Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Floydian

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu tin partea lu' Opel ca nu am actiuni acolo. Am cativa prieteni posesori de Astra J care sunt foarte mulumiti de masini, au avut si probleme, dar nimic foarte grav si de nerezolvat. Imi pare rau sa aud ca sunt si cazuri ca al tau.
Skip ads

  • bodo 2010

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
birlec ai dreptate numai in parte,problemele sunt rezolvabile in service numai ca nimeni de acolo nu-si bate capul sa le rezolve.Sau mai bine spus isi bat capul cum sa nu le rezolve: gm au asteptat ca loturile cu probleme la etriere sa iasa din garantie si ca prin minune dupa ani de cercetari laborioase au gasit solutia.Ca daca trancanesc, nu e o problema de functionare, asta am auzit toti care am reclamat problema,dar daca ramai cu roata blocata in drum din cauza acelorasi etreri(am povestit intr-o postare anterioara patania),atunci chiar e o problema.Atita timp cit nu o sa fim toti hotariti sa obtinem solutionarea problemelor,nu vom ajunge ca cei din state care au obtinut despagubiri uriase de la kia-hyundai.
  • timvte

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Floydian a scris:Nu tin partea lu' Opel ca nu am actiuni acolo. Am cativa prieteni posesori de Astra J care sunt foarte mulumiti de masini, au avut si probleme, dar nimic foarte grav si de nerezolvat. Imi pare rau sa aud ca sunt si cazuri ca al tau.


Nu il cunosc pe Floydian, cu atat mai mult nu suntem prieteni Smile Dar sunt de acord cu el. Si eu sunt posesor de astra J si sunt foarte multumit de masina, chiar daca a mai avut si probleme, pana acum toate rezolvate. Cum ziceam si intr-un post mai sus: "Depinde si cum ai norocul..." si chiar asa e. 'Pare rau ca tu ai avut ghinion cu masina dar nu cred ca sfatul tau ajuta pe cineva... Smile Daca citesti forumuri de la BMW sau Mercedes si acolo o sa gasesti o sumedenie de masini cu probleme; si costa mult mai mult decat un opel...
  • birlec

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Inseamna ca am fost eu mai ghinionist si am prins o masina mai proasta. Daca o sa vedeti o Astra J arzind pe marginea drumului sa stiti ca e a mea Smile))))))))) sa nu sunati la 112 Smile))))))
Skip ads

  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
😃😃😃 am avut si eu ganduri d-astea...si pana la urma am vandut-o.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Nu cred ca ai fost tu ghinionist, ci loturile mai vechi de masini au fost intr-adevar cu probleme, multe dintre ele cunoscute pe acest forum. Problema e asa cum a fost semnalata mai sus, cei de la Opel/Gm nu prea si-au batut capul sa rezolve aceste probleme in timp util, desi se bat cu pumnul in piept ca sunt marca premium, iar anumite componente sunt de o calitate indoielnica. Intr-adevar masina e bestiala interior-exterior, dar are destul de multe problemute care te fac sa ignori toate aceste aspecte. Insistand la service-uri, am schimbat pe garantie 2 randuri de amortizoare atat pe fata cat si pe spate, plus suportii de etrieri care sunt facuti mai adecvat si nu mai permit un joc atat de mare glisierelor si respectiv etrierului. Ultimul set de amortizoare spate l-am schimbat inainte de Sarbatori, pentru ca la gropi se auzeau in continuare niste batai din acea zona. Etrierii spate sunt suficient de ficsi acum cat sa ii excludem si cei de la service au sugerat din nou amortizoarele. Ideea e ca nu mi-am regasit linistea pana nu mi-au facut masina decenta la condus, atat pentru confortul meu, cat si pentru o eventuala revanzare peste cativa ani. Din pacate problema ramane in continuare pentru cei care au iesit din garantie si daca vor sa-si faca masina trebuie sa scoata bani din buzunar, desi a fost o problema de proiectare.

Revenind la problema topicului, Opel a fost si este o experienta nici buna nici rea, pentru ca are totusi un motor si un design foarte reusit, dar pe care nu as mai repeta-o cu un automobil nou, de la care ai asteptari si nu vrei sa-ti pierzi vremea prin service-uri.
  • birlec

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Bine punctat Antonio. Eu nu mai bag bani in ea. Adica dau 17 mii de euro pe ea ca apoi sa mai bag dupa nici 3 ani inca 3-4 mii ca sa elimin defectele de fabrica? nici vorba. Mai bine mai adun pe langa astia si imi cumpar alta noua, opel in niciun caz. In concluzie eu nu mai recomand la nimeni Opel ba chiar o sa ii incurajez sa nu isi cumpere asa ceva.
  • bodo 2010

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ce folos sa tot schimbi amortizoare daca se monteaza unele la fel.Pe vremea cind eram in garantie mi-au schimbat si mie ,dar numai odata si numai fata, ca cica numai acolo ar fi probleme.Amortizoarele pareau identice cu cele vechi,bineinteles ei spuneau ca sunt superioare. Evident cu aceasta pseudopacaleala nu s-a rezolvat nimic,dar din pct. lor de vedere s-a rezolvat totul si inca ceva in plus ...
In rest acum acestea mi se par problemute in comparatie cu rusinea de a trage pe dreapta cu roata fumegind!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR