Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • UnIKuL

  • Mesaje scrise: 416
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salutare... am si eu o problema similara... troncanit dreapta fata la denivelarile alea mici din asfalt... pana acum am schimbat: bielete antiruliu, bielete directie, capete de bara, flanse amortizoare, rulmenti flanse amortizoare, bucse bara stabilizatoare, pivoti (erau nituiti pe bascula) SI TOT SE AUDE!!! (tot ce a fost schimbat a fost pe partea din fata), cu cati mecanici si colegi din club am vorbit mi'a mai ramas de schimbat bucsele de la bascula... acum la inceputul lunii le schimb si pe astea si daca tot nu se rezolva ii fac CASCO, o trantesc si gata (glumesc Razz). oricum va tin la curent... ah... masina este o Astra G din 2003 Z16XE.
Skip ads

  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
si eu am troncanitul ala. am schimbat sambata amortizoare cu flanse si rulmenti, dar parca tot se mai aude.
Poate avem noi probleme la urechi Very Happy
Daca schimbi bucsele de la bascula si scapi de zgomot, sa dai un semn. La mine e rupta buza de la o bucsa si iarna scartaie la denivelari. Probabil asta o fi si cauza troncanelii Smile
  • UnIKuL

  • Mesaje scrise: 416
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salutare... nu a mai fost nevoie sa schimb bucsele la bascula (sunt ca noi) dar in schimb i'am dat de cap... se pare ca piulita de deasupra la flansa (care vine insurubata pe capul amortizorului) nu era stransa cum trebuie si facea joc... acum a fost stransa si a disparut si troncanitul Smile bafta.
  • otonel

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Ma ajutati si pe mine cu un sfat, am dat cu roata dreapta intr-o groapa adanca plina cu apa ca pe la romanica, si de atuncea a inceput sa-mi bata ceva, iar cand m-am uitat sub ea am observat ca-i rupt capatul cu surub al biletei antirului, cred ca asa-i zice si ciotul ala ramas iesit afara din locasul din brat
Am desfacut roata si am incercat sa scot afara prin ciocanire sau rotire partea aia cu cauciuc fixata pe bara aia elastica dar degeaba.
Cum se scoate aia exista ceva presa sau numai cu flexul cum am citit intr-o postare si ar fi problema mare daca merg cu ea asa vreo 20 km?
Skip ads

  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
otonel a scris:Ma ajutati si pe mine cu un sfat, am dat cu roata dreapta intr-o groapa adanca plina cu apa ca pe la romanica, si de atuncea a inceput sa-mi bata ceva, iar cand m-am uitat sub ea am observat ca-i rupt capatul cu surub al biletei antirului, cred ca asa-i zice si ciotul ala ramas iesit afara din locasul din brat
Am desfacut roata si am incercat sa scot afara prin ciocanire sau rotire partea aia cu cauciuc fixata pe bara aia elastica dar degeaba.
Cum se scoate aia exista ceva presa sau numai cu flexul cum am citit intr-o postare si ar fi problema mare daca merg cu ea asa vreo 20 km?
Nu e problema daca mai mergi 20 km cu ea asa...vei avea mai putina stabilitate la viraje si balans,problema care trebuie rezolvata e cea de a schimba bieleta ...de scos daca nu iese ,da trebuie sa iasa cu ceva contra batand mai puternic cu ciocanul...
  • MARIAN R

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
UnIKuL a scris:Salutare... nu a mai fost nevoie sa schimb bucsele la bascula (sunt ca noi) dar in schimb i'am dat de cap... se pare ca piulita de deasupra la flansa (care vine insurubata pe capul amortizorului) nu era stransa cum trebuie si facea joc... acum a fost stransa si a disparut si troncanitul Smile bafta.

Buna ziua
Spuneti-mi, va rog, amortizor fata sau spate si pe ce parte!
  • UnIKuL

  • Mesaje scrise: 416
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2008

  • Mesaj Privat
piulita care strange flansa la amortizorul din dreapta fata...
  • otonel

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Am batut in bieleta puternic cu ciocanul dar degeaba ca nu iesea, oricum aveam cursa mica la ciocan acolo, asa ca am luat o panza de bomfaier si am taiat-o si a iesit usor.
Acuma am fost sa comand alta dar la magazin m-au intrebat adca de 18 sau 22 iar pe ea am vazut ca scrie undeva 22 si asa am comandat-o acuma sper sa nu fi gresit.
Skip ads

  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
la un opel vectra b breck cum scapam de zgomotul de pe spate asemanator capcului de la roata de rezerva cand este trantit?.
  • adrian cobra

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salutre ,,,am si eu tot ceva asemanator ,am tot citit dar ce am eu nu am gasit cred,,,la mine se aude un zgomot (o troncaaneala -o bataie mai infundata)deci sint in tr 1 dau sa plec si si daca calc ambreajul scurt se aude acel zgomot ciudat si numi dau seama de unde vine ,,mam uitat si eu pe la tot ce e pe acolo dar nimic nu se vede ca ar fi defect sa zic asa pina nu gasesc buba nu zic nimic,,,apelez la cunoscatori daca au intimpinat asa ceva si daca stiu care ar fi buba ,,,astept rasuns multumesc...am uitat sa mentionez ce motor ,,,e unx16xel vectra b
  • tacalin

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
La zafira b din 2006 am si eu o problema.Cand intru in gropi,santuri, cu viteza mai mare se aud din stanga fata doua zgomote ca si cum as bate doua bare de fier una de alta.Mentionez ca la alte denivelari sau gropi mici nu am aceasta problema.,doar la gropi mari si cand le abordez cu viteza.Am urcat-o pe rampa in service,si in afara de un mic joc la caseta de directie pe partea dreapta,nu are nimic.Tocmai am schimbat flansele si rulmentii la amortizoare fata.Posibil sa nu fie strans bine surubul ce vine in capul amortizorului?Dar sa bata asa de tare de la un surub slabit?Nu reusesc sa aflu ce are. Poate sa fie amortizorul,sau arcul? Poate ma ajuta cineva cu vreun sfat.
  • tacalin

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Vreau sa mai adaug ca nu bate si nu cloncane zgomotele sunt de fier pe fier doar cand intru in groapa.In rest nu bate nimic.
Skip ads

  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
La un mers pe un drum cu piatra am observat ca cloncane ceva pe partea stanga roata,cand am schimbat rotile cu cele de iarna sambata,cap bara stanga ceva joc.... si mai banuiesc bieleta de directie tot pe partea stanga.Pentru bieleta de directie ce cheie fixa trebuie,bieletele sunt la fel pe ambele parti,sunt greu de desfacut din caseta directie si daca merita sa ma bag eu sau sa ma duc la service(cat ma costa)? multumesc anticipat!
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Noroc! Vad aici multa lume care se plange, asa ca o sa ma plung si eu... Un pic.

Astra G 2.0DTI.
Schimbat la ea bielete antiruliu (lemforder) saptamana trecuta, amortizoare (kayaba) + rulmenti flanse + flanse (acum vreo 6 luni).
Probleme: mici batai si dardaituri mai ales pe fata (dar si pe spate imi pare mie) la trecerea peste denivelari.
Verificat la service pe elevator, nu par a fi probleme, cu o mica exceptie: Cand e masina suspendata pe elevator si tragi de roata fata pe verticala, are un joc sus in flansa/rulment. E normal asa ceva? Unii spun ca, atata timp cat masina e suspendata, e normal. eu nu cred. Iar pe spate? Ce poate fi? Astept ceva pareri... Multumesc!
  • negoitamihaimarian

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2010

  • Mesaj Privat
nelu...pentru bieleta de directie se foloseste o cheie fixa de 32 parca sau o cheie franceza, nu sunt greu de desfacut si din cate am observat sunt cam la fel pe ambele parti poti face asta singur.....bafta
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
negoitamihaimarian a scris:nelu...pentru bieleta de directie se foloseste o cheie fixa de 32 parca sau o cheie franceza, nu sunt greu de desfacut si din cate am observat sunt cam la fel pe ambele parti poti face asta singur.....bafta
Am schimbat de o luna bieleta dreapta si cap bara stanga dreapta...ori Idea cum mersi pt sfat!!!
  • MRV SaS

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2006 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Salut ! Am si eu tot un troncanit pe spate ...ceva ca si cum ar fi fier pe fier ...am schimbat bratele ,antiruliu sunt ok....ce ar putea sa fie ?
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
In principiu, e pe vazute. Bucsile de la bara stabilizatoare, amortizoare, etc. Poti auzi un troncanit pe spate si daca atinge toba/coloana in caroserie...
  • Damian costinel

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1993 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Fratilor la vectra mea din 93 am o belea cu trancaneala. Bate ceva pe fata mai ales pe drumuri de tara. Am schimbat deja flansele la amortizoare,120 de lei buc,si bataia continua,am mai gasit o bucsa la bascula uzata,am schombat-o si nimic. Bate si pe loc daca faci sus-jos din suspensie. Am bieleta stanga antiruliu uzata,sa fie astastav cauza? Astept raspuns mutam anticipat
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Amortizoarele sunt ok?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR