Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
As verifica in primul rand amortizoarele fata si apoi suportii motorului. Si la mine se aude zgomotul acela doar in cazurile in care face balans pe partea din fata si sunt solicitate amortizoarele.
Deschide capota si incearca sa balansezi partea din fata a masinii. Daca sunt slabite amortizoarele o sa se balanseze din ce in ce mai tare pana o sa auzi acel zgomot.
Skip ads

  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
ok , am sa incerc sa ma uit , daca persista o sa ma duc la doctor cu ea.Salutari!
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
M-am uitat astazi pe acolo, am stat in picioare pe praguri si am balansat masina.Nu se aude nimic suspect asa, dar cand am facut un tur cu garajistul s-a auzit cum scartie arcurile, ceva nu e in regula.M-am mai uitat si eu (folosind cricul) si nu am vazut nimic in legatura cu zgomotul , dar ,in schimb am vazut ceva ulei pe la motor, si pe la niste cabluri.vineri o sa intreb de toate.Surprize, surprize!
Salutari!
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Am fost la doctor azi si mi-au schimbat ceva stabilizator , dar parca tot se aude.Cand am fost la garaj , au urcat masina pe liftul special si au inceput sa miste masina , sa traga de punti.In partea stanga se auzea ceva intre punte si carcasa masinii, nu se vedea de jos.Au zis ca tre sa demonteze tot, dar nu cred ca au facut , pt ca a durat o ora sa schimba .Cred ca este alta piesa, ceva cu cauciuc.Ceva idei?
O sa ma intorc la garaj.Devine regula generala .
Salutari!
Skip ads

  • ion bogdan

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2011

  • Mesaj Privat
iulian a scris:Salut! Am o VECTRA B SW 1.6 16V BENZINA din 8/98 .Aveam un zgomot sacaitor cand luam vreo groapa sau o denivelare asa ca m-am dus si am schimbat amortizatoarele dar zgomotul tot se aude . stie cineva sa-mi spuna din ce cauza ? oare s-au dus arcurile? PS:ZGOMOTUL SE AUDE DIN MASINA PE TOATE ROTILE.
Va multumesc anticipat! Very Happy
.Foarte mult conteaza la o masina bucsele de la bara stabiliztoare si pe fata si pe spate,sunt ieftine in jur de 10 ron bucata chiar daca mai ai si alte bucse stricate alea mai amortizeaza,si nu in ultimul rand bucsele antiruliu care vin prinse de butuc si amortizor,incerca prima data cu cele de la barile stabiliztoare.te pupa jan
  • costy-costy

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
emilluss
MesajTrimis: Mie 12 Jan, 2011 6:53 pm Titlul subiectului:
Am fost la doctor azi si mi-au schimbat ceva stabilizator , dar parca tot se aude.Cand am fost la garaj , au urcat masina pe liftul special si au inceput sa miste masina , sa traga de punti.In partea stanga se auzea ceva intre punte si carcasa masinii, nu se vedea de jos.Au zis ca tre sa demonteze tot, dar nu cred ca au facut , pt ca a durat o ora sa schimba .Cred ca este alta piesa, ceva cu cauciuc.Ceva idei?
O sa ma intorc la garaj.Devine regula generala .
Salutari!


Saut ,ca tine am patit si eu si am tot cautat un mecanic bun si am dat de unul care cu o teava lunga a facut pargie intre sasiu si bieleta antiruliu si hop bataia se simte doar daca ti mana pe bucsa bieletei [i]
  • TigerOPC

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2001 Z12XE / Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Buna seara!

Am citit toate cele 7 pagini ale thread-ului si totusi va cer si eu sfatul pe aceeasi tema: zgomot in zona rotii dreapta-fata (mai nou, foarte firav - si stanga-fata). E un fel de trosnit / pocanit. Dar NU acela provocat de probleme la flansa (asta am patit-o anul trecut - cand viram trosnea). Acum e usor diferit: se manifesta fara a vira si mai ales la denivelari si speedbumps si cand masina face balans datorita "valurilor" din asfalt. Inca am masina in garantie si baietii de la Opel au considerat ca sunt bieletele - mi le-au schimbat dar tot se aude acel zgomot. De asemenea, mi s-a spus ca nu sunt bucsile si tot ansamblul a fost verificat la doua service-uri (reprezentanta Opel si la un alt service am pus masina pe un sistem din acela de o misca pentru a vedea daca mai face zgomotele si tot nimic), dar stiti ca sunt relative diagnozele... Un alt aspect ar fi ca are "toane": cand se aude, cand nu se aude, pe aceeasi ruta (acasa-serviciu) si in aceleasi conditii de mers.

@Costy: Dat fiind faptul ca esti din Valcea, imi permit si eu sa te intreb la ce service/mecanic ai fost cand ai avut probleme de acest gen... Sa cer inca o parere...

@blue_maniak: Din cate am citit, mi se pare ca am cam aceleasi simptome. Ai reusit sa scapi de problema? Vreun sfat?

Va multumesc frumos, o seara placuta tuturor!

PS: Masina e o Vectra C 2008 cu IDS.
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Eu, dupa vreo cicnci vizite , ma duc iar maine sa imi inlocuiasca ceva din cauciuc , o sa va explic maine.
Skip ads

  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Schimbat doua bucati cauciuc in forma de cilindreu, lungi de 3 cm.Totul ok acum.
  • stefan_kwr

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2010

  • Mesaj Privat
TigerOPC a scris:Buna seara!

Am citit toate cele 7 pagini ale thread-ului si totusi va cer si eu sfatul pe aceeasi tema: zgomot in zona rotii dreapta-fata (mai nou, foarte firav - si stanga-fata). E un fel de trosnit / pocanit. Dar NU acela provocat de probleme la flansa (asta am patit-o anul trecut - cand viram trosnea). Acum e usor diferit: se manifesta fara a vira si mai ales la denivelari si speedbumps si cand masina face balans datorita "valurilor" din asfalt. Inca am masina in garantie si baietii de la Opel au considerat ca sunt bieletele - mi le-au schimbat dar tot se aude acel zgomot. De asemenea, mi s-a spus ca nu sunt bucsile si tot ansamblul a fost verificat la doua service-uri (reprezentanta Opel si la un alt service am pus masina pe un sistem din acela de o misca pentru a vedea daca mai face zgomotele si tot nimic), dar stiti ca sunt relative diagnozele... Un alt aspect ar fi ca are "toane": cand se aude, cand nu se aude, pe aceeasi ruta (acasa-serviciu) si in aceleasi conditii de mers.

Exact acelas lucru mi se intampla si mie, dar mai mult pe stanga decat pe dreapta, dar eu nu i-am schimbat flansele.

L.E.
Ce-ai schimbat mai exact?


Va rog sa evitati postarea succesiva,folositi butonul MODIFICA (se gaseste in partea dreapta).Multumesc pentru intelegere.

Editat de Capella.

  • TigerOPC

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2001 Z12XE / Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
stefan_kwr a scris:
TigerOPC a scris:Buna seara!

Am citit toate cele 7 pagini ale thread-ului si totusi va cer si eu sfatul pe aceeasi tema: zgomot in zona rotii dreapta-fata (mai nou, foarte firav - si stanga-fata). E un fel de trosnit / pocanit. Dar NU acela provocat de probleme la flansa (asta am patit-o anul trecut - cand viram trosnea). Acum e usor diferit: se manifesta fara a vira si mai ales la denivelari si speedbumps si cand masina face balans datorita "valurilor" din asfalt. Inca am masina in garantie si baietii de la Opel au considerat ca sunt bieletele - mi le-au schimbat dar tot se aude acel zgomot. De asemenea, mi s-a spus ca nu sunt bucsile si tot ansamblul a fost verificat la doua service-uri (reprezentanta Opel si la un alt service am pus masina pe un sistem din acela de o misca pentru a vedea daca mai face zgomotele si tot nimic), dar stiti ca sunt relative diagnozele... Un alt aspect ar fi ca are "toane": cand se aude, cand nu se aude, pe aceeasi ruta (acasa-serviciu) si in aceleasi conditii de mers.

Exact acelas lucru mi se intampla si mie, dar mai mult pe stanga decat pe dreapta, dar eu nu i-am schimbat flansele.

L.E.
Ce-ai schimbat mai exact?


Va rog sa evitati postarea succesiva,folositi butonul MODIFICA (se gaseste in partea dreapta).Multumesc pentru intelegere.

Editat de Capella.


Salutare!

Reiau cateva aspecte, in speranta ca voi fi mai clar de data aceasta:

1. In vara lui 2009 am avut o problema, iar atunci cand viram, ceva trosnea in zona rotii-dreapta (cred ca acesta ar fi cel mai potrivit termen de comparatie). Atunci, problema a fost flansa. Am schimbat-o si nu am mai avut dureri de cap. Am precizat acest lucru in caz ca cineva s-a mai confruntat cu astfel de simptome (experience sharing) si ca sa insist si pe faptul ca problema pe care o am acum, tot cu un zgomot in zona rotilor, nu mai este cea a flansei.

2. Recent (de pe la jumatatea lui Decembrie 2010), asa cum spuneam in post-ul precedent, am un altfel de "pocnit"/"pocanit" la roata dreapta-fata. Parerea baietilor de la Opel a fost ca sunt bieletele de vina, insa le-am schimbat si zgomotul persista.

Deci, Stefan, daca zici ca "pocnitul" de la a ta e similar, sa nu te grabesti sa schimbi bieletele... Ne tinem la curent daca avem noutati...

Si inca mai astept pareri daca cineva are vreo idee... O seara placuta, tuturor!
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
cap planetara,rulment
Skip ads

  • stefan_kwr

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc mult TigerOPC, cand vei rezolva toata problema sa ne anunti si pe noi. Cat te-a costat flansa si unde as putea gasi daca ar fi asta de vina?
  • TigerOPC

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2001 Z12XE / Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
stefan_kwr a scris:Multumesc mult TigerOPC, cand vei rezolva toata problema sa ne anunti si pe noi. Cat te-a costat flansa si unde as putea gasi daca ar fi asta de vina?


Spre rusinea mea nu stiu sa iti spun. Inca mai am masina in garantie si nu m-am gandit nici o clipa la costuri, in conditiile astea... Embarassed
Despre flansa nu am nici cea mai mica idee, insa la bielete am intrebat de curiozitate si pretul era undeva in jur de 400 Lei, pret de reprezentanta Opel (OEM).

Am facut o lista cu posibile probleme si cat de curand o sa fac inca o programare pentru diagnoza. O sa incep cu sfatul lui Victor - cap planetara (si pe aceasta cale iti multumesc) si va tin la curent.

Salutari!
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
o flansa de calitate se invarte pe la 70-90 de lei.atentie la ele sunt si de mai proasta calitate
schimbat eu un in trei luni -2 seturi.
cu placere.
  • k_meleon4u

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2009

  • Mesaj Privat
[quote="krueger"]same here. scartait ca stransul prezoanelor de la roti,pe stanga fata, la denivelari si limitatoare de viteza. Pana la urma a rezolvat cineva problema, sa stiu si eu exact ce sa cumpar si ce sa schimb.
si eu am avut aceasi prb cu scartaitu si am rezolvato am schimbat flamsele de la amortizor cu rulmentu si nu mai am acel scartait
  • craciun mihai

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2011

  • Mesaj Privat
salut
am o vectra b 2001 si am o mica problema- dupa ce rulez suficient sa se incalzeasca rotile, pe partea dreapta se aude un vajait, in functie de cum lanseaza masina pe asfalt:sus-jos.
cand se lasa se aude, cand se salta, nu.
se aude mai grav in frana de motor si cand accelerez constant.
a patit cineva asa ceva?
pe la cine am mai fost nu a gasit nici un defect.
  • adi_76

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salut
am o vectra c din 2005 si de ceva timp imi trosneste in partea din fata din zona amortizoarelor,la viteze mici cind trec peste denivelari s-au cind soseaua este mai denivelata.cu cat este mai rece afara se aude mai des si tare.se aude ca si cum s-ar decomprima arcul si ar lovi in caroserie.am schimbat acum amortizoare fata,flanse cu rulmenti,bielete directie,bielete antiruliu,bucse bara stabilizatoare.am fost la 2 mecanici si ambii spun ca nu am nici un joc la roata si nu mai au ce schimba.mai are cineva vreo idee?
  • iulian69

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
salutare!
am o vectra c din 2003
cand merg pe drum denivelat se aude un zgomot ciudat pe dreapta spate, n fel de chitait nu cred ca sunt soareci dar suna asemanator decat ca este mult mai puternic .
sunetul se aude si stand pe loc daca presez pe portbagaj .
sa fie amortizorul?sau ... poate o bucsa ?
stie cineva la cat ar ajunge inlocuirea bucselor pe o singura roata(respectiv dreapta spate)?

multumesc! Question
  • craciun mihai

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2011

  • Mesaj Privat
craciun mihai a scris:salut
am o vectra b 2001 si am o mica problema- dupa ce rulez suficient sa se incalzeasca rotile, pe partea dreapta se aude un vajait, in functie de cum lanseaza masina pe asfalt:sus-jos.
cand se lasa se aude, cand se salta, nu.
se aude mai grav in frana de motor si cand accelerez constant.
a patit cineva asa ceva?
pe la cine am mai fost nu a gasit nici un defect.

nimic?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR