Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • horheus

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
de curand am observat ca arcul de pe fata dreapta este rupt de la prima spira de jos, pe care am si scos-o ca tzacanea. ce se poate intampla daca circul mai mult timp asa ?? pentru ca oricum n-am bani de arcuri si amortizoare acum.
Skip ads

  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
mai nimic nu se intampla, doar ca uzezi cauciucurile gresit si poate sa iti traga putin intr'o parte. las'o asa, dar urmareste sa stea bine arcul si sa nu se mai sparga din el.
  • horheus

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
nu trage deloc intr-o parte. la arc e rupta doar spira de asezare pe "farfurie", aia plata shi nici nu se cunoaste la garda la sol..

Cu uzarea cauciucurilor am alta problema, pe spate. Am avut arcurile rupte amandoua pe spate, tot cam asa (cate 1- 1,5 spire rupte) dar le-am schimbat. Inainte de a le schimba cauciucurile pe spate erau uzate foarte inegal, numai spre interior, amandoua, deci puntea mea pe spate statea cam ca la dacia 1100 Sad, ca o rata. Bun, am schimbat arcurile si amortizoarele pe spate si acum am observat ca si cauciucurile astea noi incep sa se uzeze tot asa, spre interior. De la ce o fi si ce pot sa ii fac? Mentionez ca merg de obicei cu masina plina, adika nu prea ma uit cat pun pe ea.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
cred ca ti-ai raspuns singur. probabil e putin deformata puntea de la supraincarcare.
Skip ads

  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
1) daca e rupta doar partea plata, deci lungimea functionala a arcului nu e afectata, atunci totul e bine din pdv al geometriei. treaba proasta este ca acum poate usor sa mai se sparga din el bucati, si de aia e bine sa il urmaresti.

2) nu are nici o legatura cu arcurile. la tine este clar ca unghiul 'camber' este dereglat (negative camber).



problema este ca puntea din spate nu e indepententa la astra si ca nu ai cum sa reglezi geometria spate. puntea este devina, ori a fost lovita, ori masina a fost calarita mult. nu prea ai ce face sa remediezi, doar daca vrei sa schimbi puntea.
  • horheus

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Multumesc foarte mult. Decat sa schimb puntea, mai bine schimb masina ca stiu eu cum sudeaza astia punti, lojeroane shi alte asemenea. Sad

am sa schimb odata la 3000 sau 5000 cauciucurile intre ele si gata.
  • ron

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2004

  • Mesaj Privat
schimbatul puntii nu cred sa aiba nevoie de vreo sudura (cel putin la dacie nu se suda nimic...)
  • horheus

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
ron a scris:schimbatul puntii nu cred sa aiba nevoie de vreo sudura (cel putin la dacie nu se suda nimic...)


da, s-ar parea ca ai dreptate, in acest caz, nu cred ca problema mea ar fi de la punte, ci mai degraba de la brate.... sau de la punte, cine stie Sad ??
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
problema e la punte. pe punte sunt prinse ambele axe ale rotilor si din punte ai unghiul gresit.

nu ai ce suda. puntea nu e sudata de masina; atunci ce rost mai aveau arcurile si telescoapele??? Laughing
puntea se prinde in bucse
  • horheus

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
da, ai dreptate, multumesc. anyway Sad

clar subect inchis
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR