Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • hailadanmihail

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2013

  • Mesaj Privat
buna ziua, am o zafira A din 2001, motor 2mii diesel, dth, si am observat ca daca sunt cu viteza a 4a si ajung la 100km /h si depasesc 3mii si ceva de ture se opreste turbo-suflanta. cu a 5a daca ii dau 130km/h si trec de 3mii de ture se opreste. cu a 2a in schimb i-am dat si 4mii de ture si nu sa orit. iam schimbat debit-metru de aer si intr-adevar mai dureaza pana sa se opreasca spre deosebire de la inceput dar tot se opreste. poate fi vreo electro-valva? unde am facut constatarea mi-au spus ca nu-s siguri ce ar putea fi.a mai patit cineva ceva asemanator?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Verifica electrovalva turbo si furtunasele de vacum.
  • rayn 76

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2010

  • Mesaj Privat
S i in bord nu a aparut nici un martor? masina cu cheita?! aceasi problema o am si eu abea saptamina viitoare poate ajung in service sa-i fac o diagnoza
  • hailadanmihail

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2013

  • Mesaj Privat
ba da. se aprinde masina cu cheie. i-am scos senzoru de presiune la motor (cel din fata motorului) si era infundat cu funingine. lam curatat bine si intradevar se opreste mai greu. dar tot se opreste. vreau sal inlocuiesc si sa verific si pompa de vacuum din spate de la debitmetru de aer fiindca se aude cam tare si e zgomotoasa. celelalte 2 din dreapta fata nu se aud asa de tare. ma gandesc ca si aia poate sa fie, adica sa nu mai functioneze la capacitatea ei maxima. luni ma duc la reprezentanta. va tin la curent cu ce am rezolvat.
  • hailadanmihail

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2013

  • Mesaj Privat
sper ca am rezolvat problema. am fost la reprezentanta si erau 2 furtanase de vacuum inversate. acuma nu mai face. sper nici sa nu mai faca. oricum i curatasem senzoru de presiune din fata la motor si i schimbasem si debitmetru de aer.aia de la reprezentanta au toate erorile si schemele de functionare posibile la fiecare model.e tata lor
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR