Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • iulian

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2005 2.2 D T I
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Salut! Am o VECTRA B SW 1.6 16V BENZINA din 8/98 .Aveam un zgomot sacaitor cand luam vreo groapa sau o denivelare asa ca m-am dus si am schimbat amortizatoarele dar zgomotul tot se aude . stie cineva sa-mi spuna din ce cauza ? oare s-au dus arcurile? PS:ZGOMOTUL SE AUDE DIN MASINA PE TOATE ROTILE.
Va multumesc anticipat! Very Happy
Skip ads

  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Very Happy Daca se aude ca si cum ar veni din toata masina, sunt 90% bieletele antiruliu.Nu sunt scumpe...pana in 1 mil bucata. Oricum trebuiesc schimbate amandoua.
  • florin

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 B X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2004

  • Mesaj Privat
VectraDTI a scris:Very Happy Daca se aude ca si cum ar veni din toata masina, sunt 90% bieletele antiruliu.Nu sunt scumpe...pana in 1 mil bucata. Oricum trebuiesc schimbate amandoua.



Si mai pot fi bucsele pe spate, la mine sunt in spatele tamburilor.....tu ai frana pe disc dar cred ca tot acolo sunt.
Mie mi-a spus mecanicul care le-a schimbat ca aceste busce transmit vibratii in toata caroseria....si dupa ce le-a schimbat a avut dreptate. Aveam cu totul alta masina nu ma zdroncanea la denivelari. Atentie Exclamation Exclamation aceste bucse sunt destul depiperate, eu am dat 1 200 000 pe una si sunt 4. Mergi la un service bun si fa un deviz ca lumea sa nu aiba altceva masina si sa dai banii pe bucse.
Daca auzi zgomotul pe fata e posibil sa fie si de la flansele amortizoarelor, care la o anumita uzura incep sa "bata" si sa iti zdroncane masina.
Wink
  • iulian

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2005 2.2 D T I
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Va multumesc baieti o sa ma duc la un service aici sa o controleze un pic.... problema e ca eu nu sunt in Romania ci in Italia si astia de aici au preturile mult mai piperate decat cei din tara mai ales la manopera...
Cand am schimbat amortizoarele un mecanic de la un service opel mi-a
spus ca costa 30 euro ora, si ca trebuie sa lucreze cam 4 ore la ea (vrajeala pe fata ) asa ca nu am cazut in plasa, am cumparat amortizoarele de la ei si m-am dus la alt service la care aia mi-au luat 40 euro pentru toata lucrarea.Zis si facut in total m-a costat cam 400 euro.
Skip ads

  • chi79

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Ce buice mai are Vectra B pe spate? Am schimbat 3 pe fiecare parte la brat(2 identice si 1 mare), dar tot se aude bataie. Ce altceva mai are?
  • chi79

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Era vorba de bucse. Am gresit la scris. Scuze!
  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu ma o VECTRA B DTI din 2001 si aveam acelasi simptome (doar pe spate) si de vina au fost bucsele de la bara stabilizatoare
  • chi79

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Cate bucse sunt? Doua? Vad ca zici "bucsele". Eu credeam ca e doar una.
Skip ads

  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
chi79 a scris:Cate bucse sunt? Doua? Vad ca zici "bucsele". Eu credeam ca e doar una.

Da,sunt doua si costa 5 lei/bucata.
  • chi79

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2007

  • Mesaj Privat
OK, multumesc mult. Le voi schimba si pe acelea.
  • chi79

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc Pam!
M-ai facut fericit. Am schimbat cele 2 bucse de la bara stabilizatoare si s-a dus zgomotul. A durat 10 minute, la service, am stat langa ei. Raman dator!
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
he he ma bag si eu in discutia asta ... in martie trebuie sa merg la verificare, vreau sa comand de pe ebay bucsele de pe spate am inteles ca sunt 6 la nr + bielete antiruliu + bielete de directie ... stie cineva cum arata bucsele de pe spate ? am 2 poze cu bucsele gasite pe ebay, scrie ca sunt pt spate opel vectra b insa nu stiu cum arata si vreau sa fiu sigur ca astea sunt ...




Skip ads

  • rave

  • Mesaje scrise: 503
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am avut si eu zgomotul ala. Era rupta o bieleta antiruliu. Le-am schimbat pe amandoua. Au costat 17/bucata pentru un Vectra A.
  • an20DEI

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Bucsile din poza de mai sus ( cele 4 ) daca nu ma insel sunt bucsile de teflon ( asa se numesc ) . cam 1 mil bucata din cate tin minte si fac rau de tot ( si pe loc poti sa verifici , agiti si tu de porbagaj si daca auzi un fel de scartzait ceva de genu`, alea sunt sigur ) . Dupa cum arata in poza asa erau si cele pe care le am cumparat eu ( Vectra b x16xel )
  • ilconteleone

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 1 6 16 v XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
sal asa mi se intampla si mie dar ce mi a zis aseara mecanicul de la daewo ca este din cauza flansei si a rulmentului flansei si ii dau dreptate.nu stiu daca atunci cand schimbi telescoapele iti da si flansa cu rulmentul? DECI ZGOMOTUL VINE SIGUR DE ACOLO !flansa este cea care se vede cand ridici capota in cap are piulita de strangere a telescopului
  • christi

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salut
ma confrunt si eu cu aceeasi problema dar la mine se aude un zgomot in partea din fata doar cand trec peste delimitarile de viteza in rest la gropi nu se aude .
Imi puteti spune si mie cum pot remedia problema asta?
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca se aude la gropi si denivelari mai mari este Bieleta Antiruliu, te costa de la 600.000 - 1.100.000, oricum, mergi la un service si iti spun ei. Daca esti din Timisoara iti recomand PitStop, am dat 250.000 pe verificare ...
  • oplvec

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salutare! Am avut si eu la Opelul meu, Vectra C, mai multe ygomote la artiuculatii atat pe fata cat si pe spate. Ajunsesera sa ma streseze la maxim (masina luata SH). Am strans bani si i-am schimbat pe fata basculele, stanga+dreapta si bieletele antiruliu iar pe spate bratele superiare stanga + dreapta + niste rotule de la fuzeta. Cost total 2400 RON (include constatarea, manopera, geometria ). Schimbare totala. Este Alta masina!
  • nico3

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Trebuie sa schimb bucsele de la bara stabilizatoare. In primul rand nu stiu daca sunt de 16mm sau de 18mm (este diametrul barei?) si daca se schimba usor sau nu. Ma poate sfatui cineva?
  • ilconteleone

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 1 6 16 v XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
salut eu m am hotarat sa mai astept pana cei de la piese coreea daewo vor mai face un service pt dignosticare frane, ungi geometric ,stabilitatea supensii ,noxe,test computer motor etc ...ieri am vorbit cu ei si in vara s ar putea sa-i dea unda verde,chestia este ca au preturi mici la manopera,poti veni tu cu piesel asa cum am procedat la distributie.dar o sa fie test universal si piese pt toate marcile acum sa vedem pret calitate.bafta all.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR