Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • Damian costinel

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1993 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Am un prieten mecanic la Dacia si am desfacut cu el suspensia pt a afla cauza. Amortizoarele sunt dupa el la 50%! oricum timp de o zi dupa ce am umblat fara sa schimb nimic a fost ok,dar pe urma,din nou bucurii pe capul meu. asa ca am schimbat flansele cu tot cu rulmenti si degeaba! Crying or Very sad Daca apesi usor pe aripa face ''clanc,clanc''. Am vazut ca sunt multi in situatia asta,sper ca cineva a reusit s-o scoata la capat. Smile
Skip ads

  • soryn 26

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2012

  • Mesaj Privat
am cumparat un opel corsa c din 2001 si am observat la ea recent la drumul cu gropi mai mici si denivelari se aude o bataie ca si cum 2 fiare se lovesc intre ele!Unde drumul este bun nu am nici o problema si am mai observat ca daca trag volanul sa virez la maxim se aude un sunet ciudat pana revine un pik din directia aceea.Va rog sa ma ajutati si pe mine daca puteti
  • krydoo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
bucsele de la bara stabilizatoare se pun curate in flansele lor sau se ung cu ceva?
de asemenea, se pun cu deschizatura spre partea din fata a masinii sau spre cea din spate?
am auzit o varianta ca de vina pentru scartait la denivelari ar fi arcul fata care nu are manson de cauciuc la capat unde face contact cu oala amortizorului....
  • krydoo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
nu stie nimeni?
Skip ads

  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Din ce am vazut pe net, se ung inainte. Mie mi le-a pus curate si n-au avut nici o problema. Nu scartaie, nu nimic.
Cel mai bine e sa le pui cu deschizatura exact cum au fost cele date jos. Nu stiu daca conteaza in ce directie se pun. Bine ar fi sa pui deschizatura pe partea care o strangi ultima.
  • krydoo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
cu ce fel de vaselina se ung? eu tocmai le-am schimbat cu bucse originale si tot scartaie. problema e ca le-am avut montate in ambele feluri, cu si fara vaselina, si nu mai stiu cum e corect. o fi vreo vaselina speciala?
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
scartaie bieletele antiruliu.Bucsele nu se ung, verifica si flansele la amortizor
  • krydoo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
le-am schimbat si pe acelea. in tis scrie ca se ung cu o vaselina speciala. tot scartaie. mai ales cand e frig si numai daca trec cu ambele roti peste denivelari.
Skip ads

  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Mie imi scartaia ceva cand aveam bucsele de la bara stabilizatoare praf. Dupa ce am pus bucse noi, nu mai scartaie absolut nimic la denivelari. Mai pot scartai si bucsele de la brate.
  • dakula

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
ludi_f a scris:Si eu am o problema la care inca nu am gasit rezolvarea. Vectra B, x16xel.
-se aude din stanga spate (parca in zona tobei)
-zgomot ca si cand e o bucata usoara de fier intr-o oala mica (dinghi dinghi)
-nu se aude la denivelari mari, ci doar pe pamant zgronturos (cum sunt majoritatea drumurilor noastre)
-nu se aude intotdeauna
-eram aproape sigur ca mi-a bagat cineva un fier in toba, dar am dat-o jos, am scuturat-o si nu se aude nimic de acolo.
-bineinteles ca am verificat porbagaj si la roata de rezerva.
Idei ?


acelasi lucru mi se intampla si mie la o vectra c dar se aude si cand trec peste liniile de tramvai si pe drumuri proaste. nu se aude din masina, ci numai cand deschid geamul. poate fi etrierul sau placutele de frana din el?dar at dc nu s-ar auzi cand franez?sa fie atat de simplu?doar bucsele de la bara stabilizatoare spate, desi nu imi dau seama daca se aude din fata sau din spate?
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Nirolf1986 a scris:Mie imi scartaia ceva cand aveam bucsele de la bara stabilizatoare praf. Dupa ce am pus bucse noi, nu mai scartaie absolut nimic la denivelari. Mai pot scartai si bucsele de la brate.
Asa imi scartaie si mie la denivelari cand e frig.... exact de la bucsele din cauciuc de la bara stabilizatoare,.le am cumparate de 1 an si imi e lene vara sa le schimb fiindca atunci nu se aud,am dat cu WD 40 si degeaba...Nirolf1986 cat timp tia luat schimbarea lor?
  • negoitamihaimarian

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2010

  • Mesaj Privat
WD40, ulei de motor, vaselina mananca bucsa. o solutie "magica" cred ca a-si putea sa va dau, dupa ce mi-am omorat si eu capul cu scartaitul de genul asta. cautati prin bazar, talcioc, autocenter pentru cei din iasi, ULEI SILICONIC. cu o seringa cu ac injectati intre bara si bucsa cat mai mult ulei siliconic, sau puneti scoci de hartie pe bara stabilizatoare 2-3 straturi (in cazul in care puneti bucse noi) in locul unde vine bucsa, eu am deja un an si nu am avut probleme, aceasi chestie cu uleiul siliconic o puteti face si la bucsele de la bara stabilizatoare de pe fata. sper sa va fie de folos si voua
Skip ads

  • dakula

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
prolema mea s-a rezolvat. era vb de un suport de la esapament...o teava care traversa teava de esapament de la stanga la dreapta se rupsese si freca teava de esapament pe acel suport. de aici acel zgomot
  • IonutDaniel

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut! Problema este urmatoarea : Cand am viteza foarte mica, inclusiv la plecarea de pe loc, in zona rotilor fata se aude un pocanit foarte discret la interval de cateva secunde si incepe sa fie mai des cand incerc sa virez de exemplu de pe loc stanga/dreapta. Cam ce ar putea sa fie asta, bucse, planetare, articulatii? Nu ma pricep, nu am mai avut asta pana acum. Din pacate am luat si vreo cateva gropi recent pe timp de noapte, asta e , se intampla oricui. Pana la urma voi apela la un service, dar as vrea sa stiu orientativ cam ce se intampla. Multumesc!
  • krydoo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
bucsele de la bara stabilizatoare se ung cu vaselina siliconica, scrie si in TIS; se pun cu deschizatura catre fata. suplimentar am infasurat bara cu banda de teflon care face sa alunece si mai bine bucsa de cauciuc pe bara.
nu mai scartaie nimic si se simte si mai bine la denivelari. acum sa vedem cat de fiabila este aceasta solutie.
  • dndanyel_1107

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2010

  • Mesaj Privat
o intrebare dak mai e cineva pe aici si are amabilitatea sa ma lamureasca si pe mine,pt o vectra b 1,6 16v an 1996 motor x16xl...unde se afla mai exact bieleta antiruliu pe spate k nu imi dau seama...si inca ceva,amortizoarele pe spate are flanse ? ca am o bataie de m-a spart,nu imi dau seama de unde este,se aude de undeva la roata stanga ,se aude si de afara in timpul mersului,carutza cu acte in regula,am schimbat cam toate bucsele care aveau joc pe spate crezand k e de la bucse si tot nu am scapat de aceasta bataie...of...multumesc
  • robertoliviu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Salutare, am un vectra B SW din 2001 si m-ar interesa unde pot gasi bara spate si haion second-hand?
  • ionutgogo

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut, si eu o problema mare , cand stau pe loc si invart de volan trosneste ceva la roti, mai mult la cea din dreapta fata. ce ar putea fi?
  • nitescu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2015

  • Mesaj Privat
cine ma poate ajuta si pe mine cu un egr ieftin si functional la un opel astra g 2001, benzina, euro 4, 101cp, cod z16xe, ca al meu am observat caa este anulat
  • cioly54

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Stie cineva unde as gasi o mocheta portbagaj ptr.opel vectra haetkbak din 2001?Multumesc anticipat!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR