZINA!!!!!!!!!

Fara contact,doar ceasul merge.



Cu contact:
motorul(rece) avea 1500 Rpm.afiseaza consumul pe ora deoarece masina este in relantin...(in garaj am facut testul)



Tot cu contact:



Dupa un timp scade consumul(cam pe la 2.2l/h a inceput si aprox. intr-un minut a mai scazut....)
Skip ads

  • SONY
  • **
  • 84 mesaje
  • din 17 Jan 2007
  • Kadett 1988 c16nz
  • CLUJ-NAPOCA
  • SONY

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: CLUJ-NAPOCA
  • Masina: Kadett 1988 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2007

  • Mesaj Privat
pai dupa cite fire am vazut eu acolo ai cam avut de lucru dar esti o FORTA.Smile Smile
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am montat in locul scrumierei,asa si nu am avut nevoie de ea Smile
Inca nu l-am pus definitiv(se este introdus complet)
Original nu a avut acea fata si nu s-ar fi potrivit decat in vectra A,calibra sau omega....am luat de la altul stricat si mai vechi(misepare ca este de omega).

am pus cateva imagini...cand finalizez complet am sa pun ceva poze...mai am de cautat butoane (nu stiu poate am sa pun altele decat cele originale...sa vad cum vor iesi)

Dar faza este ca nu se vede chiar bine.....ma gandesc ca in timpul zilei se va vedea prost din cauza soarelui.....am sa incerc sa folosesc 2 leduri pt iluminat...unul mai puternic in timpul zile(pe contact se va activa) si unul mai slap noaptea sa nu ma deranjeze.
inca nu am iesit cu ea din garaj si nu tiu sigur cum se ve avedea....doar sunt presupuneri..











  • Osciompekus

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1989 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Bun loc ai gasit pt centralizata si alarma (e alarma aia de langa, nu?) mie nu mi-a dat prin cap...
Skip ads

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
da este alarma, inchidera centala, releul de la contact(pt sarcini ce necesita alimentare prin contact).....dar ...pana am ajuns aicea cate am incercatt...
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Va salut cu stima pe toti. e curand mi-am achizitionat un astra f caravan C14NZ. In loc de DID sau TId sau MID, eu am numai ceas in locul respectiv.Daca mi-as lua un tid sa spunem as avea mult de munca cu el?Scuzati-mi exprimarea greoaie.Astept un raspuns. A si alta chestie, unde se afla ecu-ul in masina asta?
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
ai postat gresit aicea trebuia:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=12944


DID(info cass+ora) si TID(info cass+ora+temperatura) nu au functii gen BC doar MIDurile(info cass+ora+temperatura+functii bc) dar cu un adaptor ai putea sa faci ..... ii de lucru dar se merita(am facut doar turometru,pt consum lucrez..inca).

daca vrei BC ia-ti de vectra A! cu el iesi cel mai ieftin .... dar nu stiu 100% deca se potriveste pt tipul tau de motor (in vectra a nu exista asemenea motor)
daca nu nu ramane alceva decat sa-ti iei un MID de astra...
nu cumva ai tu DID????ceas+funti ale cassului (poate nu ai cas original si de aceea nu-ti afiseaza decat ora).......sincer nu am vazut doar cu ceas ....dar nu pun mana in foc Smile
  • tete_vja

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Kadett 1988 1.8 S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
deci Adam ..ca am vazut ca tu esti in tema ... pe e18nv ...ecotronic , se poate adapta bc-ul ? ca am urmarit cu atentie posturile dar s-a sarit de la o masina la alta si m-am cam incurcat Smile ... siii crezi k o sa gasesc pe undeva acel "instrument de masura" al benzinei ?

pacat ca numai are apasaciu e18nv ...faceam o echipa cu el Smile)

numai bine Razz
Skip ads

  • CJ04MNJ

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Ascona 1988 E18NV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am e18nv dar pe ascona.
  • viozone

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2007

  • Mesaj Privat
In sfarsit am avut timp sa montez BC-ul pe vectra mea cu motor de 2.0i c20ne din 1992. Va rog ajutatti-ma si pe mine! Am facut legaturile aproape la tot, singurul fir pe care nu stiu sa il conectez exact este cel care duce la vss. Stiu ca trebuie in spatele ceasurilor la senzorul vss dar acel senzor are 3 fire la care il conectez? De aceasta nu imi arata consumul in mers si viteza medie. Am mai citit pe aici ca pinul 21 care duce la senzorul de viteza (VSS) se leaga la ECU la pin 9. Eu nu am acel pin in mufa de la ECU. Astept din partea voastra un raspuns cit se poate de explicit.
  • CosminMM

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2011

  • Mesaj Privat
ar fi super daca cineva care mai urmareste acest topic ar posta iar linkurile din primul topic ... pe mine ma intereseaza mai mult cum leg cablul de la rezervor ... adica de unde ar fi cel mai bine sa fie tras ... am citit si ceva despre calibrare ...
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
De la ceasurile de bord sa tragi fir. Pinul 7 din mufa X21(ce intra in bord). Trebuie setat volumul rezervorului(ii un pic mai complicat dar se poate, iar daca este de pe aceeasi motorizare atunci nu mai trebuie).
Skip ads

  • ilie81axx

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2013

  • Mesaj Privat
salut am si eu pe vectra mea motor 2.0 computer de bord,imi afiseaza ceasul,dar sus unde ar trebuii sa afiseze consumul sta mereu 0.0 ,care ar putea fi cauza
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR